in

John Steinbeck’in Aldığı Ödül Üzerine Verdiği Tuhaf (ve Yarı Kaba) Yanıt

John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar’ın tiyatro uyarlamasının Critics’ Circle ödülüne layık görülmesine verdiği tuhaf yanıtla bugün bile konuşulmaya devam ediyor.

John Steinbeck odul yanit

John Steinbeck 1937’de yayımlanan eseri Fareler ve İnsanlar kitabını tiyatro sahnesinde görme fırsatı bulmuştu. Eser, Amerikalı oyun yazarı George Kaufman tarafından 1938’de tiyatro oyununa uyarlanmıştı. Oyunun eleştirmenler tarafından verilen New York Drama Critics’ Circle’da En İyi Oyun Ödülü’ne layık görülmesi üzerine, Steinbeck’in ödülü verenlerle girdiği diyalog bugün hâlâ konuşuluyor.

Yazarın yarı “kaba” yarı “samimi” olarak yorumlanan ifadeleri, günümüzün ödül dünyası hakkında da ipuçları veriyor. John Steinbeck, gönderdiği bir telgrafla düşüncelerini şöyle dile getirmişti:

“Eleştirmenlerin yazarların doğal düşmanları olduğunu düşünmüşümdür hep. Bir aslanın yanına uzanmak konusunda biraz endişeliyim ve bu konu tiyatro oyunları için felakete yol açabilir. Güzel düşünceleriniz için onur duydum. Ancak benim kişisel hazzım, George Kaufman ve ekibinin ödülü benden daha fazla hak ettikleri şüphesi tarafından mahvedildi. Yine de size teşekkür etme sorumluluğunu üstleniyorum.”

John Steinbeck, Ödüller Konusunda Hoşnutsuz Tutumunu Sürdürmüştü

Telgrafın tuhaflığı yadsınamaz bir gerçek. Metnin tamamen kaba olduğunu söyleyemeyiz. Fakat pek de olumlu bir havası da yok. Steinbeck bu telgrafından kısa bir süre sonra temsilcisi Elizabeth Otis’e durumdan hoşnut olmadığını belirttiği bir not ulaştırdı:

“Ulaşmak için çabalamasam da adımın gideceği birçok yer var gibi duruyor. Critis’ Circle’a gönderdiğim telgrafta ne varmış? Annie Laurie de ondan utanmışa benziyor. Bence bir sıkıntısı yok. Carol da öyle düşünüyor. Belki gönderilirken bir şekilde yazılar karışmış olabilir. Küçük düşürücü bir telgraf değil. Kaldı ki, küçük düşürücü olsa bile bir grup yüksek mevkili insanın o tarz bir telgrafı umursayacağını da düşünmüyorum. Sanırım sosyal konularda pek iyi değilim… George Jean Nathan’dan (Critics’ Circle’ın başkanı) bir mektup aldım fakat plaket gelene kadar cevap vermeyeceğim. Şimdi ben o plaketle ne yapayım? Büyük ihtimal eritip satarım ve birine bir çift ayakkabı almak için kullanırım.”

Fareler ve İnsanlar Hakkında Bilgi

Yine de Steinbeck, plaketi ona ulaştığında George Jean Nathan’a samimi bir mektup yollamıştı:

“Bayağı afili bir şeymiş.

Circle’a tekrar teşekkür ederim. Her durumun kendi içinde mükemmel bir yolu yordamı olduğunu düşünmeyi seviyorum. Böyle bir durumla daha önce karşılaşmadım. Sadece bir gün, buzağıların kulaklarını kertme ve onları hadım etme yarışmasında bir çift gümüş mahmuz kazanan bir atlının teşekkür konuşmasını dinlemiştim. Heyecandan kızarmıştı ve yerinde duramıyordu. ‘Lanet olsun -Tanrım! – Neden – Kahretsin!’ gibi sözler söyledi ve büyük bir alkışla yerine oturdu. Bu kısa konuşmadaki mükemmel uyumu görebilirsiniz. Kendini küçük gören bir başlangıç, hızla göklere ulaşan bir gelişme. Hislerini ifade edecek başka bir şey bulamayacağını fark ettiği bir son.

Bu güzel bir plaket. Gurur duydum.

Sevgilerle,
John Steinbeck”

Ünlü yazarın ödüle verdiği reaksiyon hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Lithub

Green Lantern dizisi Guy Gardner

Green Lantern Dizisi Kadrosuna American Horror Story Yıldızı Katıldı

Lanetli Krallar Demir Kral - Maurce Druon

Taht Oyunları’na İlham Veren Lanetli Krallar Serisi İlk Kitabı Demir Kral ile Türkçede