in ,

Kassandra Damgası – Cengiz Aytmatov | Haftanın Kitabı #245

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un az bilinen bilimkurgu romanı “Kassandra Damgası” var.

Kassandra Damgası - Cengiz Aytmatov | Haftanın Kitabı #245
- Reklam -
- Reklam -

Kassandra Damgası | Künye

Yazar: Cengiz Aytmatov
Çevirmen: Mehmet Özgül, Fatma & Serdar Arıkan
Yayınevi: Ketebe Yayınları
Sayfa sayısı: 320
Çıkış Tarihi: Kasım 2022


Kassandra Damgası – Cengiz Aytmatov | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Kassandra Damgası - Cengiz Aytmatov

- Reklam -

 

Kötülük; bir adımda, kolayca aşabileceğimiz bir eşik midir? Yoksa doğuştan gelen bir haslet, kişiyi tutsak eden bir miras mıdır?

Peki insanlık olarak hızla sürüklendiğimiz yıkımın önüne geçmek mümkün mü?

- Reklam -

Kötülüğün alametlerinin izini süren bir Rus bilim insanı, yörüngedeki uzay istasyonunda yaptığı keşifle dünyayı değiştireceğini umar. Kendisine Kozmik Keşiş Filofey adını veren Andrey Krıltsov; uzayda kötülüğün genetik kodlarını çözerken, yeryüzünde ise ünlü fütürolog Robert Bork’un trajik kaderine istemeden de olsa yön verecektir. Her biri kendi kaçınılmaz kıyametine sürüklenen milyonlarca insanın neden olduğu trajedilere sahne olan; iyiliğin kötülüğe mağlup edildiği, umudun günden güne azaldığı bir dünyada Filofey’in keşfi bizleri kurtarmaya yetecek mi? Yoksa insanlık, kendi kötülüğü ile yüzleşme fırsatını bencilce harcayacak mı?

Büyük Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, bilimkurgu unsurlarını ustaca kullandığı romanı Kassandra Damgası’nda insanlığın akıbeti ve kötülüğün doğası üzerine cevaplaması güç sorular sorarken; hırsları, tutkuları, zaafları ve erdemleriyle insanı, yani bizleri anlatıyor.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Carrie-Anne Moss The Acolyte kadro

The Matrix’in Yıldızı Carrie-Anne Moss, Yeni Star Wars Dizisi “The Acolyte”ın Kadrosuna Katıldı

zaman yolculuğu aylık öykü seçkisi

Aylık Öykü Seçkisi’nin 154. Sayısı Yayında: “Zaman Yolculuğu Öyküleri”