in

“Kayıp Rota” Küresel Bir Felaketi Denizcilerin Gözünden Anlatmaya Geliyor

Kıyamet sonrası bilimkurgu ve spekülatif kurgu türlerini harmanlayarak dünyanın kaderinin beklenmedik kasvetli bir çöküşe sürüklenmesini, ticari gemilerde çalışan denizcilerin gözünden ele alan “Kayıp Rota” çok yakında raflarda.

kayip rota ust
- Reklam -
- Reklam -

Hayat. Onunla ilişkimiz oldukça tuhaf. Sıradanlıklarından yakınır, tek düzeliğinden kaçmaya çabalar ve kendimize ait özel alanlar oluşturma çabalarız. Neticede, kendi rutinlerine ve tasalarına sahip özel alanlarımız içerisinde yaşayıp gitmeye çalışırız. Bu öyle bir dalgınlık yaratır ki zihinlerimizde, ancak ve ancak irili ufaklı dürtmeler, bizim haricimizde de hayatın ve hayatların süregeldiğini hatırlatabilir.

Küçük kazalardan doğal afetlere kadar çeşitlendirilebilir, zihni ayıklaştıran o minik dürtüklemeler. Kendi özel alanımızın ne kadar kırılgan olduğunu hatırlatarak bizi rahatsız da edebilir, bir bütünün parçası olduğumuzu hatırlatarak varlığımıza yeni değerler katmamıza yardımcı da olabilir.

Kıyamet ve kıyamet sonrası hikâyelerini cezbedici kılan unsurlardan biri de bu olsa gerek. Pek de arzulamadığımız işlerin başımıza gelmesini beklemek yerine, kurgusal karakterlerin bin bir türlü felaket ve nihai son senaryosuyla yüzleşmesi, rahat rahat içimizi sıkmamıza imkân sağlar. Onlar sayesinde, iyi bir kurmacanın yapacağı gibi, okuru, kendi hakkında bir keşif yolculuğuna çıkartır.

- Reklam -

Özgen Biçgin’in kaleme aldığı “Kayıp Rota” da o hikâyelerden biri.  Eksik Parça Yayınları’ndan çıkacak roman, dünyanın genelini etkileyen felaket sonucu denizin ortasından sürüklenen bir gemi ve mürettebatına odaklanıyor.

- Reklam -

Romanın arka kapak yazısı/tanıtım bülteni şöyle:
“Lütfen dikkat. Bu bir acil durum çağrısıdır. Eğer bu mesajı alıyorsanız lütfen bizi kurtarın veya en yakın sahil güvenlik birimi ile irtibata geçin. Tam on iki gündür denizdeyiz. Yakıtımız bitti. İçme suyumuz bitmek üzere. Hangi yöne gidersek gidelim radarımız sudan başka bir şey göstermiyor ve maalesef harita verilerine göre olması gereken koordinatlarda karayı bulamıyoruz. Kaptan Vitaly Sakov, Efthelia, 21 Haziran saat 16.45. Tamam”Kayip Rota

Yok olmanın eşiğindeki dünyada, bir gemide sıkışıp kalsaydınız ne olurdu?

Karadeniz’de bir ticari kuru yük gemisinde gemi adamlarının amaçsız hayatları, tuhaf olaylarla radikal bir şekilde yön değiştirir. Dünyanın iklimini ve coğrafyasını alt üst eden, astro-fiziksel kökenli küresel bir felaket sonrasında rotalarını kaybederler. Uçsuz enginlikte yollarını bulmak var olma mücadelesine dönüşür. Hep karadan kaçıp denize sığınmış bu adamlar için yeniden karaya ulaşma çabası onları birbirlerine kenetler.

Dünyanın kaderinin beklenmedik kasvetli bir çöküşe sürüklenmesini, ticari gemilerde çalışan denizcilerin gözünden ele alan Kayıp Rota, kıyamet sonrası bilimkurgu ve spekülatif kurgu türlerini harmanlayan sürükleyici ve şaşırtıcı hikâyesiyle okuru kendisine bağlıyor.
Şu an sadece ön siparişe açılmış roman, 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren tüm fiziksel ve sanal kitapçılarda satışa sunulacak.

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

marry poppins spoilersiz inceleme

Mary Poppins Returns Filmine Spoiler’sız Ön Bakış Videosu

book of demons ust

Book of Demons: Eskilerin Anısına