in

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk’un Yeni Kitabının Adı Belli Oldu: “Kâğıt Oynayanlar”

Kâğıt Oynayanlar geliyor. Orhan Pamuk, katıldığı etkinlikte yeni kitabının adını ve detaylarını açıkladı.

Kâğıt Oynayanlar - Orhan Pamuk Yeni Kitap

Kâğıt Oynayanlar kitabı geliyor. Nobel edebiyat ödülü sahibi Orhan Pamuk, katıldığı etkinlikte yeni romanı hakkında detaylar verdi. “Bu defa müze değil, oyun kâğıtları yapıyoruz,” ifadesini kullandı.

Son olarak Veba Geceleri adlı kitabı ile okurların karşısına çıkan Orhan Pamuk, sıradaki çalışmalarına dair bilgi paylaştı. Pamuk, 2008 yılında yayımlanan Masumiyet Müzesi kitabının ardından 2012’de gerçek bir müze olarak da hayata geçen Masumiyet Müzesi’nin 10. yılı etkinliğine katıldı.

Müzenin açılışının 10. yılında, müzeye yeni eserler eklenirken Pamuk da sıradaki projeleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Pamuk, yeni romanı Kâğıt Oynayanlar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Oyun kâğıtlarını nasıl ürettikleri romanımın hikayesi ama ben o oyun kağıtlarını da yapıyorum. Bu sefer bir müze yapmıyoruz ama oyun kağıdı yapıyoruz.”

Orhan Pamuk Yeni kitabı “Kâğıt Oynayanlar” Hakkında Bilgi Verdi

Orhan Pamuk, kitabının çıkış noktasını şu sözlerle aktardı:

“Belki de gençliğimde, 22 yaşıma kadar ressam olmak istediğim için, yazdığım bir romana tekabül eden, onu resimleyen, illüstre eden değil tekabül eden, onunla bir ilişkiye geçen bir şey yapma işini (romana) koymayı seviyorum.”

orhan pamuk masumiyet müzesi kâğıt oynayanlar

Pamuk, Kâğıt Oynayanlar adlı kitabının detaylarına dair ise şunları kaydetti ve Masumiyet Müzesi ile yeni romanının paralelliğini gözler önüne serdi:

“Şimdi bir roman yazıyorum. Adı ‘Kâğıt Oynayanlar.’ Kâğıt oynuyorlar. Gelecek romanımı da tanıtmak için konuşuyorum. Yabancı kaynaklı oyun kâğıtlarıyla oynuyorlar. Kahramanlar, hikâyenin bir yerinde aralarında konuşurken, ‘Ya biz bunun neden yerlisini yapmıyoruz? Buradaki papaz dediğimiz kral yerine biz de padişah yapalım. Kraliçe yerine biz de hanım yapalım.’ diyorlar ve oyun kâğıdı üretiyorlar. Oyun kâğıtlarını nasıl ürettikleri romanımın hikâyesi ama ben o oyun kağıtlarını da yapıyorum. Bu sefer bir müze yapmıyoruz ama oyun kağıdı yapıyoruz.”

Orhan Pamuk, “Masumiyet Müzesi” için Sürrealist Bir Film de Yapacak

Müzenin gidişatı hakkında da bilgi veren Pamuk, 10 yılda 285 bin kişinin müzeyi ziyaret ettiğini ve bu kişilerin yaklaşık yarısının yabancı olduğunu açıkladı.

Pamuk, kitaptaki ücretsiz biletten toplam 36 bin kişinin yararlandığını kaydetti ve müzenin 2014’te Avrupa Yılın Müzesi seçildiğini söyledi. Müzeyi Umberto Eco, Mo Yan, Jeff Koons gibi entelektüellerin de ziyaret ettiğini söylerken müzenin bilet fiyatlarıyla ayakta durduğunu hatırlattı.

Pamuk, müzeden elde edilen kâr ile müzede yeni sanatsal çalışmalara imza attıklarını da kaydetti. Müzenin 10. yılında kitabın 33, 61, 62, 75, 76 ve 77. bölümlerini ifade eden yeni eserlerin de müzeye kazandırıldığı açıklandı.

kâğıt oynayanlar orhan pamuk yeni roman

Yazar ayrıca Kâğıt Oynayanlar projesi dışında gelecek dönemde bir film yapacağını ve bunu müzenin ekranlarında sergileyeceğini de belirtti.

“Yukarıda iki ekran var. Biri, Kemal Füsun ile romanın son bölümünde buluşunca, otel odasında çok sarhoş olup bir de sinek görüyor masanın üzerinde. ‘Kafamda, içkili, sinekli, sürrealist bir film var.’ gibi bir cümle var. Kemal’in kafasındaki filmi yapmak istiyorum. Bilen teknik adamlarla böyle bir film yapmak istiyorum. O filmi önemsiyorum ama şimdilik ona girişmiyorum. 6 saatlik ya da normal bir film değil. Ya da bakarsınız öyle bir şey yaparım. Masumiyet Müzesi projesi bitmez.”

Orhan Pamuk’un yeni kitabı Kâğıt Oynayanlar hakkındaki ilk detayları ve müzenin gelişimini siz nasıl yorumluyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

31 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

  Kitap şöyle sanırım:
  Sabah kalktım elimi yüzümü yıkadım. Sokağa çıktım.
  Yürüdüm.
  Yürüdüm.
  Yürüdüm.
  Etrafımda ağaçlar vardı.
  Yürüdüm.
  Yürüdüm.
  Kahvehanede kâğıt oynayanlara baktım.
  Yürüdüm.
  Yürüdüm.
  Dişimi fırçalamayı unuttuğumu fark ettim.
  Yürüdüm.
  Yürüdüm.
  Eve döndüm.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bu yazdığınız Orhan Pamuk kitabından çok Nuri Bilge Ceylan filmi gibi… :slight_smile:

 3. Avatar for atakangngor atakangngor dedi ki:

  Bazan Şair Ka burada görüyordum.
  Gittim
  İstanbuldayım
  Mingerliler yaptı.
  Kemal Basmacı’nın akrabasıydı.
  Işıkçı ailesinden kalan bir mülkteydik.
  Cennethisar kasabasında içmiş olduğum rakıyı unutamam.
  Kartların birine Venedikli bir tüccar çizdik.
  Avukat Galip beyle tanışmıştık.
  Otobüsle ölümü kovaladınız mı hiç?
  Kartların tasarımlarını minyatür olarak yapmaya başladık.
  Bozacı ve Kırmızı Saçlı bir kadın resmi de koyalım.
  Kartı satışa sürelim.
  -Roman Biter-

  Böyle bir durum daha doğru desek ne dersiniz Alper Bey?

 4. Avatar for Everfever Everfever dedi ki:

  Ben haksızlık ettiğinizi düşünüyorum ama en nihayetinde elbette zevkler ve renkler :slight_smile:

 5. Avatar for Davram Davram dedi ki:

  Bana kalırsa hiç bir şey anlatmamak ve sıkıcılık açısından ayni kapıya çıkar. Book about nothing, show about nothing. Tanrı bizi yarı aydınlardan korusun.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

26 cevap daha var.

percy jackson and the Olympians fragmanı

Rick Riordan’ın Yunan Mitolojisi Serisinden Uyarlanan “Percy Jackson and the Olympians”tan İlk Fragman

Assassin's Creed Mirage fragman çıkış tarihi fiyat

Yeni Assassin’s Creed Oyunu “Mirage”tan Fragman Yayınlandı: Çıkış Tarihi ve Türkiye Fiyatı Belli Oldu