in

Ketebe Yayınları Usta Yazarların Küçürek Metinlerini Minyatür Dizisi’nde Bir Araya Getiriyor

Ketebe Minyatür Dizisi okurla buluşuyor. Farklı disiplin ve türlerdeki usta yazarların küçürek metinleri, bu yeni dizide bir araya geliyor.

Ketebe Minyatür Dizisi Kitapları
- Reklam -
- Reklam -

Ketebe Minyatür Dizisi okurla buluşmaya başladı. Serinin ilk adımı Raymond Roussel, Giorgio Agamben, Peter Bichsel ve Paul Valéry ile yapıldı.

Geçen günlerde Walter Benjamin göndermeli Pasaj dizisini okurlara sunan Ketebe, yeni serilerle yayın yelpazesini genişletmeyi sürdürüyor. Kült, klasik, tarihin karanlık yüzü, çocuk edebiyatı, spekülatif kurgu gibi birçok başlıkta kitaplar yayımlayan yayınevi; şimdi de usta yazarların “küçürek metinlerini” bir araya getiriyor.

Herhangi bir tür kısıtlaması olmayan Ketebe Minyatür Dizisi, çeşitli alan ve disiplinlerden edebi ve felsefi metinlere odaklanıyor. Edebiyat dünyasında iz bırakan yazarların tek başına kitaplarda yer almayan eserleri bu dizide kendilerine yer bulan çalışmalar arasında.

- Reklam -

İşte Ketebe Minyatür Dizisi Kitapları

Chiquenaude (Fiske) – Raymond Roussel

Chiquenaude (Fiske) - Raymond Roussel - ketebe minyatur dizisi

1877 – 1933 yılları arasında yaşayan Fransız şair ve yazar Raymond Roussel, sürrealistleri ve nouveau roman yazarlarını derinden etkilemiş bir sanatçı.

Michel Foucault’nun “içinden çıkılmaz ikiye bölünmeler, tekrarlar ve kusurlar oyunu” sözleriyle adlandırdığı Chiquenaude, ilk defa 1900’de yayımlandı. Eser, parçaların, bölünmelerin, mecaz ve tekrarların yardımıyla bir araya geliyor.

Chiquenaude metninin adını, Kızıl Pençe Forban’ın vaftiz annesi büyücü kadın verir. Bu ad; parmakla hafifçe vurmak, ucuyla hafifçe dürtme, yani “fiske” anlamına gelir.

Hikâye ise yaralanmayacağına kesinkes inanç duyan Mefisto’nun Kızıl Pence Forban’la karşılaşmasından doğar, filizlenir ve kuvvetlenir. Vaftiz anne Chiquenaude, büyüsünü kızıl kumaşa mırıldanırken ay ışığı da bir ölüyü boydan boya aydınlatmış olacaktır.

Toplamda 40 sayfadan oluşan eseri Fransızca aslından Türkçeye Murat Erşen tercüme ediyor.

Buyruk Nedir? – Giorgio Agamben

Buyruk Nedir? - Giorgio Agamben - ketebe minyatür dizisi

İtalyan siyaset felsefesi düşünürü ve akademisyen Giorgio Agamben, 1942 yılında Roma’da dünyaya geldi. Homo sacer ve istisna hâli kavramları üzerindeki çalışmalarıyla adından söz ettirdi.

Orijinal adı “Che cos’è un comando?”, Creazione e anarchia olan Buyruk Nedir? ilk defa 2017’de yayımlandı.

Agamben’in “komuta etme”nin, “emretmenin”, “buyurma”nın hem insan-insan hem Tanrı-insan arasındaki bağdaşmalarını ve ayrışmalarını incelediği eseri, okurları “komutan” kavramının kökenine doğru çıkılacak detaylı bir yolculuğa çağırıyor.

Buyruk Nedir? Kitab-ı Mukaddes bölümleri ile Aristoteles, de la Boétie, Kojève, Benveniste ve Kelsen gibi filozofların, dil bilimcilerin ve hukukçuların metinleri eşliğinde bir irade, komuta ve buyruk piramidi oluşturuyor.

- Reklam -

88 sayfalık eserin çevirisi Murat Erşen’e ait.

Dünya Yuvarlaktır – Peter Bichsel

Dünya Yuvarlaktır - Peter Bichsel

Modern Alman edebiyatının önemli kalemleri arasında yer alan İsviçreli yazar Peter Bichsel, 1935’te dünyaya geldi. Gerçeğin farklı versiyonlarını ele aldığı Dünya Yuvarlaktır kitabı ilk defa Kindergeschichten adıyla 1969’da yayımlandı.

7 tuhaf karakterin izini süren kitabın tanıtımında şu iadelere yer veriliyor:

Dünya’nın yuvarlak olduğunu bildiği hâlde onu kanıtlamaya çalışan ihtiyar bir adamla ya da zaten icat edilmiş olan şeyleri icat eden bir mucitle veya herkesin bildiği şeyleri bilmenin anlamsız olduğunu düşünen bir yaşlıyla… Bu karakterlerle tanışınca, öyküler bittikten sonra da onlar hakkında düşünmeye devam edeceksiniz.

88 sayfadan oluşan eserin tercümesi Mehmet Tahir Öncü imzasını taşıyor.

Poe’nun Marginalia’sından Bazı Fragmanlar – Paul Valéry

Poe’nun Marginalia’sından Bazı Fragmanlar - Paul Valéry

1871 – 1945 yılları arasında yaşayan Fransız şair, yazar ve düşünür Paul Valéry, şiirlerinin yanı sıra başka edebiyatçıların eserleri üzerine kaleme aldığı yazılarla da tanınıyordu. Gotik edebiyat, polisiye, korku ve şiir türlerinde eserler vermiş Edgar Allan Poe’nun çalışmalarını Marginallia adlı kitabında bir araya getiren Valéry, okura iki kült ismin sesini bir arada bulma imkânı tanıyor.

Elinizdeki kitabın sayfa kenarları yüz yıllık bir zaman dilimine yayılan bir sohbete ortak olmanız için sizleri bekliyor.

Murat Erşen’in Türkçeye kazandırdığı eser toplamda 88 sayfadan oluşuyor.

Ketebe Minyatür dizisi içinde kütüphanenize eklemeyi düşündüğünüz eserler hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Out of My Mind Filmi Disney Plus

“İçimdeki Müzik” Disney+ Filmi Oluyor: Melody’nin Hikâyesi Ekranlara Taşınıyor

The Boys 3. Sezon İncelemesi

The Boys 3. Sezon İncelemesi: Şimdilik Çok İyi Ama Daha İyi Olmak Zorunda