in

Carlos Gutierrez-Jones’un Bilimkurgunun Karanlık Yanına Odaklandığı “İntihar ve Bilimkurgu” Kitabı Türkçede

Carl Gutiérrez-Jones’un “İntihar ve Bilimkurgu” eseri Koç Üniversitesi Yayınları’ndan Barış Cezar imzasıyla Türkçeye kazandırıldı.

İntihar ve Bilimkurgu - Carlos Gutierrez-Jones

Carlos Gutiérrez-Jones imzalı inceleme kitabı İntihar ve Bilimkurgu okurun karşısına çıkıyor. Eser, Koç Üniversitesi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

California Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olarak görev alan Carl Gutiérrez-Jones’un orijinal adı Suicide and Contemporary Science Fiction olan ve 2015 yılında Cambridge University Press tarafından yayımlanan eseri Türkçeye kazandırıldı.

Amerikan uygarlığı, çağdaş kurgu, eleştirel ırk çalışmaları, insan hakları literatürü ve bilimkurgu alanları üzerine çalışan Jones pek çok inceleme ve araştırma kitabının yazarı olarak biliniyor.

Jones Critical Race Narratives: A Study of Race, Retoric; Injury and Rethinking the Borderlands: Between Chicano Narrative ve Legal Discourse gibi eserlerin yanı sıra edebiyat, sinema ve hukuk üzerine de çalışmalar üretiyor.

Yazarın İntihar ve Bilimkurgu eseri çağdaş bilimkurgu yapıtlarındaki psikolojinin karanlık tarafına odaklanıyor.

İntihar ve Bilimkurgu – Carlos Gutierrez-Jones | Arka Kapak Tanıtımı

İntihar ve Bilimkurgu - Carlos Gutierrez-Jones

Carlos Gutiérrez-Jones, çağdaş bilimkurgu yapıtlarından oluşan malzemesinde, psikolojinin karanlık tarafındaki intihar krizlerinin nasıl yorumlandığını inceliyor.

Sadece kriz anlarındaki intihar eğilimleri değil, dibe vurmalar, kendine zarar verme örüntüleri, yeniden başlatma imkânları gibi geniş çaplı olasılıkları bilimkurgu edebiyatının bazı başyapıtları ve yakın dönem sinemanın ses getirmiş iki filmi üzerinden ele alıyor. Böylece Viktorya döneminde Darwin’in yarattığı kaygılardan uzay çağındaki nükleer imha tehdidine, yapay zekânın gelişiminden bilinçaltının sibernetik istilasına ve oyunlaşan dünyada şirketlerin egemenliğinden ufuktaki ekolojik felakete ve biyoterörizmin yükselişine çok farklı kriz halleri hakkında düşünme imkânı veriyor.

“İlk Bölümün odaklandığı Dr. Moreau’nun Adası’nda, H.G. Wells Darwin’in evrim kuramının doğurduğu krize ve insan özgücülüğe meydan okumasına yanıt veriyor.

Stanislaw Lem’in Solaris’ine ayrılan İkinci Bölüm yazarın bilimin gelişmesine dair, kaçınılmaz gibi görünen ve yabancı yaşamla teması son derece sorunlu bir hale getirebilecek bir önyargı, bir insanbiçimcilik olarak ifadesini bulan, derin kuşkuculuğunu ele alıyor.

Üçüncü Bölüm yapay zekâlarla paylaşılan bir dünyada insanlığın statüsüne dair kaygıları işleyen bir romanı, William Gibson’ın Neuromancer’ını inceliyor; burada Gibson özellikle bu tür zekâların yaratıcılarından ne tür düşünce alışkanlıklarını almış olabileceklerini soruyor.

Dördüncü Bölüm yakın tarihli iki filmi, Christopher Nolan’ın Başlangıç’ını (Inception) ve Rian Johnson’un Tetikçiler’ini (Looper) analize tabi tutuyor.

Margaret Atwood’un DelliÂddem üçlemesini inceleyen Beşinci Bölüm, yazarın kıyamet sonrası tahayyülünün modern çevreci hareketin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Malthusçu dinamiklerin kapsamlı bir eleştirisini ortaya koyduğunu savunuyor.”

Toplamda 216 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Barış Cezar üstleniyor. Kitap Şubat 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

İntihar ve Bilimkurgu eseri hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Yeni Bir Frank Bullitt Filmi Geliyor: Yönetmen Koltuğunda Steven Spielberg Var

rusya yaptırım iss uzay istasyonu

Rusya’dan Yaptırımlara Karşı Uyarı: “Uluslararası Uzay İstasyonu ABD ya da Avrupa’ya Düşebilir”