in

Çağdaş Distopyanın Dikkat Çeken Romanı Kalite Ülkesi Artık Türkçede

Alman yazar Marc-Uwe Kling’in Kalite Ülkesi adını taşıyan karanlık gelecek tasarısı romanı Türkçe olarak raflarda.

Kalite Ülkesi
- Reklam -
- Reklam -

Tanıtımlarında yer alan Otostopçunun Galaksi Rehberi ve 1984’ün karanlık bir birleşimi ifadesiyle dikkat çeken Marc-Uwe Kling imzalı Kalite Ülkesi, Epsilon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Başta distopya tutkunları tarafından ilgiyle karşılanan, orijinal başlığı QualityLand olan ve ilk defa 2017 yılında yayımlanan Kalite Ülkesi artık Türkçede.

1982 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğan yazar, komedyen ve şarkı sözü yazarı Marc-Uwe Kling Berlin Özgür Üniversitesi’nin Felsefe ve Drama Bölümünden mezun oldu. Yazar, Berlin’de çeşitli sahnelere çıkmakta. Çocuk ve gençlik kategorilerinde de eserler vermekte.

- Reklam -

Kalite Ülkesi Kitabının Arka Kapağı

Kalite Ülkesi
Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin mizahı ile 1984’ün karanlığının zekice bir birleşimi!

Dünyanın en büyük şirketi ve en iyi algoritması varken ne ters gidebilir ki?

“Kalite Ülkesi muhteşem bir hiciv. İçinde yaşadığımız dünyanın çarpıklığını gözler önüne sererken, gerçeklerin karşısında ağlamamanız için sizi güldürüyor.” – Rob Hart, The Warehouse’un yazarı

“Bu kitaptan alacağınız zevk, tamamen toplum olarak başımızın ne kadar belada olduğunu düşündüğünüze bağlı. İyi uykular.”– Kirkus

Kalite Ülkesi’ne hoş geldiniz! Burası dünyanın en iyi ülkesi. Burada kimin sosyal avantajlardan ve kariyer fırsatlarından faydalanabileceği, evrensel bir seviye sistemine göre belirleniyor. Asla hata yapmayan, dünyanın en büyük ve başarılı şirketi olan Dükkân, siz daha ne istediğinizi bilmeseniz bile sizden önce öğrenip ayağınıza getirebiliyor.

- Reklam -

Peter İşsiz, Kalite Kent’te hurdacılık yapar ancak düzgün çalışmayan makineleri hurdaya çevirmeye gönlü el vermez. Bu yüzden istemsizce, ona gönderilen çeşitli robotların lideri olarak bulur kendini. Bir gün Dükkân, Peter’a sahip olmak istemediğinden yüzde yüz emin olduğu bir şey yolladığında, Peter onu iade etmeye karar verir. Tek bir sorun vardır: Ürünü iade etmenin tek yolu, mükemmel algoritmaya sahip Dükkân’ın hatalı olduğuna herkesi inandırmak ve Kalite Ülkesi’nin temellerini oluşturan her şeyin belki de o kadar mükemmel olmadığını ortaya çıkarmaktır.

“Kalite Ülkesi çok komik ama aynı zamanda ürkütücü, yani tam bana göre.” – Mike Judge, HBO dizisi Silikon Vadisi’nin yaratıcısı

“Kling’in keskin tespitleri ekonomiyi, hukuku, zenofobiyi, ilişkileri, güvenliği ve devleti hedef alıyor. Kalite Ülkesi’nin gerçekliğe ne denli yakın olduğunu muhteşem bir dürüstlükle anlatıyor.” – Booklist

Mükemmel dünya ya size göre değilse?
Murat Karlıdağ tarafından Türkçeleştirilen romanın editörlüğünü Su Akaydın üstleniyor. 368 sayfalık kitap Aralık 2019 tarihinden itibaren raflardaki yerini aldı bile.

Kitaba dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Damızlık Kızın Öyküsü Çizgi Romanı Türkçede

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

American Gods

American Gods Dizisinden Beklenmeyen Kovulma

Yüzüklerin Efendisi entler

Yüzüklerin Efendisi Romanlarına Çevreci Bir Bakış