in

Her Şey Kontrol Altında: Eda Şahin’den Paranoya Dolu Bir Korku İmparatorluğu Romanı

Eda Şahin’in Her Şey Kontrol Altında romanı raflardaki yerini alıyor. Eser, İthaki Yayınları Pangea Kitaplığı bünyesinde yayımlanıyor.

Her Şey Kontrol Altında - Eda Şahin

Eda Şahin’in Her Şey Kontrol Altında başlıklı romanı raflardaki yerini aldı. Eser, İthaki Yayınları’nın Pangea Kitaplığı adlı dizisi altında yayımlanıyor. Pangea’da, Türkçe edebiyattan bilimkurgu, fantastik, korku, polisiye ve alt türlerden eserler yayımlanıyor.

Distopya türündeki roman, kaybedilen bir savaş sonrası sömürgeleştirilmiş bir ülkede geçiyor. Karantina bölgeleri, terapiler, korku imparatorluğu, baskılar derken bir yanıyla da günümüze de dokunan Her Şey Kontrol Altında okurlarla buluşuyor.

İstanbul doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Eser, Eda Şahin’in ilk romanı olma özelliğini de taşıyor.

Her Şey Kontrol Altında – Eda Şahin | Arka Kapak Yazısı

Her Şey Kontrol Altında - Eda Şahin

Her Şey Kontrol Altında, kaybedilen savaşın ardından sömürgeye dönüşen bir ülkenin, “hasta” insanlarının hikâyesi. Üremenin ve üretmenin bir zorunluluğa dönüştüğü korku imparatorluğunda, çalışma ve aile kurma baskısı altında ezilen bireyler, terapi seansları ve ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulur. Sisteme başkaldıranlara tanınan yaşam hakkı, karantina bölgeleriyle sınırlıdır.

İki çocuk annesi Rüya, mevcut düzene ayak uyduramadığı için karantina bölgesinde yaşamaya mahkûm edilir. Annesiz büyümek zorunda kalan Deniz ise, sistemde yer edinemeyeceği ve sonunun annesi gibi olacağı endişeleriyle boğuşur. İktidar tarafından körüklenen paranoyanın atıl hâle getirdiği bireyler için tek kurtuluş; özgürlüklerini, güvende hissetmek uğruna feda etmektir.

“Eski moda bir alışkanlıktı artık kitap okumak, tıpkı müzik dinlemek ya da bir hobiyle uğraşmak gibi. Silinmeye yüz tutmuş bir nesle ait ritüellerin belki de en sonuncusu. Yasaklandığından değil vakit yokluğundan, gerçekleşmesi muhtemel saldırıların ve sonu gelmeyen borçların gölgesinde daima tetikte yaşamaktan, en çok da çalışmak dışında herhangi bir eylemden zevk almaktan duyulan suçluluktan. Yeni düzenlerinin mimarları, kitleleri özgürleştirebilecek ya da düşünmeye sevk edecek faaliyetleri yasaklamak yerine işlevsiz kılmayı başararak zihinleri, alışkanlıkları, düşünce biçimlerini yeniden kurgulamışlardı. Müzik, edebiyat ve sanat zaman kaybından öteye gitmeyen ve maddi getirisi olmayan uğraşlara dönüştürülerek gündem dışı bırakılmıştı. Tüketilebilir ürünler kadar bile değeri yoktu sanat eserlerinin. Yaratmanın yerini üretimin aldığı düzenlerinde, çalışmak yeni dindi artık, antidepresanlar kurtuluşu aydınlatan yoldu, kefaretin bedeliydi savaşmak ve yeniden doğmaktı ölmek.”

Burak Albayrak’ın yayıma hazırladığı eser toplamda 232 sayfadan oluşuyor. Redaksiyonunu Ozan R. Kartal ve Işılay Yıldız’ın üstlendiği romanın kapak tasarımı ise Ebrahel Lurci’ye ait.

Her Şey Kontrol Altında Pangea Kitaplığı’nın 13. basamağını oluşturuyor. Kitap, Kasım 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı. Seride yayımlanan diğer eserler hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Esere dair yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Doctor Who Captain Jack Harkness

Captain Jack Harkness, Doctor Who Evrenine Geri Dönüyor

The Expanse 6 sezon final

The Expanse 6. Sezon ile Final Yapacak