in

J.K. Rowling Trans Açıklamalarının Eleştirilmesi Üzerine Aldığı İnsan Hakları Ödülünü İade Etti

J.K. Rowling, geçen yıl kendisine verilen onur ödülünü iade etti. Harry Potter’ın yazarı, trans bireylere dair söylemlerine gelen eleştirileri kabul etmiyor.

J.K. Rowling Trans Açıklamaları

J.K. Rowling geçen sene Robert F. Kennedy İnsan Hakları Organizasyonu (RFKHR) tarafından layık görüldüğü Umut Dalgacığı ödülünü iade etti. Ünlü yazar organizasyonun başkanının kendisini trans bireyler hakkındaki yorumları yüzünden eleştirdiği için bu kararı verdiğini belirtti.

Haziran ayının başlarında J.K. Rowling Twitter’da paylaştığı gönderilerde cinsiyet kimliği üzerine düşüncelerini ileri sürmüştü:

“Eğer biyolojik cinsiyet gerçek değilse kadınların kimliği silinir. Trans insanları tanıyor ve seviyorum fakat cinsiyet konseptini yok etmek pek çok kadının kendilerine yüklediği anlamı da yok etmek manasına gelir.”

Rowling’in bu yorumları LGBT organizasyonları ve kendisinin yazdığı Harry Potter filmlerinde oynayan pek çok oyuncu tarafından kınanmıştı. J.K. Rowling çektiği tepki üzerine kaleme aldığı yeni bir yazıda kendisinin de yaşadığı kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılardan bahsetmiş ve hormon terapisi veya ameliyat geçirmemiş trans kadınların, kadınlara ait yerlere girmemesi gerektiğini savunmuştu.

RFKHR’ın dağıttığı Umut Dalgacığı ödülü Rowling’e geçen aralık ayında Lumos organizasyonu aracılığıyla yaptığı hayır işleri için verilmişti. Rowling ödülü aldığı zaman, “bBna bahşedilen en büyük onurlardan birisi,” demiş ve, “Robert Kennedy bir insanın sahip olması gereken bütün iyi özelliklerin vücut bulmuş hali,” açıklamasını yapmıştı.

J.K. Rowling Trans Açıklamaları

Ağustos ayında Robert Kennedy’nin kızı ve organizasyonun başkanı avukat Kerry Kennedy yazarın görüşlerini kınayan açıklamalarda bulundu:

“Kendi sözlerinden Rowling’in biyolojik cinsiyetin doğumda atanan cinsiyet olduğuna inandığına ve insanın toplumsal cinsiyetine önem vermedini anlıyorum. Bu düşünce benim kategorik olarak reddettiğim bir düşünce şeklidir. Bilim bu konuda nettir: Cinsiyet ikili değil.

“Trans hakları insan haklarıdır. J.K. Rowling’in trans topluluğuna yaptığı saldırı RFKHR organizasyonunun temel inançlarına tamamıyla zıttır ve babamın vizyonunu lekelemektedir. RFKHR olarak trans bireylerin yanındayız ve trans hakları için verdiğimiz savaşı asla sonlandırmayacağız.”

J.K. Rowling: “Transfobik Olduğum İddialarını Reddediyorum”

J.K. Rowling geçen perşembe günü yaptığı açıklamayla bu sözlerin üzerine ödülü iade ettiğini belirtti:

“Şahsımla RFKHR arasındaki ciddi görüş çatışmaları sebebiyle geçen sene bana bahşedilen Umut Dalgacığı ödülünü geri vermekten başka seçeneğim yokmuş gibi hissediyorum. RFKHR’ın bu duruşu sergilemeleri gerektiği hissine kapılmaları beni son derece üzüyor. Gelgelelim, hiçbir ödül veya onur; ismini alan insana duyduğum saygı ve hayranlık ne kadar büyük olursa olsun beni fikirlerimi sergilemekten geri durduramaz.

“RFKHR’dan gelen açıklamalar beni tamamen yanlış bir şekilde transfobik olmakla suçladı ve trans insanların zarar görmesine sebep olmakla itham etti. Trans topluluğunun içinden ve dışından aldığım binlerce destek e-postası durumun bu olmadığını düşünmeme yetiyor. Trans insanlardan nefret ettiğim ve onlar için kötü dileklerim olduğu iddialarını reddediyorum. Kadın haklarını savunmanın yanlış, ayrımcı veya trans topluluğuna zarar veya şiddet verdiğini de kesinlikle düşünmüyorum.

