in

J.R.R. Tolkien’in İlk Orta Dünya Hikâyesi Gondolin’in Düşüşü Türkçede!

J.R.R. Tolkien’in ilk Orta Dünya öyküsü Gondolin’in Düşüşü, sonunda Türkçede. Kitaptan tadımlık ön okuma ve detaylı bilgi haberimizde!

J.R.R. Tolkien Gondolin'in Düşüşü

Yüzüklerin Efendisi’nin yaratıcısı J.R.R. Tolkien imzalı eserleri Türkçede görmek her zaman heyecan verici oldu. Bu zamana kadar Orta Dünya’nın pek çok anlatısı dilimize kazandırıldı. Şimdiyse sıra Tolkien’in yazdığı ilk Middle Earth öyküsü olan Gondolin’in Düşüşü (The Fall of Gondolin) kitabına geldi.

J.R.R. Tolkien’in oğlu Christopher’a anlattığı Hobbit ile başlayan macera, daha sonra devasa bir külliyata dönüştü. Eğer Yüzüklerin Efendisi üçlemesini okumuş ve bununla da yetinemediyseniz Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler gibi daha kapsamlı çalışmalarda kendinizi bulmanız kaçınılmaz olmuştur. Bu kitapların, baba Tolkien’in değil de Christopher’ın düzenlemeleri ile gün ışığına çıktığını ise bilmeyen yoktur.

İşte yine öyle bir kitap var karşımızda. Gondolin’in Düşüşü, J.R.R. Tolkien’in anlattığı bir öykü. Ancak bunu ayrı bir kitap olarak düzenleyip yayımlamak Christopher’a düşüyor. Gondolin’in hikâyesini ise biz bu zamana kadar yalnızca diğer kitaplarda parça parça duyabilmiştik.

16 Ocak 2020 tarihinde kaybettiğimiz Christopher Tolkien’in de düzenleyip yayıma hazırladığı son Orta Dünya kitabı olan Gondolin’in Düşüşü, İthaki Yayınları etiketiyle Türkçedeki yerini aldı. Kitap, orijinal dilinde 2018 yılında yayımlanmıştı.

Kitabın arka kapağına geçmeden önce, eserden tadımlık bir bölüm okumak isteyen okurlarımızı BURADAKİ ön okumaya davet ediyoruz.

Gondolin’in Düşüşü | Arka Kapak

J.R.R. Tolkien Gondolin’in Düşüşü
Tolkien’in yayımlanmamış eserleri arasında Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olan ve Kadim Zamanlar’ın üç büyük öyküsünden biri olarak tasarlanan Gondolin’in Düşüşü nihayet Orta Dünya hayranlarıyla buluşuyor!

Etrafını kuşatan dağların ortasındaki bir ovaya inşa edilmiş ve dört bir yanı düşmanların orayı bulmasını engelleyen bir büyüyle çevrelenmiş olan efsanevi Gondolin şehri yüzyıllardır ayaktaydı. Gondolin şehrinde mağrur ve adil bir Elf halkı yaşıyordu. Gondolin dışında kalan yerler ise Morgoth’un boyunduruğu altındaydı ve ister İnsan olsun ister Elf, herkes kölelik hayatı yaşıyordu.

Elf ve İnsan kavimlerinin cefasına kulaklarını tıkayan Valar arasında Morgoth’a karşı planlar kuran tek tanrı ise Suların Efendisi, Derinlerin Sakini Ulmo’ydu. Akarsuların aktığı, göllerin uzandığı ve denizlerin kıyısı olan her yerin efendisi olan Ulmo kendisine bir ulak seçerek onu Gondolin’e gönderecekti. Ve böylece Orta Dünya’da çağlar boyunca yankıları hissedilecek bir olaylar silsilesi başlamış olacaktı.

J.R.R. Tolkien’in “bu hayali dünyada yazdığım ilk öykü” diye nitelediği Gondolin’in Düşüşü, Christopher Tolkien’in öykünün geçirdiği evrime dair notları ve Alan Lee’nin artık klasikleşen tarzıyla çizdiği illüstrasyonlarıyla her Tolkien severin kütüphanesine katmak isteyeceği bir eser.
Geçen sene, yine Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı “Beren ile Lúthien”i Türkçede görmüştük. Şimdi de Orta Dünya külliyatının önemli bir parçası olan Gondolin’in Düşüşü okurların karşısına çıkıyor.

Gondolinin Düşüşü

Eserin çizimleri, yine Beren ile Lúthien’de olduğu gibi Alan Lee’nin ellerinden çıkıyor. 392 sayfalık kitabın çevirisi ise Kemal Baran Özbek tarafından üstlenilmiş. Emre Aygün’ün yayıma hazırladığı kitabın son okuması ise Alican Saygı Ortanca’ya ait.

Böylece İthaki Yayınları Tolkien külliyatının önemli bir parçasını da okurla buluşturmuş oldu. Gondolin’in Düşüşü 30 Ocak 2020 tarihinden itibaren raflarda olacak.

Kitaba dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Beren ile Lúthien: Orta Dünya’nın Epik Aşk Hikâyesi

Orta Dünya Büyücüleri

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for denixius denixius dedi ki:

  Merhaba,

  The Fall of Gondolin’i 2018’de İngilizce okumuştum. Elbette yazı dili hakkında bir şey söylemek istesem, olumsuz kelimeler kullanamam. Çünkü okuduğum her cümle zihnimde harika düşüncelere kapı açtı.

  Umarım, İthaki’nin Türkçe çevirisi ve düzeltisi bu düşüncelerimi yıkmaz. Genel olarak İthaki’nin çevirilerini ve düzeltileri pek hoş değildi. Özellikle son yayımladıkları Ejderha Mızrağı Destanı serisinde yaptıkları düzeltiler biraz özensizdi.

  Sevgiler,

 2. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  Ben de kitabı almayı düşünüyordum ve ‘‘çevirisi nasıl?’’ diye soracaktım. Eğer alıp bakacaksanız (Kitabın İngilizce baskısını da okumuş bir okur olarak) yorumunuzu paylaşmanız iyi olur. Bana mesaj olarak yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

doctor who jodie whittaker

Doctor Who 13. Sezon Doktor’u Kesinleşti

Yazarının Kaleminden: Karanlık Dünyaya Yolculuk - Yeşim Taşı Efsanesi

Yazarının Kaleminden: Karanlık Dünyaya Yolculuk – Yeşim Taşı Efsanesi