in

John Scalzi’den “İmparatorluğun Çöküşü” Yakında Türkçe

Yaşlı Adamın Savaşı’nın yazarı John Scalzi’nin kaleme aldığı Bağlılık Serisi’nin ilk kitabı çok yakında raflarda.

imparatorlugun cokusu ust
- Reklam -

Yaşlı Adamın Savaşı serisiyle tanıyıp sevdiğimiz, sonrasında Kırmızı Üniformalılar adlı Hugo Ödüllü romanını da okuma fırsatı bulduğumuz John Scalzi uzun bir aradan sonra yeni bir serisiyle tekrar Türk okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Başarılı bilimkurgu yazarının 2015’te Tor’la yaptığı 13 kitaplık anlaşmanın ilk meyvesi olan Bağlılık (The Interdependency) Serisi’nin ilk kitabı “İmparatorluğun Çöküşü” (The Collapsing Empire) önümüzdeki haftadan itibaren İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak.

Yurt dışında şimdilik ilk cildi yayınlanan serinin bir üçleme olması planlanıyor. Serinin ikinci kitabı olan The Consuming Fire ise önümüzdeki ekim ayında okurlarla buluşacak.

- Reklam -

Kitabın arka kapak metni ve tanıtım bülteni şu şekilde:
Locus En İyi Roman Ödülü
Hugo En İyi Roman Ödülü Adayı

imparatorlugun cokusuYaşlı Adamın Savaşı ve Kırmızı Üniformalılar kitaplarının ödüllü yazarı John Scalzi’den soluk soluğa, yepyeni bir uzay macerası!
Akım keşfedilene kadar ışık hızından daha hızlı yolculuk etmek, fizik kurallarına göre mümkün değildi. Akım’dan sonra ise insanlık onu kullanarak birbirlerine milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki farklı yıldız sistemlerine yerleşmeye başladı ve artık bin yıllık olan imparatorlukları Bağlılık’ı kurdu. İmparatorluğun ayakta kalabilmesi için de bağlantıyı sağlayan Akım nehirleri şarttı; bu sayede hem birbirlerine ihtiyaç duyuyor hem sistemlerarası savaş engelleniyor hem de imparatorun tek güç sahibi olarak kalması sağlanıyordu.

Akım nehirlerinin sebebi tam olarak anlaşılamamış yok olma süreci başladığında ise İmparatorluk ve bütün sistemleri risk altına girdi. Bu durumu fark eden bir Akım fizikçisi, bir uzay gemisi kaptanı ve Bağlılık İmparatoriçesi, çöküşünün eşiğinde olan imparatorluğu, daha da önemlisi soyutlanacak olan sistemlerdeki insanları kurtarmak için ellerinden geleni yapacaklardı.

“Taht Oyunları ve Dune hayranları bu müstehcen, acımasız ve zekâ dolu romana bayılacaklar.” – Booklist

“Scalzi, kendi tarzı olan güldürürken düşündüren bilimkurgu aksiyonunu yazmakta karşı konulamayacak kadar iyi olmaya devam ediyor.” – Kirkus Reviews

- Reklam -

“İnanılmaz eğlenceli bir roman. Bitti diye çok üzüldüm.” – Roxane Gay

“İmparatorluğun Çöküşü muazzam bir bilimkurgu macerası.” – Will Wheaton

“John Scalzi çağımızın en çok eğlendiren bilimkurgu yazarı.” – Joe Hill
Çevirisini Sevda Deniz Karali‘nin üstlendiği kitap şu anda ön siparişte. 3 Ağustos’tan itibarense tüm fiziki kitapçılardaki yerini alacak. Eh, ne diyelim… darısı Yaşlı Adam evreninden kalan son iki kitabın (Human Division, The End of All Things) ve Lock In serisinin başına!

Yazarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz kendisiyle gerçekleştirdiğimiz özel röportaja göz atabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  The Last Emperox Bağlılık Serisi 3 . kitap Nisan ayında çıkmış ve ödül almış.. Belki bu ödülle İthaki Scalzi romanlarını anımsar.

 2. Avatar for Okuryorum Okuryorum dedi ki:

  İnşallah diyelim. :upside_down_face: Bu ithaki günlükleri/ithaki sadece bana cevap vermiyor sanırım. Forumda cevap alabilenler, rica etsem Ann Leckie Adalet kitabını sorabilirler mi? Tekrar basım yapacak mı? Ya da ne zaman yapar?

 3. Avatar for JrThoth JrThoth dedi ki:

  İnşallah :sweat_smile: yeni kitap haberi paylaştıkları zaman soruyorum ben genelde. Hesabın başında oldukları için cevap veriyorlar sanırım. Sorduğumda basılmayacak demişlerdi, ikinci el almıştım ben de tekrar sorarım. :blush:

 4. Avatar for ali1234512 ali1234512 dedi ki:

  İlk kitabı çıkıp devamı gelmemiş bir seri benim anladığım. Bide bu serilerin 0,5 diye yan kitapları çıkıyor Türkliyede basılma ihtimali milyonda 1 olmayan kitaplar insan özeniyor be .

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaşar Kemal Efsanesi

Yaşar Kemal Efsanesi Vizyonda!

nermin yıldırım polonya baskısı

Oryantalizm Gölgesinde Türkiye: Nermin Yıldırım’ın Polonya’da Yayımlanan Son Kitabı Tepki Çekti