“RFKHR günümüzde devam eden radikal trans hakları eylemlerinin kadın haklarıyla hiçbir şekilde çatışmadığını iddia ediyor. Benimle iletişime geçen binlerce kadın böyle düşünmüyor ve tıpkı benim gibi bu hak çatışmasının ancak konu üzerine ılımlı konuşma imkânı olursa çözüleceğine inanıyor.”

J.K. Rowling’in düşüncelerine ve ödülü iade edişine dair sizin bakış açınız nasıl? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

* * *

* Harry Potter, Marvel Evreni’nde Göründü: New Excalibur!

Kaynak: The Guardian

Oyla!

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

51 Yorum BULUNUYOR


 1. Var. Sizin veya bir başkasının hisleriyle hareket etmek veya özel bir muamelede bulunmak veya herhangi başka bir şey yapmak zorunda değil kimse. İstediğimizin tarafını tutmaya da hakkımız var. Yapmaya çalıştığınız şey tam olarak düşünce polisliği ve ben buna taraf olmak istemiyorum hatta tam olarak karşısındayım. Benim ne düşüneceğime, kimin tarafında olabileceğime sizin veya başkalarının hisleri karar veremez.

 2. Kadın olduğunu söyleyen kişiye trans deniyor zaten ve kadın olarak muamele görüyorlar. Bunun artık hisswtmwkle ya da hormon tedavisi gmrüp ameliyat olmakla bir alakası kalmadı. Bir haksızlık varsa kadınlara karşı var.

  20200904_150749

  Şu olayın savunulabilir ya da açıklanabilir bir tarafı yok. Rowling de bir kadın olarak kendi haklarını savunuyor ve bunu yapmaya hakkı var. Söylediklerini

  Rowling’in savunduğu şey de bu zaten. Bakın, mesele şu: Trans haklarını kullanarak kadınları istismar eden erkek yok. Yeni dünyada o erkekler kadın olarak sayılıp öyle muamele görüyorlar. Onların bakış açısından baktığımızda kurduğunuz bu cümle tamamen Transfobik bir cümle ki Rowling de bunu savunuyor zaten. Ama cümlede transfobik birşey yok. Rowling transları dışlamadı, onlara siz kafın değilsiniz de demedi, her kadın olduğunu beyan eden kişi kadın değildir dedi ve değildir de zaten.

 3. Avatar for pcd pcd dedi ki:

  Bu dedikleriniz doğru ve transların en büyük sorunu. Fakat Rowling’in anlattığı ve buradaki tartışmanın odak noktası bu değil.

  Trans erkek bir birey menstrüasyon döngüsünün bir “kadın meselesi” olarak görülmesinden rahatsız olduğunu, çünkü kendisinin de regl olduğunu söylüyor. Aynı şekilde trans kadın bir birey de aynı konudan rahatsız, çünkü kendisi regl olmuyor. Bu durumda menstrüasyonun hem kadınların, hem erkeklerin meselesi olduğunu söylüyorlar. Regl hakkında konulurken sadece kadınlara atıfta bulunmak bu insanları kırıyor.

  Trans bireyleri bu ve başka her konuda kırmamanın tek yolu, cinsiyet kavramından uzaklaşmak. Tuvaletlere birlikte girmek, her iki cinsin doğurganlığından bahsetmek ve daha nicesi. Rowling’in de dediği gibi bütün bunlar kadın kimliğini siliyor. Cinsiyet yalnızca beyana ya da hislere indirgenen bir konu haline geliyor. Kadınların genelinin sahip olduğu özelliklerden bahsedemeyecek hale geliyoruz çünkü alınıyorlar.

  Trans bireylere haklarını vermek, “kadın hissediyorum” diyen herkesle aynı soyunma odasını kullanmaya kadar gittiğinde kadınlar için bambaşka sorunlar ortaya çıkıyor.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

48 devamı... cevap daha var.

TENET İncelemesi: Bir Kuantum Soğuk Savaşı Filmi

Tenet İncelemesi: Sinemanın Altın Çocuğu Sizi Kuantum Soğuk Savaşına Çağırıyor

ÇEKİLİŞ: Ödül ve Olandan Olasıya | Kitap Seti

ÇEKİLİŞ: Ödül ve Olandan Olasıya | Kitap Seti