Gece Yarısı Güneşi Twilight

J.K. Rowling Yeni Kitabındaki Trans Seri Katil Nedeniyle Eleştiriliyor

J.K. Rowling, takma isimle yazdığı Cormoran Strike serisinin 5. kitabı ile LGBT+ bireylerden tepki çekti. Yazarın yeni kitabı trans bir seri katile odaklanıyor.

Harry Potter serisi ile milyonlarca okura ulaşan J.K. Rowling, son zamanlarda LGBT+ bireylerin eleştirilerinin odağında. Trans bireylere dair düşünceleri ile gündeme gelen yazar, şimdi ise yeni konusunun kitabı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

J.K. Rowling’in Robert Galbraith takma adı ile yazdığı polisiye roman serisi Cormoran Strike’ın yeni kitabı Troubled Blood raflardaki yerini aldı. The Telegraph’tan Jake Kerridge’in kaleme aldığı inceleme viral olunca konu da bu şekilde gündeme gelmiş oldu.

Jake Kerridge’in Troubled Blood incelemesinde şu sözler geçiyor:

“Kitabın konusu eski bir davayı açmak üzerine: 1974’te kaybolan pratisyen hekim Margot Bamborough’un Dennis Creed’in kurbanı olduğu düşünülmektedir. Creed trans bir seri katil.

“İnsan Rowling’in trans sorunlarına karşı duruşunu göz önüne alınca merak etmeden duramıyor: Bu kitabın mesajı “Asla elbise giymiş bir erkeğe güvenme!” mi?”

Trans Bireyler J.K. Rowling İmzalı Troubled Blood Kitabının Konusundan Rahatsız

J.K. Rowling’i en sert eleştiren isimlerden olan Metro yazarı trans Ugla Stefanía Kristjönudóttir Jónsdóttir. Yazar, paylaştığı Tweet’lerle Rowling’in trans bireylere zarar vermek için bu romanı yazdığını iddia etti:

“J.K. Rowling’in yeni kitabındaki seri katil trans. Transları “sevdiğini” ve “desteklediğini” belirten bir insan için belki de en iyi destek bizi çok büyük zarar verecek bir şekilde yansıtmamak olabilir. Gerçi bu Rowling’in umurunda değil. Yaptığı bilinçli. İğrenç.

“Aylarca bizi şeytanlaştırıp aleyhimize konuştuğu yetmemiş gibi şimdi bir de trans bireyin cani bir seri katil olduğu bir roman yayınlıyor. Utanmadan aldığı eleştirilere de şaşkın olduğunu belirtiyor. Aynı gezegende mi yaşıyoruz?”

J.K. Rowling

J.K. Rowling ve Trans Bireylerin Arasındaki Gerilim Nasıl Başladı?

Rowling’le LGBT+ bireyler arasındaki çekişme Rowling’in geçen aylarda “adet gören insanlar” kalıbını kullanmasıyla başlamıştı. Trans kadınlarla doğuştan kadınların arasında tecrübe farkı olduğunu iddia eden yazar kadın kimliğini silmenin milyonlarca kadının yaşadıklarını değersizleştireceğini ve insanların kendilerini tanımladığı bir olguyu yok edeceğini düşündüğünü yazmıştı.

GÖZ ATIN  Yasaklı Kitaplar: Amerika'da En Çok Yasaklanan 12 Kitap

LGBT+ organizasyonları ise Rowling’i transfobik olmakla suçladı ve trans kadınları kadın olarak görmediğini iddia etti. Olaylar sonrasında Rowling’in insan haklarıyla ilgili aldığı bir ödülü iade etmesine kadar varmıştı.

J.K. Rowling yeni kitabı etrafındaki tartışmalara bir yanıt vermedi.

Cormoran Strike Serisi kitapları Türkçede Pegasus Yayınları etiketiyle yayınlanıyor. İlk kitap Guguk Kuşu (The Cuckoo’s Calling), ikinci kitap İpekböceği (The Silkworm) ve üçüncü kitap Kötülük Kariyeri (Career of Evil) adını taşıyor. Dördüncü kitap Lethal White ise henüz dilimize kazandırılmadı. Troubled Blood ile seri yurt dışında 5. maceraya ulaşmış oldu. Kitaplar aynı zamanda BBC tarafından diziye de uyarlanıyor.

