in

Yeşim Aslan’dan Post Apokaliptik Bir Masal: “İsli Çocuklar – Maya”

Yeşim Aslan, post apokaliptik romanı “İsli Çocuklar – Maya” ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Mundi Kitap etiketini taşıyor.

İsli Çocuklar: Maya - Yeşim Aslan

Yeşim Aslan, İsli Çocuklar: Maya adlı kitabı ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Mundi Kitap etiketiyle raflara geliyor.

1980 doğumlu Yeşim Aslan, şimdiye dek kısa filmler çekti, sinema yazıları yazdı. Başkent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldu. 2003 ve 2012 yılları arasında uluslararası sivil toplum kuruluşlarında iletişim koordinatörlüğü ve fotoğraf alanında reklam yapımcılığı görevlerinde yer aldı. 2012’den günümüze ise senaryolar kaleme almaya devam ediyor. Kendisi son olarak Bir Annenin Günahı (2020) adlı televizyon dizisinin senaryo ekibinde yer aldı.

İsli Çocuklar: Maya, yazarın ilk romanı olma özelliğini taşıyor. Post apokaliptik bir dönemde geçen eser, fantezi ve distopya unsurları da barındırıyor.

İsli Çocuklar: Maya – Yeşim Aslan | Arka Kapak Tanıtımı

İsli Çocuklar: Maya - Yeşim Aslan

Yeşim Aslan, İsli Çocuklar’da kıyamet sonrası hayatta kalmış insanların suyla, toprakla ve havayla kurdukları etkileşim sonucu birbirlerinden ayrışmasını ve aralarındaki ezelî-ebedî savaşı kimi zaman fantastik, kimi zaman distopik öğeler kullanarak anlatıyor.

Maya’nın dünyayı yeniden yaşanılabilir kılan gücü, Dualık adlı büyücü okulunun ulusu Şah Bilge’nin elindedir fakat tılsım söner ve kıtlık baş gösterir. Doğu İmparatorluğu’nun koruyucusu Dualık ve Şah Bilge’ye olan güven sarsılır, yerine kardeşi Deli Bakır’ın geçmesi beklenir. Ta ki Şah Bilge genç bir kızı işaret edene kadar… Eski düşmanlıklar, katliamlar, ihanetler… İnsanın kadim zamanlardan bu yana doğayı tarumar edişi ve bitmez tükenmez, arzu dolu iktidar hırsı…

İsli Çocuklar, içindeki güce inanan bir genç kadının, düzenini doğanın saatine göre ayarlayan, yürüdüğü yoldan şartlar ne olursa olsun dönmeyen Nazar’ın hikâyesi.

Kitap Orhun Yazıtları’ndan şu epigrafla açılıyor:

“Zamanı Tanrı yaşar
İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.”

Toplamda 394 sayfadan oluşan kitap geçen haftalarda raflardaki yerini almaya başladı. Kitabın editörlüğü Murat Çelik’e, düzeltisi Melis Oflas’a ait. Kapak tasarımı ise Lom Creative’den Alper Zeki tarafından gerçekleştirilmiş.

İsli Çocuklar – Maya kitabı ve yazar Yeşim Aslan hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

J.R.R. Tolkien Evreninde Müzik Orta Dünya

J.R.R. Tolkien Evreninde Müzik: Orta Dünya ve Ainur’un Müziği

Albert Einstein Hayatı Hakkında Bilgi

Albert Einstein Hakkında Az Bilinen 9 Gerçek