in

Jane Austen’ın Bay Darcy Karakterine İlham Olduğu Düşünülen Kişiden Bahsettiği Mektup Sergilenecek

Jane Austen imzalı mektup sergilenecek. İngiliz yazar 1796 tarihli mektubunda, Bay Darcy karakterine ilham olduğu düşünülen kişiden bahsediyor.

jane austen bay darcy karakteri mektup

Jane Austen tarafından sergilenen ve Bay Darcy karakterine ilham olduğu düşünülen kişinin anıldığı mektup ilk defa görücüye çıkıyor.

Jane Austen henüz 20 yaşındayken kız kardeşi Cassandra’ya yazdığı mektupta, Bay Darcy karakterine ilham olduğu düşünülen Tom Lefroy isimli birisinden bahsediyor. Tam adı Fitzwilliam Darcy olan kurgusal karakter, Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı kitabındaki önemli isimlerden birisi.

Geçen yıl İngiltere saklı kalmış el yazmalarını kültürel mirasa kazandırmak için harekete geçmişti. Jane Austen’ın flörtü olarak bahsettiği kişinin yer aldığı mektup da onlardan biriydi. Şimdi bu mektup Austen’ın evinde sevenleriyle buluşacak.

1796 yılının ocak ayında yazılmış mektupta genç Austen yaklaşan balodan ve İrlandalı avukat Tom Lefroy’un da içinde bulunduğu insanlarla tanışacak olmaktan duyduğu heyecanı dile getirmiş.

Başlarda kaygısızca Lefroy’dan bahseden Austen, mektubuna şöyle devam etmiş:

“Tom Lefroy ile flörtümün sonlanacağı gün geldi. Bu mektup sana ulaştığında bitmiş olacak. Bu melankolik düşünceyle yazarken, gözyaşlarım akıyor.”

Diğer yandan bu cümlelerin kalp kırıklığını anlatmaktan çok alay için kullanıldığı da söyleniyor.

Jane Austen İmzalı Mektuptaki Kişi Bay Darcy Karakterine İlham Olmuş Olabilir

Tom Lefroy’un Bay Darcy karakterine ilham olan kişi olup olmadığı hakkında uzun zamandır tartışılıyor. Bununla birlikte Julian Jarrold tarafından yönetilen 2007 tarihli Becoming Jane filmi de bu konu üzerinde duruyor.

Jane Austen in Love olarak adlandırılan sergi, yazarın Chawton’daki evinde gerçekleşecek. Sergide, Tom Lefroy’un portresi, Austen’ın mektubu ve Anne Hathaway ve James McAvoy’un Becoming Jane filminde giydikleri kostümler de sergilenecek.

jane austen bay darcy mektup

Jane Austen’ın Evi’nde küratör olarak görev alan Sophie Reynolds sergi hakkında şöyle konuştu:

“Austen’ın genç ve ışıltılı zamanlarından kalan cümleler, hayranlarını oldukça heyecanlandıracak. Kalbindekileri yazdığı bu mektup Lizzy Bennet’ın kaleminden dökülmüş gibi.”

Reynolds, Darcy’nin aksine Lefroy’un fakir olduğunu ve zengin, genç bir kadınla evlendiğini fakat insanların neden Darcy ve Lefroy arasında bağlantı kurduğunu anladığını söylüyor:

“Herkes karakterlerin ilham alındığı kişileri öğrenmek istiyor ama bu durum düşündüğümüzden daha karışık. Austen’ın birçok ilhamı ve notları olmuş olmalı.

“Mektubunun ve Lefroy’un portresinin yan yana durması bizi heyecanlandırıyor. Böylece yazarın tanıştığı ve dünyasında yer alan insanları görmüş oluyoruz. Bu oldukça çarpıcı özellikleri olan ve gözlerinize dikkatle bakan genç bir adamın portresi.”

jane austen

Bu sergiyle birlikte Austen’ın alışverişten tiyatroya, kuaförden dişçiye günlük hayatına dair detayların yer aldığı 1813 tarihli mektubu da Jane Austen in London sergisinde hayranları ile buluşacak. İki sergi 5 Mart 2023’e kadar devam edecek.

Sizce Tom Lefroy ve Bay Darcy arasında bir bağlantı olabilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Gurur ve Önyargı romanını okudunuz mu?

Kaynak: The Guardian

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Thunderbolts oyuncuları marvel

Marvel’ın Anti-Kahraman Ekibinin Üyeleri Belli Oldu: İşte “Thunderbolts” Kadrosu

Tales of the Jedi fragmanı

Yeni Star Wars Antolojisi “Tales of the Jedi”ın İlk Fragmanı Paylaşıldı