in ,

Homo Narrans: İsmail Gezgin, “İnsan Niçin Anlatır?” Sorusuna Cevap Arıyor

İsmail Gezgin’in yeni kitabı “Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır?” raflardaki yerini aldı. Hikâyeci insanın izi, mit ve masallarla birlikte sürülüyor.

Homo Narrans - İsmail Gezgin

Arkeolog ve yazar İsmail Gezgin’in yeni kitabı “Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır?” raflardaki yerini aldı. Mit, Masal ve Hikâyenin Arkeolojisi alt başlığı taşıyan eser Redingot Kitap etiketiyle okurla buluşuyor.

Antik Yunan ve Roma Sanatında Cinsellik ve Erotizm, Alacaat’tan Alaçatı’ya, Kültürlenme Sürecinin Mitik Kahramanı Gılgamış, Fallusun Arkeolojisi, Masalların Şifresi ve Sanatın Mitolojisi gibi çalışmalarıyla tanıdığımız arkeolog ve yazar İsmail Gezgin yeni kitabıyla karşımıza çıkıyor.

Hikâye anlatan insanın izini mitler ve masallarla takip eden İsmail Gezgin, yeni kitabı Homo Narrans’ta okuru binlerce yıllık bir yolculuğa davet ediyor.

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? – İsmail Gezgin | Arka Kapak Tanıtımı

Homo Narrans - İsmail Gezgin

İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır, tamamlanma ve bütünlenme gailesi. İnsan, konuştukça konuşlanır, konar ve yerleşir.

Dille kaybettiğinin yerine, yine dille yenisini ikame etmeye çalışır. Ulaşmayı amaçladığı hep geride bıraktığıdır. Binlerce yıllık bu kimlik inşası, insanın hayvan bedenine giydiği mana dünyasını oluşturarak onu rasyonel örgütlü bir toplumsal varlığa dönüştürür. Homo narrans doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinlerle ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, minik parçalardan oluşan büyük öyküler yaratıcısıdır.

Mitler, doğanın bir parçası olarak çevresiyle etkileşiminin insandaki dilsel yansımalarıdır, onun doğa üzerinde kurmaya çalıştığı hâkimiyetin öyküleridir. Bu anlamıyla mitler, insanın kendini inşasında kullandığı, kendisi tarafından yaratılan yapı taşlarıdır. İnsan nedir? sorusuna verilecek yanıtların toplamıdır. İnsan kendi anlatısıdır; onun bedeni, dünyası, yaşamı ve kültürü hem ürettiği hem de içinde rol aldığı mitler ve masallarda varlık bulur.

İçinde yaşadığımız, baştan sona dille ve dilde inşa edilmiş bir Homo sapiens dünyasıdır.

Senaryosunu kendi yazdığı bir yaşamı ölmek istemeden yaşayıp ölen insan, hem yaşamına hem de katlanamadığı ölüme anlam yükleme çabasıyla dilin ipine sarılarak kendini anlatıların kör kuyularına bırakmıştır. Belki de bu yüzden Homo sapiens bir Homo narrans’tır yani hikâye anlatan insandır.

İnsan niçin hikâye anlatır? sorusunun binlerce yıllık izini süren bu kitap, mitler ve masallar eşliğinde okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Toplamda 232 sayfadan oluşan eser Ekim 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Ahmet Yurtkul tarafından yayıma hazırlanan eserin kapak tasarımı ise Tarık Kirpi’ye ait.

Peki siz İsmail Gezgin’in eserlerini takip ediyor musunuz? Homo Narrans’ın konusu ilginizi çekti mi? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Arkeoloji ve Fantazya

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Silence of The Lambs Filmi Ev

The Silence of The Lambs Filmindeki Ev Satışa Çıktı

the batman 2022

The Batman Filmi 2022’ye Kaldı: Dev Yapım Yine Ertelendi