in

Kerime Nadir’den Dehşet Gecesi Yeniden Raflarda

Korku türünde kaleme alınmış eserler açısından edebiyatımızda erken dönem bir temsil olan Kerime Nadir’in Dehşet Gecesi romanı yeniden raflarda.

Dehşet Gecesi

1917 İstanbul doğumlu öykü ve roman yazarı Kerime Nadir, Türk edebiyatının önemli kalemlerinden. Eserleri günümüze kadar yüz binlerce okura ulaşan Nadir, edebi macerasına şiir ve öyküler yazarak başlıyor.

Hıçkırık adlı romanıyla yurt genelinde tanınıyor ve yazdığı aşk, kara sevda romanları; tefrika halinde yayımlandığı gazetelerin tirajlarını ciddi oranda etkiliyor.

Eserleri birçok defa sinemaya da uyarlanan Kerime Nadir, insanalar kitap okuma sevgisini kazandırmasıyla da biliniyor.

Yedigün, Aydabir, Hayat gibi dergilerde ve çeşitli gazetelerde tefrika edilen eserleri; genellikle insanın aşka dair vefasızlığı, egosu ve anlayışsızlığını tema ediniyor.

Posta Güvercini adlı eseri Fransızcaya da çevrilen yazarın 40’tan fazla romanı var. Günümüze kadar, bu eserlerin 5 milyondan fazla okunduğu düşünülüyor.

Dehşet Gecesi, Oğlak Yayınları’nın Yeni Dizisine Katıldı

Kerime Nadir kitapları bugüne kadar pek çok farklı yayınevi aracılığıyla raflara çıktı. Okurlar en son Doğan Kitap tarafından basılan Hıçkırık, Samanyolu, Funda ve Aşka Tövbe eserlerini okuma fırsatı bulmuştu.

Şimdi ise Oğlak Yayınları, yeni başlattığını büyük bir gururla duyurduğu Klasik Maceraperestler serisinin ilk iki kitabından birisinde; koltuğu Dehşet Gecesi’ne ayırdıklarını duyurdu. Yayınevinin yeni dizisinin diğer konuğu ise Kesik Baş adlı kitabıyla Hüseyin Rahmi Gürpınar oldu.

Türk edebiyatında, korku türünde kaleme alınmış erken dönem işlerden birisi olan Dehşet Gecesi; ürkütücü, karanlık ve romantik bir hikâyeye odaklanıyor.

184 sayfalık eser yavaş yavaş kitapçılardaki yerini almaya başlıyor.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Jeffrey Wright batman

Jeffrey Wright’ın Batman’de Oynayacağı Kesinleşti

Doctor Who

Doctor Who, 2 Yeni Sezonuyla Geliyor