in ,

Kediye Dikkat – William Baldwin | Haftanın Kitabı #258

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta William Baldwin’in İngilizlerin ilk romanı olarak tanımlanan “Kediye Dikkat” eseri var.

Kediye Dikkat - William Baldwin | Haftanın Kitabı #258

Kediye Dikkat | Künye

Yazar: William Baldwin
Çeviri: Tugay Kaban
Orijinal Adı: Beware the Cat
Yayınevi: Ketebe Yayınları
Sayfa Sayısı: 88
Çıkış Tarhi: Ekim 2022

* * *

Kediye Dikkat – William Baldwin | Arka Kapak Tanıtımı

Kediye Dikkat - William Baldwin

Kedileri duyabilseydik ne yapardık?

İngilizlerin ilk romanı olarak kabul edilen Kediye Dikkat’te William Baldwin, kedilerin konuşabilmesinin, düşünebilmesinin, mantık yürütebilmesinin mümkün olup olmadığına dair kışkırtıcı ve zekice sorular soruyor. Yüzyıllar boyunca yazarlar, kedilerin gizemli doğasına dair ilham verici pek çok şey yazdılar. Fakat bu eser, ilk olarak 1550’lerde, tanınmış erken modern dönem yazarların çoğu henüz ilk eserlerini vermeden önce yazıldı.

Hayvanların konuşma yetenekleri olsaydı dünya hakkında neler söyleyebileceklerini hayal etmemizi sağlayan bu dikkat çekici eser; simya, efsaneler, dinî ve ahlaki hicivler ışığında, konuşan kedilerin hikâyesini eğlenceli bir dille anlatıyor. Kedilerin gizli dilini anlamaya çalışan bir rahibin ürkütücü simya deneylerine odaklanan hikâye, çağlar boyunca insanları düşündüren bir soru soruyor: Hayvanlar neden vardır?


Kediye Dikkat hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Riddick 4: Furya Filmi Çalışmaları Başladı

Vin Diesel’li “Riddick 4” Filmi Çalışmaları Resmen Başladı

Roald Dahl Eserleri Duyar Düzeltisi

“Charlie’nin Çikolata Fabrikası”nın Yazarı Roald Dahl’ın Çocuk Kitaplarındaki ‘Sorunlu’ İfadeler ‘Düzeltiliyor’