in

Anna Kavan’dan Birbirlerine Kozmik Işınlarla Bağlanan Öyküler: “Julia ve Bazuka”

İngiliz yazar Anna Kavan eserleri ile Türkçedeki yerini almayı sürdürüyor. Yazarın Julia ve Bazuka adlı öykü kitabı raflarda.

Julia ve Bazuka - Anna Kavan

Anna Kavan imzalı Julia ve Bazuka raflardaki yerini aldı. Eser, Everest Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Türkçede daha önce Buz, Kartal Yuvası ve Uyku Tanrısının Evi kitapları ile okuma fırsatı bulduğumuz Anna Kavan; bir başka eseri ile daha dilimizdeki yerini alıyor.

1901 yılında Fransa’nın Cannes şehrinde dünyaya gelen İngiliz yazar Anna Kavan (asıl adı Helen Ferguson), erken dönem eserlerinde deneysel çalışmalara imza attı. 1945’te I am Lazarus adlı öykü koleksiyonu, Kavan’ın edebiyatında dönüm noktası oldu. Sonrasında yayımladığı Let Me Alone ile birlikte Anna Kavan ismini kullanmaya başladı. Öykü ve roman türlerinde eserler verdi. Resim yaptı. 1968 yılında hayatını kaybetti.

Orijinal adı Julia and the Bazooka olan öykü kitabı ilk olarak 1970 yılında yayımlandı. Kavan, Franz Kafka ile kurduğu edebi akrabalıkla da anılıyor.

Julia ve Bazuka – Anna Kavan | Arka Kapak Tanıtımı

Julia ve Bazuka - Anna Kavan

“Gülüyor. Julia her zaman tehlikeye güler. Şırıngası varken hiçbir şey onu korkutamaz. Korktuğu zamanları neredeyse unuttu.”

Anna Kavan, Julia ve Bazuka’da yer alan, ilk bakışta birbirinden bağımsız görünen ama görünmez ilmiklerle –belki de yazarının deyimiyle “kozmik ışınlar”la– birbirine dokunmuş bu kısa öykülerde kimi zaman otoportresini, kimi zaman gerçekle hayalin iç içe geçtiği esriklik anlarını ortaya koyuyor. Virginia Ironside’ın öykülere ışık tutan önsözünde belirttiği gibi Kavan, “gerçeklik ile cehennem arasındaki bu garip arabölgenin gerçek bir vatandaşı olarak yazıyor”.

Franz Kafka’yla edebi akrabalığı birçok defa vurgulanmış, daha önce Buz, Kartal Yuvası ve Uyku Tanrısının Evi romanlarını yayımladığımız Kavan’ın öyküleri, okuru bir kez daha karanlık bir dünyaya sürüklüyor.

“Modern yazarların en gizemlilerinden biri olan Anna Kavan, eşsiz büyüleyicilikte bir kurmaca dünya yarattı. Onun görüş gücünün yoğunluğuyla çok az çağdaş romancı boy ölçüşebilir.” – J. G. BALLARD

Yazarın daha önce Buz adlı eserini dilimize kazandıran editör ve çevirmen Selahattin Özpalabıyıklar tarafından tercüme edilen eser toplamda 168 sayfadan oluşuyor. 7 Temmuz 2021 tarihinden itibaren raflardaki yerini alan kitabı Emre Tokcael yayıma hazırlıyor.

Anna Kavan eserleri ve Julia ve Bazuka hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Rosie Project: Henry Cavill Yeni Filmi

Henry Cavill’ın Yeni Filmi Belli Oldu: “The Rosie Project”

Pera Palas’ta Gece Yarısı Dizisi görselleri

Atatürk’e Yönelik Bir Komplonun da İşleneceği “Pera Palas’ta Gece Yarısı” Dizisinden İlk Görseller