in

Keşif Uzayı: Alastair Reynolds’ın Bilimkurgu Eserleri İndie Kitap ile Okurla Buluşuyor

Netflix dizisi Love, Death & Robots’a öyküleri ile ilham olan çağdaş bilimkurgunun önde gelen yazarlarından Alastair Reynolds, şimdi de Keşif Uzayı ile okurla buluşuyor. | Ön Okuma

Keşif Uzayı - Alastair Reynolds
- Reklam -
- Reklam -

Çağdaş bilimkurgu edebiyatında gerek yazını gerek aldığı ve aday gösterildiği ödüller ile adını sık sık duyuran Alastair Reynolds, Türkçedeki macerasını sürdürüyor. Yazarın Keşif Uzayı adlı serisinin ilk romanı İndie Kitap etiketi ile okurlarla buluşuyor.

1966 Güney Galler, Barry doğumlu Alastair Reynolds Türkçeye ilk defa geçen sene yine İndie Kitap tarafından kazandırılmıştı. Netflix’in popüler animasyon dizisi Love, Death & Robots dizisinin de iki bölüme ilham olan Zima Mavisi ve Aquila Yarığı’nın Ötesi adlı öykü derlemeleri İndie Kitap tarafından bizlerle buluşturulmuştu.

Love, Death & Robots dizisi, her bölümünde farklı bilimkurgu öyküleri anlatan bir seri. İlk sezonu 18 bölümden oluşuyor. Sezondaki kimi öyküler, çeşitli bilimkurgu yazarlarının eserlerinden ilhamla uyarlanmış. Dizinin 7. bölümü Beyond the Aquila Rift ve 14. bölümü Zima Blue ise Alastair Reynolds’ın hikâyelerine ait.

- Reklam -

Alastair Reynolds Öyküleri

İndie Kitap, yazarın öykülerinin ardından en bilinen roman serisi olan Keşif Uzayı’na da el atıyor. İlk olarak 2000 yılında, Revelation Space adıyla yayımlanan serinin birinci kitabı, bir sonraki sene Arthur C. Clarke Ödülleri’ne de aday gösterilmişti.

Toplamda 3 ana kitap ve 3 yan kitaptan oluşan serinin birinci basamağı ilk defa ülkemizde de görücüye çıkıyor. Seriye adını da veren romandan tadımlık bir ÖN OKUMA için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Keşif Uzayı – Alastair Reynolds | Arka Kapak Tanıtımı

“Seni orada neyin beklediğini bilemezsin Dan.”

“Hayır, öğrenebilirim. Amarantin’e ne olduğuna bir cevap bulabilirim. İnsanlığın bu bilgiye sahip olması gerektiğini anlamıyor musun?”

İnsanlığın uzay yolculuklarının ve keşiflerinin artık galaksi sınırlarını aştığı 2500’li yıllarda geçen Keşif Uzayı; büyük keşiflerin, uzaylıların, makinelerin, savaşların, entrikaların, uzay gemilerinin ve farklı gök cisimlerinin etrafında son sürat döndürürken hikâyesini; zenoarkeoloji, transhümanizm, yapay zeka, astronomi, kuantum teorisi, zihin felsefesi ve daha pek alanı açımlayıp onlara gönderme yapmayı da ihmal etmiyor.

“Evrende bizler kadar ya da bizden daha zeki varlıklar varsa; henüz neden birbirimizle iletişime geçemedik?” sorusuna bir yanıt şeklinde gelişen hikâye; zenoarkeolog Sylveste, Sonsuzluk Özlemi gemisinden Volvoya ve Kanyon Şehri’nden profesyonel bir katil olan Ana Khouri’nin yollarını büyük bir gizemin keşfine doğru kesiştiriyor.

- Reklam -

Keşif Uzayı, Gallerli bir astronomi profesörü ve aynı zamanda bilim kurgu yazarı Alastair Reynolds’un yine aynı isimli bilim kurgu serisinin ilk kitabı.
Keşif Uzayı - Alastair Reynolds

684 sayfadan oluşan kitap dilimize Mert G. Önses ve Yasin Öner tarafından kazandırıldı. Okan Çil tarafından yayına hazırlanan kitabın kapak tasarımı Ömer Faruk Yıldız’a ait. Keşif Uzayı #1 Haziran 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Keşif Uzayı Serisi Son Hızla Okurla Buluşmaya Devam Edecek

İndie Kitap, Bütün Öyküler üst başlığı altında yazarın hikâyelerini bir araya getirdikten sonra, Arthur C. Clarke Award ve British Science Fiction Association Award gibi prestijli ödüllere aday gösterilen Keşif Uzay’ını da dilimize kazandırıyor.

Serinin ikinci kitabı Redemption Ark’ın şu anda çeviri aşamasında olduğunu belirtelim. Keşif Uzayı, üçüncü kitabı Absolution Gap ile ana macerasını noktalıyor. Ancak Alastair Reynolds’ın aynı evrende geçen öncül eserleri de (The Prefect, Elysium Fire ve Chasm City) bulunuyor.

Alastair Reynolds
Alastair Reynolds

Newcastle ve St. Andrews Üniversitelerinde eğitimini tamamlayan Reynolds, astronomi alanında doktora sahibi ve Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency, ESA) için astrofizikçi olarak çalışmayı sürdürüyor.

İndie Kitap, Alastair Reynolds imzalı eserleri dilimize kazandırmayı sürdürecek. Çağdaş bilimkurgunun öne çıkan yazarlarından birisini daha Türkçede görmek oldukça heyecan verici.

Siz ne dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Love, Death & Robots Dizisine İlham Vermiş Bilimkurgu Eserleri

Üst görsel illüstrasyonu: Onograd

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Listeyealmaklazımgillerden. :smiley:

  2. Avatar for CavidQilinc CavidQilinc dedi ki:

    Kitabı aldım çok güzel gözüküyo bu hafta başlıycam

  3. Avatar for fascinate fascinate dedi ki:

    Serinin diğer kitaplarında çevirmen değişikliğine gidilebilir çünkü bu çevirmenle yayınevi arasında birtakım anlaşmazlıklar oluşmuştu. Bu değişiklikle diğer kitaplarda bir üslup ve kavram farklılığı yaşanabilir. Bu sebeple şimdilik bu seriye mesafeli duracağım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cyberpunk 2077 Cyberpunk EdgeRunners

Cyberpunk 2077 Anime Oluyor: Netflix, Edgerunners’ı Duyurdu

Nöropolis - Robert Newman | Haftanın Kitabı #141

Nöropolis – Robert Newman | Haftanın Kitabı #141