in ,

Kelt Mitolojisi – Claude Sterckx | Haftanın Kitabı #264

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Belçikalı araştırmacı Claude Sterckx’in Keltlerin izini sürdüğü “Kelt Mitolojisi” kitabı var.

Kelt Mitolojisi - Claude Sterckx | Haftanın Kitabı #264
- Reklam -
- Reklam -

Kelt Mitolojisi | Künye

Yazar: Claude Sterckx
Çeviri: Zeynep Şehiraltı
Orijinal Adı: La mythologie du monde celte
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 480
Çıkış Tarhi: Şubat 2023


Kelt Mitolojisi – Claude Sterckx | Arka Kapak Tanıtımı

Kelt Mitolojisi - Claude Sterckx

- Reklam -

Keltlerin bir gizemi var mıdır? Bu soruya hem evet hem de hayır yanıtı vermek gerekir. Keltler gizemlidir çünkü insanlar onların genelde sıra dışı bir havaya sahip olduğunu düşünürler; Keltlerin gizemli bir yanı yoktur çünkü ciddi araştırmacılar onların kişiliklerini ve yaşam tarzlarını detaylarıyla ortaya çıkarmıştır. Gelgelelim bu araştırmacıların çalışmaları yeterince tanınmamıştır ve çoğunlukla çekici ama tamamen hayal ürünü temelsiz kuramlar kendilerine daha çok yer bulur.

Bu durumda gerçeği dürüst bir şekilde araştırmak çok ödüllendirici bir oyundur ve bu oyun, Antik Keltlerin dünya görüşlerinin şaşırtıcı derecede incelikli olduğunu ve bu görüşleri en iyi şekilde ifade ettikleri biçimlerin −mitlerin, öykülerin ve efsanelerin− çoğu zaman en iyi romanlardan bile daha iyi yazıldığını ortaya çıkarmaktadır.

Claude Sterckx, Keltlerle ilgili güncel bilgilere yönelik temel bir giriş sunarken özellikle Keltlerin mitolojilerinin ortaya koyduğu dünya görüşlerini analiz ediyor: Bu çerçevede Kelt Mitolojisi, efsaneleri basitçe bir araya getirmek yerine, Kelt evreninin işleyişini ve kaderini bilimsel bilgi ve dönemin felsefi düşünce biçimlerinin ışığında açıklıyor.

- Reklam -

“En çok saygı duyulan Tanrı Merkür’dür: En çok temsile sahip olan tanrı da odur. Galyalılar onu tüm sanatların mucidi olarak görürler, Merkür de onlar için izlenmesi gereken yolu gösterir ve onlara rehberlik eder; bu tanrı ayrıca para kazanma ve ticarette bolluğa ulaşma işlevini de görür. Daha az bir düzeyde Apollon’a, Mars’a, Jüpiter’e ve Minerva’ya da saygı duyulur, onlara büyük ölçüde diğer uluslarla aynı şekilde yaklaşılmıştır: Apollon hastaları iyileştirir, Minerva iş kollarının ve tekniklerin temellerini öğretir, Jüpiter göklerin hâkimidir, Mars ise savaşları yönetir.”
Roma Cumhuriyeti Komutanı Jül Sezar, Gallia Savaşı 

Bu Fatih Halkın Mirasını Keşfedin… 
Kelt dünyasına çok şey borçluyuz. Aradan yüzyıllar geçtikten ve her şey değiştikten sonra geriye Galyalıların ve onların kuzenlerinin mirasından çok az şey kaldı. Bu miras her ne kadar tatmin edici olmasa da sanılanın aksine çok büyük öneme sahiptir. İşte bu nedenle Keltlere, onların yaşam tarzlarına ve geleneklerine duyulan ilgi bugün de oldukça güçlüdür. Kimileri onların müziklerine ve bu müziklerin modern yorumlamalarına tutkundur; bunları en yeni müzikal yaratılarda kullanır. Kimileriyse onların yaratıcılığından ve sanatlarının görsel büyüleyiciliğinden etkilenir ve bunlardan ilham alır.

Çağlara meydan okuyan halk hikâyelerini besleyen Kelt mitolojisi, Avrupa’nın yanı sıra birçok folklorun da kaynağı olmuştur. Bu anlamda birazdan okuyacağınız satırları yazarken üstlendiğim görevin çok zor olduğunun farkındayım. Eski ya da çağdaş araştırmacıların eserlerinden yararlanmakla beraber kırk seneden uzun süren bir kariyerin meyvesi olan Kelt Mitolojisi’ni, doğasına uygun olarak herkesin okuyabileceği sade bir dille yazmaya çalıştım. Böyle bir kitabın yazarı olarak en büyük dileğim, tüm kariyerim boyunca bu görevden aldığım zevki, bir parça da olsa bu kitabın sayfalarıyla okura aktarabilmiş olmaktır.


Claude Sterckx imzalı Kelt Mitolojisi kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İnsanlar 170 Bin Yıl Önce Dev Salyangozlar Yiyordu

İnsanların 170 Bin Yıl Önce Dev Salyangozlar Yediği Ortaya Çıktı

Joker: Folie à Deux Çekimleri Tamamlandı

Joaquin Phoenix ve Lady Gaga’lı “Joker: Folie à Deux” Çekimleri Tamamlandı