in

“İhtiyarlara Yer Yok” Uzun Bir Aradan Sonra Tekrar Raflara Geliyor

İthaki Yayınları’nın yeni dizisi “Modern,” sinema uyarlamasıyla “En İyi Film” başta olmak üzere dört dalda Oscar kazanan bir modern klasik olan “İhtiyarlara Yer Yok”la (No Country For Old Men) okurların karşısına çıkıyor.

Farklı okuma zevklerine sahip okurlarına farklı serilerle hitap eden İthaki Yayınları, yeni bir seriyle daha karşımıza çıkıyor. İthaki Modern serisiyle “Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret“le birlikte uzun zamandır raflardan uzak kalan bir modern klasiği daha tekrar okurlarla buluşturuyor: “İhtiyarlara Yer Yok” (No Country For Old Men).

Cormac McCarthy tarafından kaleme alınan ve ilk kez 2005 yılında yayımlanan eser, dilimize 2008 yılında Roza Hakmen tarafından kazandırılmış ve Kanat Kitap etiketiyle basılmıştı. Kitabın 2007 yılında Coen Kardeşler tarafından aynı isimle uyarlanan filmiyse “En İyi Film” başta olmak üzere dört dalda Oscar ödülü alarak kazandığı beğeniyi taçlandırmıştı. Şimdiyse 10 yıllık aradan sonra, yine Roza Hakmen çevirisiyle raflara geliyor. Kitabın tanıtım metniyse şöyle:
Modern Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan, sıklıkla Herman Melville ve William Faulkner gibi ustalarla kıyaslanan Cormac McCarthy kariyeri boyunca Güney gotiği, Western ve postapokaliptik türlerde verdiği birbirinden başarılı eserlerle Pulitzer, National Book, National Book Critics Circle ve MacArthur Fellowship gibi ödüllerin sahibi oldu. 2007 yılında Coen Kardeşler tarafından sinemaya uyarlanan İhtiyarlara Yer Yok ise “En İyi Film” başta olmak üzere dört dalda Oscar kazandı.

Rio Grande yakınlarında avlanan Llewlyn Moss, bir şeylerin ters gittiği belli olan bir çatışma bölgesine rast gelir. Çatışmadan geriye kalanlar arasında cesetler ve kilolarca eroinin yanı sıra bir çanta dolusu para da vardır. Moss’un kader çizgisi vereceği karar üzerine burada çatallanacak ve deyim yerindeyse bir ölüm meleği peşine takılacaktır.

Kutsal kitaplar kadar kadim, günlük olaylar kadar dehşet verici konulara eğilen İhtiyarlara Yer Yok, kader, adalet, ahlak ve açgözlülük üzerine yazılmış modern bir klasik.

“McCarthy kelimeleri öylesine güzel kullanıyor ki sıradan bir iyi-kötü çatışmasını birinci sınıf bir edebiyat eserine dönüştürüyor.” – AnnIe Proulx

“Amerikan Yüceliğinin pragmatik bir geleneği varsa, Cormac McCarthy’nin kurguları bunun zirvesidir.” – Harold Bloom
Henüz ön siparişte olan kitap, 19 Ekim‘den itibaren raflardaki yerini almaya başlayacak. Karanlık Kitaplık ve Bilimkurgu Klasikleri’yle okurlara güzel kitaplar sunan İthaki, yeni serisiyle de farklı okuma deneyimlerine açık takipçilerini memnun edecek gibi görünüyor.

Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for JCDenton JCDenton dedi ki:

    Filmi Coen kardeşlerin en sevdiğim filmidir. Anton Chigurh’ın ne kadarı kendilerinin, ne kadarı kitaptan olduğunu merak ettiğim için kesin okurum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Philip K. Dick’in Toplu Öyküler Derlemesinde Sıra Üçüncü Kitapta

lavinia inceleme - ursula k le guin

Lavinia: Adını Pek Duymadığınız Bir Destan Karakteri