in

Hyperion Sonunda Türkçede: Dan Simmons’ın Kült Bilimkurgu Serisi Dilimize Kazandırılıyor

Dan Simmons’ın ödüllü bilimkurgu serisi Hyperion artık Türkçede! Eser, Pegasus Yayınları etiketiyle raflara geliyor.

Hyperion - Dan Simmons

Bilimkurgu edebiyatının büyük yazarlarından birisi daha Türkçede. Dan Simmons’ın merakla beklenen romanı Hyperion raflardaki yerini alıyor. Eser, Pegasus Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

1948 yılında doğan Amerikalı yazar Dan Simmons, fantastik kurgu, bilimkurgu, korku, gerilim, tarihi roman ve polisiye gibi türlerde verdiği eserlerle tanınıyor. Kitapları 20’den fazla dile çevrilen yazarın en popüler eseri ise Hyperion Cantos serisi.

İlk kitabı 1989’da yayımlanan Hyperion Cantos serisi 4 ana kitap ve pek çok yan kitaptan oluşuyor. Hugo ve Locus başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi olan Hyperion ile başlayan macera, The Fall of Hyperion, Endymion ve The Rise of Endymion ile devam ediyor.

Hyperion – Dan Simmons | Arka Kapak Tanıtımı

Hyperion - Dan Simmons

Hyperion adlı gezegende, Hâkimiyet’in kanunlarının ötesinde, Shrike adında bir yaratık vardır. Bu yaratığa tapanlar da mevcuttur, ondan sakınanlar da, onu yok etmeye ant içmiş olanlar da. Devasa yapıların zamanda geçmişe doğru ilerlediği Zaman Mezarları Vadisi’nde, Shrike herkesi bekler.

Kıyamet’in kopmasından evvel, tüm galaksi amansız bir savaşa girişmişken, yedi hacı son bir yolculuk için Hyperion’a doğru yola koyulur ve hayatlarındaki çözemedikleri bulmacalara yanıt ararlar. Her birinin son bir ümidi ve korkunç bir sırrı vardır. İçlerinden biri de insanlığın kaderini ellerinde taşıyor olabilir.

O sıralar normal zamanlardı, Shrike’ın zaman gelgitlerinin ve kimsenin anlayamadığı güçlerinin esiri olduğu, anti-entropik alanların, Zaman Mezarları’nın sadece birkaç metre ötesine uzandığı zamanlar. Ayrıca o sırada Gaspçı istilasına dair herhangi bir tehdit de yoktu. 

Konsolos Shrike’ı düşündü; Hyperion’da istediği yere gidebilir hale geldiğini, fizik kurallarını çiğneyen ve sadece ölüm aracılığıyla iletişim kuran bu yaratık karşısında milyonlarca yerlinin ve binlerce Hâkimiyet vatandaşının çaresiz kalacağını… Ve kamaranın sıcaklığına rağmen ürperdi. 

Hyperion Hakkında Ne Dediler?

Dan Simmons yazar

“Dan Simmons yüzlerce yıl sonrasını muhteşem bir şekilde tasarlamış. Kapsamı ve çok katmanlılığıyla Isaac Asimov ve James Blish’in eserlerini geçiyor.” – The Washington Post Book World 

 “İnanılmaz derecede yaratıcı bir kalem… Cömertçe tasarlanmış ve muhteşem bir üslupla kaleme alınmış.” – The New York Times Book Review 

 “Simmons’ın dehası, bilim kurguyu yeni bir tür şiire dönüştürüyor.” – The Denver Post 

 “Her bilim kurgu kütüphanesinin olmazsa olmazı.” – Booklist 

Toplamda 568 sayfadan oluşan romanın tercümesini, bilimkurgu ve fantastik edebiyat türlerinin deneyimli çevirmeni Yaprak Onur üstleniyor.

Hyperion kitabı Ocak 2021 itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Serinin devam kitaplarının ise ne zaman dilimize kazandırılacağı henüz belli değil.

Peki siz Dan Simmons’ın sonunda dilimize kazandırılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Seri hakkında heyecanlı mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

22 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Ciltli baskı olacak mı? Bu konuda bilgisi olan var mı? @Everfever

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Buradan bakınca güzel bir seriye benziyor fakat hangi seriyi okuyacağımızı da şaşırdık vesselam. :smiley: :smiley:

 3. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Uzun zaman önce bu seri hakkında forum da çok muhabbet döndü herkesin çıkmasını istediği ve çok iyi bir seri olarak yorumlar dönüyordu benim hatırladığım.Bence alıp okuyun derim.

 4. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Bu seri için büyük ihtimalle olur.

 5. Avatar for Torcheim Torcheim dedi ki:

  Üstadım @Everfever bu seride ciltli kutulu şovunuzu bekliyorum. Witcher’da teptiğiniz fırsatı Hyperion’da tepmezsiniz umarım. Kapak muazzam. Kitap ben ciltli olmalıyım diye bas bas bağırıyor :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

17 cevap daha var.

L. M. Montgomery Hayatı - Anne of Green Gables

Anne of Green Gables’ın Yazarı L.M. Montgomery Hakkında 14 Gerçek

Stephen King - Billy Summers

Stephen King Hiç Durmayacak: Yeni Kitap Billy Summers Duyuruldu