in

Kanatlanmış Kadınlar: Osmanlı ve Avrupalı Kadın Yazarların Dostluğu Araştırıldı

Öncü kadınların fikirleri, kişilikleri ve hikâyeleri Kanatlanmış Kadınlar kitabında masaya yatırılıyor. Senem Timuroğlu’nun çalışması İletişim Yayınları etiketiyle raflarda.

Kanatlanmış Kadınlar - Senem Timuroğlu
- Reklam -
- Reklam -

“Geç Osmanlı döneminin kadın yazarları Avrupa’daki, Batı’daki kadınların durumunu nasıl görüyorlardı?” sorusundan yola çıkılarak hazırlanan araştırma kitabı “Kanatlanmış Kadınlar” Senem Timuroğlu imzasıyla raflardaki yerini aldı.

Avrupa feminizmi ile “aydınlaşmış dindar” kadın hakları söylemi arasındaki etkileşimin portresinin çizildiği eser, İletişim Yayınları etiketiyle raflara kazandırıldı.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi mezunu Senem Timuroğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Paris’te, Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde iki yüksek lisans derecesi alan yazar; 2017 yılında Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Feminist ve Transnasyonal Bakışlar” başlıklı tezini tamamladı. 2009’dan beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı dersleri verirken bir yandan da toplumsal cinsiyet ve edebiyat, feminist teori gibi seçmeli dersler vermeyi sürdürüyor.

- Reklam -

Timuroğlu’nun araştırma alanları arasında kadın edebiyatı tarihi, dişil yazı, Fransız feminizmi ve post-hümanist teoriler yer alıyor. Yazar aynı zamanda çeşitli yayınevlerinde çevirmen, editör ve redaktör olarak da görev alıyor.

Kanatlanmış Kadınlar | Arka Kapak

Kanatlanmış Kadınlar - Senem Timuroğlu
“Biz Türkiye’de toplanıp İngiliz kadınlarından söz ettiğimiz zaman, bu dünyada isteyecekleri hiçbir şey kalmadığını düşünürdük. Ama yaşam savaşının onlar için ne anlama geldiğini, ya da bu ebedi mutluluk arayışının ne kadar korkunç bir şey olduğunu bilmiyorduk.

İkisinden hangisi daha güç bir savaşım? Biz Türkiye’de yalnızca bu ikinci savaşımı biliyoruz ve tüm dünyada aynı yararsız çaba sürüp gidiyor.” “Zeynep”/ Hatice Zinnur Hanım – 1906

Geç Osmanlı döneminin kadın yazarları Avrupa’daki, Batı’daki kadınların durumunu nasıl görüyorlardı? İstanbul’a gezgin olarak gelen Fransız kadın yazarlar, başta harem olmak üzere, Osmanlı kadınlarının hayatını nasıl görüyorlardı? Bu gördüklerinden, genel olarak, kadınlık durumuna ve kadınların özgürlük taleplerine dair, ne gibi sonuçlar çıkartıyorlardı?

- Reklam -

“Ataerkil kıskaçlar,” bu kadınların fikirlerini, eylemlerini ve onlar hakkında oluşturulan imgeleri nasıl etkiliyordu?

Senem Timuroğlu, geç Osmanlı döneminde oluşmuş bu heyecanlı, incelikli ilişki ve iletişim ağı içinde, Avrupa feminizmi ile “aydınlanmış dindar” kadın hakları söylemi arasındaki etkileşimin bir portresini çiziyor. Bu karşılaşma ve etkileşim içinde çıkılan “özgür kadın”ı arama yolculuğunu takip ediyor.

“Öncü” sıfatını hak eden kadınların fikirleriyle, kişilikleriyle ve hikayeleriyle tanıştırıyor bizi kitap: Fatma Aliye, Selma Rıza, Hayriye Ben-Ayad, Şeref, Hatice Zinnur, Nuriye hanımlar ve George Sand, Marc Hélys, Marcelle Tinayre, Grace Ellison “madamlar”… Bu hayranlık uyandırıcı kadınlar arasındaki arkadaşlığın yer yer romana benzer hikâyesi…
248 sayfadan oluşan çalışmanın ilk baskısı Ocak 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı. Tanıl Bora‘nın editörlüğünü üstlendiği eseri yayıma hazırlayan isim ise Aksu Bora.

Bu dikkat çeken çalışmaya dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Feminist Teori: Josephine Donovan’ın Merceğinden Feminist Hareket

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Yeditepe Üniversitesinde Sinema bölümünden mezun oldum. Sinemanın yanına edebiyatı da koyarak sevdiğim yazarlar ile kitaplarının ön okumalarında çalıştım. Bugünlerde bir prodüksiyon şirketinde çalışıyor, ukulele çalmayı öğreniyor ve deneyimlerime yenilerini katmaya çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

    Haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim. Çok değerli bir çalışmaya benziyor. Kısa sürede alıp okuyacağım. :heart_eyes:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ragnarok

Ragnarok: Netflix Norveç’in Mitoloji Dizisinden Uzun Fragman

Star Wars Obi-Wan Kenobi Jar Jar Binks

Star Wars Obi-Wan Kenobi Dizisinde Jar Jar Binks Hamlesi