in

Karşınızda “Tanpınar’ın Saklı Dünyası”

“Tanpınar’ın Saklı Dünyası”na dalmaya hazır mısınız? Çok kıymetli bir eser Doğu Batı Yayınları etiketiyle sizlerle buluşuyor!

İbrahim Şahin ve Julian Rentszch‘in editörlüğünü üstlendiği kitabın tam adı: Tanpınar’ın Saklı Dünyası: Arayışlar-Keşifler-Yorumlar olarak geçiyor. İbrahim Şahin, Osmangazi Üniversitesi’nde ders veren bir akademisyen, edebiyat tarihçisi. Kendisi özellikle Tanpınar araştırmalarına yoğunlaşmış, sosyal medyada da Tanpınar üzerine pek çok konuşmasını bulabilirsiniz. Julian Rentszch ise Johannes Gutenberg Üniversitesinde Türkolog ve akademisyen. Yani bu demek oluyor ki Tanpınar’ın Saklı Dünyası konuya akademik anlamda vâkıf iki farklı akademisyenin editörlüğünde hazırlandı ve bizleri de akademik bir inceleme bekliyor.

Kitabın tanıtım bülteni ise şu şekilde:
“Weltliteratur/dünya edebiyatı kavramı, çeşitli edebiyatların ulusal sınırları aşan diyaloguna atıf yapar. Goethe’nin de savunduğu bu dünya edebiyatı anlayışı, edebiyatın havasız ulusal hapisten kurtuluşunu kast etmekte ve kuşkusuz en olgun dünya edebiyatı görüşünü temsil etmektedir.” Edebî nitelik açısından Tanpınar, bu diyalogu en yetkin bir biçimde gerçekleştirmiş, belki de modern dönem edebiyatımızın en önemli şahsiyetidir. Ve “Bugün Türkiye’de nesillerin beraberce okuduğu beş kitap bulamayız” diyen Tanpınar’ın kendisi şimdi tam anlamıyla bir klasik olarak kabul görmektedir.

Dünyanın pek az yerinde, kültürel anlamda, “Batı” ve “Doğu” siperlerinin bu kadar derin kazıldığı bir coğrafya vardır. Edebiyatın dahi ideolojiye indirgendiği bir zeminde, okuma tercihlerinin tamamen politik olduğu bir ortamda eleştiri ve kuramın olmaması, hattâ olsa bile onlara dönüp bakanın olmaması doğaldır. Başta Huzur olmak üzere bu ikiliğin ayrı kompartımanlarda ele alınmasının, yaşantılanmasının travmatik yansımalarını gözler önüne seren Tanpınar’a gösterilen ilginin ve onun üzerine yapılan çalışmaların, araştırmaların uzun bir “sükût suikastı”ndan sonra günden güne artması oldukça manidardır. İyinin, güzelin, doğrunun ve hakikatin peşinde, tüm bu kutuplaşmaların ötesinde gerçeği en güçlü bir anlatımla okurlarına sunan Tanpınar’ın, edebiyat eleştirisi ve incelemeleri için bir kıstas, ölçüt ve bir mihenk taşı haline gelmesi ve bütün nesillerin beraberce okuduğu bir yazar olması ise son derece anlaşılırdır. ”
Eseri kitap temin edilen her yerden edinebilirsiniz. Kitap ve edebiyatla kalın!

Emrecan Doğan

13 Ağustos 1996’da İstanbul’da doğdum. Halen Medeniyet Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum. Daha önce Kayıp Rıhtım forumunda ve Aylık Öykü Seçkisi içerisinde yer aldım. Gölge E-Dergi, Bilimkurgu Kulübü, Genç Yazı ve Pejmürde Dergisi bünyesinde gerçekleştirilen Ortak Hikâye projesi gibi elektronik platformlarda ve basılı olarak da Adı Yok dergisinin 75. sayısında yazılarım yayımlandı. Yaklaşık olarak 12 yaşımdan beri yazıyorum. | İletişim: [email protected]

5. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı

5. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı Kapılarını Açıyor!

Kült Bilimkurgu Filmi “Logan’s Run” Yeni Yönetmenine Kavuştu