in

Kült Korku Filmi “Hellraiser”a İlham Veren Clive Barker Romanı Türkçede

Korku gerilim türünün önemli filmlerinden “Hellraiser”ın uyarlandığı eser olan “Cehennemlik Yürek” artık Türkçe. Clive Barker okurlarına müjde gibi haber.

Cehennemlik Yürek Clive Barker

Clive Barker adı, çoğu okur için Stephen King ile birlikte korku edebiyatının en sağlam yerinde durur. Kutsanma Ayini, Kabal, Lanetlenme Oyunu, Kan Kitapları gibi eserlerle dilimizde de korku/gerilim adına şahane işler başarmış Barker’ın klasik işlerinden birisi daha Türkçede. 1987 tarihli “Hellraiser” filminin uyarlandığı The Hellbound Heart (Cehennemlik Yürek) ile tanışmaya hazırlanın.

Hellraiser korku sinemasıyla yakından ilgilenen pek çok insanın aşina olduğu, kült olarak kabul ettiği bir yapım. Clive Barker‘ın kendi romanından senaryolaştırdığı, üstüne bir de yönetmenliğini yaptığı film döneminde oldukça ilgi görmüştü.

[Cehennemlik Yürek İncelemesi İçin Tıklayın!]

Şimdiyse esere ilham veren Cehennemlik Yürek, İthaki Yayınları‘nın Karanlık Kitaplık serisi dahilinde karşımıza çıkıyor. Bu dizide daha önce Barker’ın Dokudünya eserine de şahitlik etmiştik.

“Cehennemlik Yürek”in tanıtım bülteni şöyle:

Cehennemlik Yürek Clive Barker“Clive Barker o kadar iyi bir yazar ki her okuduğumda nutkum tutuluyor.” – Stephen King

Birçok okura göre Clive Barker’ın en iyi kitabı kabul edilen Cehennemlik Yürek, korku edebiyatının en tekinsiz eserlerinden. Romanın, Hellraiser adıyla yine Barker tarafından yazılıp yönetilmiş film versiyonu ise kült korku filmlerinden biri olmuştur.

Frank dünyadaki her türlü hazzı tatmış, yeni hazlar peşinde bir günahkârdır. Lemarchand’ın kutusunun bulmacasını çözerek ona haz vermeleri için dünyaya çağırdığı “Cenobite” denen cehennem yaratıkları akla hayale gelmeyecek dehşetleri de beraberlerinde getirirler. Frank’in ayini gerçekleştirdiği eve taşınan kardeşi Rory ve eşi Julia bir süre sonra evde bazı tuhaflıklar sezmeye başlarlar. Frank kadar günahkâr olan Julia, Cenobite’ların gazabına uğrayan Frank’e yardım etmek için yeni kurbanlar ararken aile dostları Kirsty de Rory’yi kurtarmanın yollarını arar.

Kutu… Onu açtın, biz geldik.
Pek çok bilimkurgu, korku ve fantastik eserde imzasını gördüğümüz Dost Körpe, 136 sayfalık kitabın çevirmen koltuğunda. Editörlüğünü Alican Saygı Ortanca‘nın yaptığı kitabı Ömer Ezer yayına hazırladı. Kapaktaki görsel ise Kayıp Rıhıtm Aylık Öykü Seçkisi‘nden de hatırlayacağımız Ebrahel Lurci‘ye ait.

Barker hayranı okurlarımıza bu güzel haberi vermekten mutluluk duyuyoruz.

İthaki’nin Karanlık Kitaplık serisine dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for GkiraraJ GkiraraJ dedi ki:

  Başka kitaplarını okumamış biri olarak direkt bundan başlamam sorun olmaz demi?

 2. Avatar for Son.of.Yona Son.of.Yona dedi ki:

  Ben de bundan başlayacağım, olacağını sanmam

 3. Avatar for sherlock007 sherlock007 dedi ki:

  @GkiraraJ @Son.of.Yona Bende Dokudünya var ama ondan gözüm korkuyor😁 O yüzden bende bununla başlayacağım.

 4. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  "Bu dünyadaki ıstıraplar canınıza mı tak etti? Bu ürünümüzü muhakkak denemelisiniz.

  ÖNEMLİ UYARI: Ürün tek kullanımlıktır. Kullandığınız anda geriye dönüşün imkânı yoktur. Bu sebeple geri iade kabul edilmez. Ama arzu edilirse sizden sonrakilere kullanmaları için miras bırakabilirsiniz."

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Zaman Çarkı Amazon Prime

Zaman Çarkı Dizisinin Başrolleri Belli Oldu: İşte Karşınızda İki Nehirliler

Leyla Erbil

Leylâ Erbil’in Kişisel Arşivi Dijital Ortama Geliyor