in

J.R.R. Tolkien Evi Kültür Merkezine Dönüşsün Kampanyasına Yüzüklerin Efendisi Oyuncularından Destek

J.R.R. Tolkien evi kültür merkezine dönüştürülebilir. Yüzüklerin Efendisi’nin yazarının Oxford’ta yaşarken oturduğu ev satılığa çıkartıldı. Serinin oyuncuları ve hayranlar ise evin korunmasını istiyor.

J.R.R. Tolkien Evi Müze

Tolkien’in ailesiyle birlikte 1930’dan 1947’ye kadar yaşadığı Northmoor Road’taki iki katlı ev geçen sene satılığa çıkartıldı. İngiltere’nin mimari veya kültürel açıdan özel öneme sahip yapılara verdiği Mavi Plak’a da sahip olan ev 4 milyon 575 bin Pound’a (48 milyon Lira) listelendi. J.R.R. Tolkien ve ailesinin yaşadığı bu evin bir kültür merkezine dönüşmesi için ise ciddi bir kampanya başlatıldı.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film uyarlamalarından oyuncular evin Tolkien’in mirasını yaşatacak bir kültür merkezine dönüştürülmesi için kampanya başlattı. Project Northmoor adındaki girişim, 4 milyon pound’luk bir bağış hedefi koydu.

Bağışlar, kampanyanın sitesinden yapılacak. Ayrıca tanıdık simaların bir araya geldiği bir videoyla da yazarın hayranlarına sesleniliyor.

Yüzüklerin Efendisi Yıldızları da J.R.R. Tolkien Evi İçin Düzenlenen Kampanyaya Destek Veriyor

“1930’da, 20 Northmoor Road adresine bir aile taşındı. Ailenin babasının aklında Bilbo adındaki bir Hobbit’in hikâyesi vardı. O genç adam J.R.R. Tolkien’di. 1930’larda Hobbit’i yazdı. 1939’da İngiltere bir kez daha savaşa girmişti. O savaşın ve Tolkien’in de katıldığı ondan bir önceki savaşın gölgesi Yüzüklerin Efendisi’nin sayfalarında da okunabiliyordu. Nihayetinde, iyiler kazandı ve barış hem Orta Dünya’ya hem de 1945’e hâkim oldu.

Tolkien kurgu evreninin geniş mitolojisini. çok sevdiği akademisyenlikten artan zamanında yaratmıştı.(Elfçe) Kendi dillerini oluşturdu. Elflerin güzel dilinden, (Kara Lisan’da) Sauron’un korkunç Kara Lisan’ına kadar.

“Tolkien’in eserleri pek çok sanatçıya, yazara, yönetmene ilham oldu fakat şimdiye kadar Tolkien’in hayatını takdir etmeye odaklanmış bir merkez kurulmadı.”

Kampanyaya destek veren isimler arasında Gandalf’ı canlandıran Sir Ian McKellen, Lord of the Rings üçlemesinin müziklerini yapan Annie Lennox, Bilbo’yu ekranlara taşıyan Martin Freeman ve Kardeşlik’in önemli parçalarından Gimli’yi hayata getiren John Rhys-Davies de var.

J.R.R. Tolkien Evi Müze Aile

Proje internet sitesinden bağış almaya başladı bile. 20 pound’luk (210 Türk lirası) bir bağış, “Hobbit Hediyesi”, sayesinde destekçilerin adının yazıldığı bir kitaba isminiz yazılacak. 200 pound’luk (2100 Türk lirası) Cüce Hediyesi, evin içinde sergilenecek özel kitapta isminizin yer almasını sağlayacak. 2000 pound’luk (21.000 Türk Lirası) İnsan Hediyesi’yle kültür merkezinin açılış gecesine bir davetiye alacaksınız. Ayrıca tişörtler, telefon kapları ve kahve kupaları alabiliyorsunuz. Maalesef, site PayPal ödemeleri kullandığı için ülkemizden resmi olarak erişim yapılamıyor.

Peki siz J.R.R. Tolkien’in evinin kültür merkezine dönüştürülmesi fikrini nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Tor

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Matrix 4, Dune, The Suicide Squad Warner Bros. HBO Max

Matrix 4 ve Dune Dahil Tüm Warner Bros. Filmleri Sinemayla Aynı Anda HBO Max’e Geliyor

House of Dragon - Yeni Game of Thrones HBO

House of the Dragon Dizisinden Ejderha Görselleri: Yeni Game of Thrones Yapımı Yolda