in

750 Bin Avroluk Hazine Sandığı, “Edebi Bulmaca”yı Çözen Kişinin Olacak

İngiliz ve Fransız okurlar için dev hazine avı başlıyor. The Golden Treasure of the Entente Cordiale kitabındaki bulmacaların çözümü 750 bin avroluk hazineye çıkıyor.

Hazine Sandığı The Golden Treasure of the Entente Cordiale
- Reklam -
- Reklam -

Hazine avı başlıyor. 750 bin avroluk ödüle kavuşmanın yolu ise edebi bir bulmacayı çözmekten geçiyor. The Golden Treasure of the Entente Cordiale kitabındaki ipuçları 1903’te Birleşik Krallık’tan Fransız Cumhurbaşkanı’na hediye edilen hazineyi bulmakta yardımcı olabilir.

Koronavirüs karantinası döneminde tüm sudokuları ve kare bulmacaları çözenler için, yeni bir edebi bulmaca yakında raflardaki yerini alacak. Üstelik bu bulmacanın bir hayli cazip bir ödülü de var.

8 Nisan 1904’te, Birleşik Krallık – Fransa Dostluk Anlaşması imzalandı ve iki ülke arasındaki savaş sona erdi. Sanatçı Michel Becker bu anlaşmadan aylar önce Birleşik Krallık’tan Fransa’ya gönderilen mücevher sandığının peşine düştü ve onu satın aldı.

- Reklam -

Cumhurbaşkanı Émile Loubet’ye teslim edilen sandık Londra’da Goldsmiths and Silversmiths Company’de işlenmiş ve içinde iki ülke arasındaki dostluğu belgeleyen parşömen vardı. 750.000 avroluk değere sahip bu süslü sandık, artık Becker’in yeni kitabı The Golden Treasure of the Entente Cordiale’daki sırları çözebilen okura hediye edilecek.

ingiltere fransa hazine sandığı

Kitabın İngilizce ve Fransızca iki ayrı versiyonu geçen günlerde yayımlandı. İkisi de okuru farklı konumlara çıkarıyor. Her kitap çizimlerini Becker’in yaptığı 9 bulmaca içeriyor. Ayrıca gizli metin de yazar Pauline Deysson imzalı. Okurlar önce çizimlerdeki gizli şifreyi çözmeli ve katıp metni bulmalı ki bulmacayı deşifre edebilsin. 9 bulmaca da çözüldükten sonra farklı yerlere gömülmüş iki kristal anahtar bulunacak. Anahtarlardan biri Fransa’da, biri İngiltere’de yer alıyor.

Hazine Sandığı Tarihi Bir Hikâyeye Sahip

Bulmacaları yaratan Vincenzo Bianca, “Bu Michel Becker’in fikriydi,” diyor.

“Altın sandığı buldu, satın aldı ve Dostluk Anlaşması ile ilgili her şeyi öğrendi. King Edward VII ve  Loubet sayesinde yaranan Fransa ve Birleşik Krallık arasındaki bu hikayeye âşık oldu. Hikâyeyi bu hazine avıyla dünyaya tekrar sunmak istedi. Michel bir sanatçı. Bazılarının anlayamayacağı ama onu eğlendiren şeyler yapıyor. Bu hazine avından para kazanmak umurunda değil. Eğer insanlar bu ava tutkuyla yaklaşırsa, istediğini başarmış olacak.”

- Reklam -

“Bir kağıt ve bir kalem bu kitaptaki bazı bulmacaları çözmekte yeterli olacak,” diye yazıyor kitapta.

“Bazıları içinse araştırma yapmanız gerekecek, burada internet sizin dostunuz olacak, sandalyenizden kalkmak zorunda bile kalmayacaksınız. Bu hazine avı basit olmayacak, başarmak için azimli olmalısınız; hazineyi sadece cesurlar bulabilir.”

Kitap ayrıca Stephen Clarke tarafından yazılmış Dostluk Anlaşması’nın tarihini de içeriyor.

Siz bu tip hazine avı kitaplarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ülkemizde de bunun örnekleri yapılabilir mi dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stephen King Maximum Overdrive Yönetmen

Stephen King, Yönetmenliğini Üstlendiği Tek Film Olan Maximum Overdrive’dan Pişman Olmuş

XX - Angela Chadwick

Guardian’ın Yılın Kitabı Seçtiği Angela Chadwick İmzalı “XX” Türkçede