in

Karantina Sonrası Türkiye’de Kitap Üretiminde Rekor

Karantina sonrası Türkiye’de kitap üretimi konusunda rekor kırıldı. YAYFED’e göre, Temmuz ayında 60 milyondan fazla kitap üretildi.

karantina sonrası türkiye kitap üretimi temmuz rekoru
- Reklam -
- Reklam -

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini oldukça ağır şekilde hissettirmeye devam ediyor. Bununla birlikte birçok ülke karantina kararlarını kaldırıp yeni normale geçmeye başladı. Türkiye de Haziran 2020 itibarıyla tedbirleri gevşeten ülkeler arasında. Yeniden hızlanan ekonomi, kitap sektöründe de etkisini gösterdi. Türkiye, kitap üretimi konusunda temmuz ayında toplamda 60 milyon 637 bin 920 kitap üreterek tüm zamanların temmuz rekorunu kırdı.

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) tarafından açıklanan rekorda, Türkiye’nin dünyada 16, yeni başlık üretiminde ise 6. sırada olduğunun altı çizildi.

YAYFED Başkanı Münir Üstün, 1 Temmuz – 29 Temmuz 2020 tarihleri arasında 60 milyon 637 bin 920 kitabın üretildiğini belirtti.

- Reklam -

“Yayıncılar, yazarlar, okurlar, öğretmenler, anneler, babalar, toplumun bütün kesimleri bu rekorun sahibi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kitap, her konuda kurucu güç olacak.”

“Türkiye Kitap Okuyor”

Üstün, Türkiye kitap okumuyor iddialarını da şehir efsanesi olarak değerlendirdi:

“Türkiye kitap okuyor. Elde edilen rekor tesadüf değil. Bu rekor, sektörün 2011 yılından itibaren gösterdiği üstün gayretin bir neticesi. Yayınlanan kitap adetlerimiz, 2011’de 289 milyon, 2012’de 293 milyon, 2013’de 330 milyon, 2014’de 344 milyon, 2015’te 384 milyon, 2016’da 405 milyon, 2017’de 408 milyon. 2018’te 411 milyon, 2019’da ise 424 milyon. Bu rakamlara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda dağıtılan 240 milyon ders kitabı ile 48 sayfaya kadar olan bandrolsüz 200 milyon kitap dahil değil.”

karantina sonrası türkiye kitap üretimi temmuz rekoru

Üstün’ün aktardığı verilere göre 2019 yılı itibarıyla toplamda 850 milyon kitap üretimi gerçekleşti. Rakamlar, kişi başına 5 kültür kitabı ve 5 eğitim kitabı düştüğünü gösterdi.

Pandemi ile Kitaba Talep Yükseldi

Pandemi döneminde kitap arzının arttığını belirten Üstün, şunları ifade etti:

“2020 yılına girerken pandemi nedeniyle ümitsizdik. Beklentilerimizin çok üstünde bir taleple karşılaştık. Kitap arzı buna bağlı olarak müthiş yükseldi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kitabın kurucu güç olarak yükseleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”

- Reklam -

Okuma kültürünün gelişmesi için milletçe bir gayret sarf edildiğini ifade eden Üstün, bu çabayı takdire değer buldu.

“Bu gayret, her türlü takdiri hak ediyor. Herkes, konumu, kurumu, kuruluşu ne olursa olsun, topyekun bu gelişmeye omuz vermeli. Ana medya, sosyal medya, devlet kurumları, yayıncılar, sivil toplum kuruluşları, ’ama’ ve ’fakat’ ile başlayan cümleler lütfen kurmasın, bu başarıyı geliştirecek eylemler oluştursun. Ülkemiz için birey olarak yapabileceğimiz bu güzel katkıyı birlikte yapalım. Kırdığımız rekor bizim için bir bayram hediyesi. Herkesin bu sevince ortak olmasını dilerim.”

Kitaplar

YAYFED’in açıkladığı 2020 senesinde bu zamana dek üretilen kitapların sayı dağılımları şu şekilde:

“Ocak ayında 32 milyon 764 bin 39, şubatta 31 milyon 611 bin 619, martta 33 milyon 75 bin 479, nisanda 22 milyon 805 bin 170, mayısta 23 milyon 588 bin 60, haziranda 50 milyon 665 bin 889, 29 Temmuz itibarıyla, sadece temmuz ayında üretilen kitap sayısı ise tüm zamanların rekoru 60 milyon 637 bin 920.”

Peki siz karantina sonrası bu üretimi nasıl karşılıyorsunuz? Temmuz ayında üretilen bu kadar kitabın istatistikler dışında bir etkisi olduğuna inanıyor musunuz? Pandemi süreci kitap dünyasını nasıl etkiledi? Karantina günlerinde neler okudunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Karantina Günlerinde En Önemli Eserlerini Veren 5 Tarihi İsim

Kaynak: AA

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

  Bu 60 milyon içinde tercihim olan epik tarihi roman türü yok.Kaliteli türde romanlar çok az.Kitap işi film sektörü gibi ticari bir alan.Yayınevleri para amaçla çoğunlukla vasat romanlar basıyorlar.Kaliteli roman basan yayınevi az.100 milyon kitap üretilse bile umrumda değil.

 2. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Biri yayfed başkanına bir kişinin birden fazla kitap alabileceği gerçeğini hatırlatsın…

  Öte yandan rekor üstüne rekor talep varken kitap kağıtlarının selpak kalitesine gelmesini, hala çoğu yayınevinin bile bile utanmadan rezalet çevirileri yayınlamasını, reklam yapmaya gelince “seri” deyip iş 2. kitabı basmaya gelince okuyucunun suratına tüküren yayınevlerini, bandrol sahtekarlığı yapan işletmeleri de bi zahmet konuşsun.

  “1 milyon kitap satıldı demek ki 1 milyon kişi kitap aldı.” kafasıyla bi yere varılmıyor. Niceliğe değil niteliğe baksınlar.

 3. Avatar for narpal narpal dedi ki:

  Bence de alan daha fazla aldı sadece. Genele yayılmış bir durum değil.

 4. Avatar for Vector Vector dedi ki:

  Böyle bir olay yaşanmıştı diye hatırlıyorum ancak nasıl bir sahtekarlık yapılıyor, bir türlü soramadım. Konuya dair hiçbir bilgim yok, zahmet olmazaa beni bilgilendirmeniz mümkün mü? İşin içyüzünü öğrenmek istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Luther 6. Sezon Film Idris Elba

Luther 6. Sezon Yerine Film Geliyor: Idris Elba Onayladı

tree roots vincent van gogh

Vincent Van Gogh İmzalı Tree Roots’un Resmedildiği Yer Eski Bir Kartpostal Sayesinde Keşfedildi