in

Italo Calvino’nun İtalyan Masalları Dizisi İki Yeni Kitapla Genişliyor

Ünlü yazarın “Atlı Masalları” ve “Efsunlu Eşya Masalları” adlı masal seçkileri Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

calvino masallar ust
- Reklam -

Yazar ve gazeteci Italo Calvino, İtalyan edebiyatı denildiğinde akla gelen en önemli isimlerden biri. Öyle ki kendisini kaybettiğimiz 1985 yılında en çok yabancı dile çevrilen çağdaş İtalyan yazarı olarak biliniyordu. Daha çok kısa öyküleri ve romanlarıyla öne çıkan Calvino, 1956 yılında daha farklı bir projeye el atmış ve 200 masalı İtalyan Halk Masalları adında bir kitapta derlemişti. Büyük ses getiren eser, basıldığı yıl New York Times tarafından da yılın en iyi on kitabı arasında gösterilmişti.

Yapı Kredi Yayınları’nın İtalyan Masalları dizisi, bu büyük derlemeden hazırlanan seçkilerden oluşuyor. Bundan önce Güldüren Masallar ve Deniz Masalları’nı bizimle buluşturan dizi, şimdi Atlı Masalları ve Efsunlu Eşya Masalları ile genişliyor! Eserlerin çevirmeni ise dizinin diğer kitaplarını da Türkçeleştiren Meryem Mine Çilingiroğlu.

Kitapların tanıtım bültenleri aşağıda yer alıyor:

- Reklam -

Atlı Masalları

“Tutsaklar, ejderhalar ve heyecanlı maceralar…atli masallari

“Atlı Masalları”, Italo Calvino’nun derlediği “İtalyan Masalları”ndan yapılan bir seçme. “Yedi Başlı Ejderha” (Toscana masalı), “Üç Şato” (Monferrato masalı) ve “Uyuz Delikanlı” (Abruzzi masalı) masallarının yer aldığı seçmeyi Gianluca Folì resimlemiş. Tutsaklar, ejderhalar ve heyecanlı maceralar bizi masal dünyasının zenginliğinde gezdiriyor.”

Efsunlu Eşya Masalları

“Gerçek ile gerçekdışı arasında masal dünyasının zenginliği…

- Reklam -

Efsunlu Eşya Masalları, Italo Calvino’nun derlediği İtalyan Masalları’ndan yapılan bir seçme. “İncirden Hiç Bıkmayan Kral Kızı” (Romagna masalı), “Çoban Sarayda” (Toscana masalı), “Sihirli Yüzük” (Trentino masalı) ve “Kuzey Rüzgârı’nın Hediyesi” (Toscana masalı) masallarının yer aldığı seçmeyi Irene Rinaldi resimlemiş.efsunlu esya masallari

Sihirli yüzükler, dilediğini yerine getiren kutular, konuşan hayvanlar ve birdenbire değişen hayatlar…

İtalyan ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Italo Calvino 1923 yılında Küba’da doğdu. Romanları, hikâyeleri ve denemeleri dünya çapında okundu, sevildi. Çocuklar için de yazdı, ama bütün iyi kitaplar gibi bunlar da her yaştan okura seslenen kitaplar oldu. İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye bunlara örnek verilebilecek başlıca eserleridir.”

Elif Laçin Aytaç

98, İstanbul. Küçükken Harry Potter sayesinde fantastik edebiyata giriş yaptım ve daha sonra hayal gücü içerikli her şey hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bunun yanısıra animasyonun her türlüsünü, özellikle bilgisayar animasyonunu çok seviyorum. İflah olmaz bir Disney ve Pixar hayranıyım. Boş vakitlerimde Fleet Foxes dinleyip hayal kuruyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for oguzeren oguzeren dedi ki:

    Almayı düşünenler için bir hatırlatma yapayım.

    Her iki kitap ta, daha önce Yengeç Prens adıyla yayınlanan masal derlemesinde zaten yayınlanmış olan masalları içeriyor.

    Yengeç Prens kitabında Atlı Masalları, Deniz Masalları, Efsunlu Masallar, Efsunlu Hayvan Masalları, Efsunlu Eşya Masalları ve Efsunlu Kız Masalları bölümleri altında toplam 29 masal yer alıyor.

    Bu altı bölüm, daha sonra resimli baskılarla ayrı ayrı kitap olarak basılmaya başlandı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #1: Peri

Klasik Türk Şiirinde Fantastik Unsurlar #1: Peri

Promare

Promare’in İlk Fragmanı Görücüye Çıktı