Konu hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Ursula K. Le Guin’in Çocukluğunu Geçirdiği Ev 4 Milyon Dolara Satılıyor

Kaynak: Mirror.co.uk

antares
21 yaşında, İstanbul Üniversitesi'ne gidiyor, İngiliz Dili okuyor. Babasının 7 yaşında Yüzüklerin Efendisi'ni izletmesinden beri fantastik ve bilimkurgu sever, Shelob'u görüşünden beri anakrofobik.

J.K. Rowling Yeni Kitabındaki Trans Seri Katil Nedeniyle Eleştiriliyor için 14 yorum

 1. Kenan dedi ki:

  Yersiz bir eleştiri. Bir insan trans oldu diye cinayet işleyemez mi? Gereksiz bir alınganlık olmuş.


 2. alper dedi ki:

  Anlaşılan tüm o açıklamaları, tartışmalar yaratması bu kitabı içinmiş. Tepki Rowling ile ilgili olduğu içindir, başka bir yazar olsaydı bu kadar tepki çekmezdi gibi geliyor bana.

  Bu arada geçmiş senelerde şöyle bir dizi vardı, seri katil değil ama kiralık katil bir karakteri anlatıyordu, tepki çektiğini hatırlamıyorum.


 3. Önceden de belirtmiştim, yine aynısını belirteceğim; Rowling kendini öne çıkartmak için harika bir alan buldu.

  Önceki tartışmalarda Harry Potter satışları artmıştı.

  Bu olay da yine Harry Potter serisine yarayacaktır.

  Hep “J.K. Rowling şu konuda gündem oldu.” diye kendisini anıyoruz. Ancak, işin Harry Potter hep atlanıyor. Rowling’i üne kavuşturan, filmleriyle süren, devasa bir markaya dönüştüren seri o. İrili ufaklı her tartışma da hem o seri sayesinde hem de serinin menfaatine.

  Bir haberde “J.K. Rowling” adı geçince, akla ilk gelen şey de, kaçınılmaz olarak, Harry Potter. Yani, şahsıyla ilgili haberlerde, ister istemez, "Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling"i anıyoruz.

  Örneğin şu haberde:

  “Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling Covid-19’la nasıl başa çıktı!” demek, abes kaçmaz.

  Artık kendisiyle alakalı haberlere bu açıdan yaklaşıyorum. "Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling"in “para çokomel eğrisi” gibi. :sweat_smile::man_shrugging:


 4. narpal dedi ki:

  Dediğiniz gibi de olabilir ama bana göre olumsuz yorumlarla gündeme gelmeye ihtiyacı olan bir yazar olduğunu düşünmedim. HP hayranları hala en ufak bir teori üzerine bile tartışıp kitapları gündemde tutuyor. Ha olgun kesime hitap eden kitaplarda satış endişesi varsa bilemiyorum.


 5. M3rett0 dedi ki:

  Mesele translardan katil olur mu olmaz mı değil. Mesele bunu JKR’nin yapması. Beyaz ırkçısı birinin siyah katili olan bir kitap yazdığını düşünün. Amacı hikaye anlatmak mı yoksa başka bir şey mi?

  JKR yıllardır trans karşıtı söylemlerle gündemde, bu da o gündemin zirvesi olacak. Zamanında twitterda birinci sıraya oturmuştu, artık kitabı da iyi satar. “Dumbledore’u neden gay yaptı bu sjw karı!” diye kızanlar şimdi “Göster sjwlere gününü!” diye alkış tutuyor. :smiley:


J.K. Rowling Yeni Kitabındaki Trans Seri Katil Nedeniyle Eleştiriliyor

J.K. Rowling, takma isimle yazdığı Cormoran Strike serisinin 5. kitabı ile LGBT+ bireylerden tepki çekti. Yazarın yeni kitabı trans bir seri katile odaklanıyor.

Başa dönün