in ,

Kambur – Şule Gürbüz | Haftanın Kitabı #202

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, ülkemizdeki postmodern roman akımının önemli kalemleri arasında gösterilen Şule Gürbüz’ün “Kambur” adlı eseri var.

Kambur - Şule Gürbüz | Haftanın Kitabı #202
- Reklam -
- Reklam -

Künye

Yazar: Şule Gürbüz
Kitap: Kambur
Editör: Belce Ünüvar
Kapak: Suat Aysu
Uygulama: Hüsnü Abbas
Düzelti: Müge Karahan
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa sayısı: 92
Çıkış Tarihi: 2015


Kambur – Şule Gürbüz | Arka Kapak Tanıtımı

Kambur - Şule Gürbüz

Türk edebiyatına 1990’lı yıllardan itibaren güçlü bir giriş yapan yazar ve şair Şule Gürbüz, kaleme aldığı ilk eser olan Kambur ile ülkemizde postmodern roman akımının güçlü kalemleri arasında gösteriliyor. Yazarın 1992 yılında 18 yaşındayken yayımladığı eser, özgün anlatımı ve güçlü diliyle ilk baskısının üzerinden geçen yaklaşık 30 yıla rağmen adından söz ettirmeye devam ediyor.

- Reklam -

Kambur, Sizi Düşünmeye ve Keşfetmeye Çağırıyor

Kitap, adını başkahramanı ve anlatıcısının sırtındaki kamburdan alıyor. Hem gerçek anlamıyla kullanılan hem de yaşamın yükünü ifade eden bu ad, okurlarına bilinçsizce yaptıkları davranışları sorgulamak için geniş bir kapı aralıyor. Eserinde beklentilerin bireyin omuzlarına nasıl büyük bir yük bindirdiğini ifade eden yazar; tüm bunları okurlarına ustaca işlenmiş bir dil ve katmanlı bir anlatımla aktarıyor.

Eser, kambur bir adamın ağzından bir yıllık bir zaman dilimini ele alıyor. Kitaptaki olaylar, hakkında kambur olmasından başka herhangi bir şey bilinmeyen başkahramanın bir cenazeye katılmasıyla başlıyor. Çevresinde olup bitenleri başkahramanın dilinden müthiş bir gözlem yeteneği ile aktaran yazar, insanın kendisiyle ve yaşamla olan çarpık ilişkisini tüm gerçekliğiyle yansıtıyor. Bilinç akışına benzer bir teknikle kaleme alınan kitap, olay örgüsü ve kurgudan ziyade düşünce ve anlatım şeklini ön plana çıkarıyor. Yazarın henüz çok genç bir yaşta kaleme aldığı bu esere, olgun üslubu ve düşünsel derinliğinden dolayı siz de hayran kalacaksınız.

- Reklam -

Şule Gürbüz Kimdir?

Hayatını yazar, şair ve mekanik saat ustası olarak sürdüren Şule Gürbüz, 1974 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İspanyol Dili ve Edebiyatı ile Sanat Tarihi bölümlerinde lisans eğitimi alan Gürbüz, İngiltere’deki Cambridge Üniversite’sinde ise Felsefe eğitimi aldı. 1997’den itibaren Dolmabahçe Sarayı’nda antika saat tamirine başlayan yazar, günümüzde Milli Saraylar Müdürlüğü bünyesinde mekanik saat ustası olarak çalışmaya devam ediyor. Yazarın, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Kamu Yayıncılığı Ödülü” (2011 – Saat Kitabı) ve “Oğuz Atay Öykü Ödülü” (2012 – Zamanın Farkında) bulunuyor.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

buz devri 6 seslendirme kadrosu yekta kopan

Yekta Kopan: “Buz Devri’nin 6. Filminde Seslendirme Kadrosu Büyük İhtimalle Farklı Olacak”

Sözleşme - Belma Fırat Yazarının Kaleminden

Sözleşme – Belma Fırat | “Toplumsal Adalet Peşimi Bırakmadı”