in

Türk Karakterlerin de Parçası Olduğu Jules Verne Romanı “Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları” Çıktı

Jules Verne, içerisinde Türk rüzgârları da esen “Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları” kitabı ile bir kez daha Türkçe raflarında.

Kaptan Antiferin Harikulade Maceraları - Jules Verne

Jules Verne imzalı macera romanlarından Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları yeniden Türkçe raflarında. Eserin güncel baskısı, Alfa Kitap tarafından yayımlanıyor.

1828 – 1905 yılları arasında yaşayan Fransız yazar ve gezgin Jules Verne; çoğunlukla bilimkurgu ve macera türlerindeki eserleriyle tanınıyor. Bilimkurgu edebiyatının öncüleri arasında yer alan Verne; Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Ay’a Yolculuk, Seksen Günde Devr-i Âlem ve Kaptan Grant’ın Çocukları gibi kült sayılar kitaplar kaleme almıştı.

Alfa Kitap, Olağanüstü Yolculuklar alt başlığı altında yayımladığı Jules Verne kitaplarında 36. romana ulaştı.

Orijinal adı Mirifiques aventures de maître Antifer olan eser, ilk olarak 1894 yılında yayımlandı. Roman Türkçede daha önce iki cilt hâlinde Define Peşinde adıyla İnkılap Kitabevi tarafından basılmıştı.

Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları eseri, 1700’lerin sonlarında başlıyor ve bir Türk askerinin bir Fransız kaptan tarafından kurtarılması sonrasında gelişen olayları konu alıyor.

Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları – Jules Verne | Arka Kapak Tanıtımı

Kaptan Antiferin Harikulade Maceraları - Jules Verne

1799’da Napoleon Bonaparte’nin Akka Kalesi kuşatmasından birkaç ay önceki bir savaşta ölümcül bir yara alan genç bir Türk askeri bir Fransız kaptan tarafından kurtarılır. Mısır’ın belki de en zengini olan bu genç asker, yani Kamil Paşa, açgözlü ailesinden ve ailesinin kışkırttığı Kavalalı Mehmed Ali Paşa’dan kaçırdığı mirasını bilinmeyen bir adaya gömer. Ancak kurtarıcısını unutmamıştır. Yıllar sonra, hazinenin saklı olduğu adanın enleminin belirtildiği mektubun mirasçısı gözüpek Saint-Malolu Pierre Antifer, yeğeni Juhel, dostu Gildas Trégomain’le birlikte hazinenin peşine düşer. Onlara, miras hükümlerinin yerine getirilmesiyle görevlendirilen İskenderiyeli noter İbni Ömer ve Kamil Paşa’nın mirasından mahrum ettiği yeğeni Murad’ın oğlu kötü niyetli Sauk da sahte bir kimlikle katılınca grup tamamlanmış olur…

520 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini dah aönce Joseph Conrad, H.P. Lovecraft ve Edgar Allan Poe gibi isimleri de tercüme etmiş Hasan Fehmi Nemli üstleniyor. Editörlüğü Berna Kılınçer imzasını taşıyan kitabın kapak tasarımı Elif Çepikkurt tarafından gerçekleştiriliyor. Roman, Ağustos 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Türkçede bugüne dek yayınlanan Jules Verne kitaplarından bazılarına buradan göz atabilirsiniz.

Jules Verne kitapları ve yazarın Türkçedeki yeni kitabı Kaptan Antifer’in Harikulade Maceraları hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

    Alfa seri devam ettirme konusunda alkışı hak ediyor diyecek olsam da, çevrilen kitaplardaki yazım ve çeviri hataları çorbanın içine düşen sinek gibi insanın tadını tuzunu kaçırıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Lee Jung-jae The Acolyte Dizisi Başrol Star Wars

Netflix Hiti Squid Game’in Yıldızı, Star Wars Dizisinde Başrol Olacak

amazon yüzüklerin efendisi dizisi the rings of power hakları

Amazon, Yüzüklerin Efendisi Dizisi için Orta Dünya’nın Yalnızca Küçük Bir Kısmına Sahip