in

Güney Kore’de Feminist Hareketi Hızlandıran Roman “Kim Jiyeong, Doğum: 1982” Türkçe Raflarında

Güney Koreli yazar Cho Nam-Joo’nun, ülkesinde feminist hareket adına öncü nitelik taşıyan kitabı “Kim Jiyeong, Doğum: 1982” Türkçede.

Kim Jiyeong, Doğum: 1982 - Cho Nam-Joo

Cho Nam-Joo imzalı Kim Jiyeong, Doğum: 1982 roman Türkçe raflarında. Eser, dilimize A7 Kitap tarafından Korece aslından kazandırıldı.

1978 yılında Seul’da doğan Güney Koreli yazar Cho Nam-Joo tarafından kaleme alınan ilk olarak 2016 yılında yayımlandı. Ülkede yeni bir feminist hareket başlamasına aracı olan eser, kadın düşmanlığı üzerine kaleme alınmış eleştirel bir roman.

Eski bir televizyoncu ve senarist olan Cho Nam-Joo, Kim Jiyeong, Doğum: 1982 kitabında kendi deneyimlerin yararlandığını saklamıyor. Yazarın üçüncü romanı olma özelliğini taşıyan eser, Kore toplumundaki cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığı işliyor. Roman 18’den fazla dile çevrildi ve uluslararası bir çoksatar olmayı başardı.

Kim Jiyeong, Doğum: 1982 – Cho Nam-Joo | Arka Kapak Tanıtımı

Kim Jiyeong, Doğum: 1982 - Cho Nam-Joo

“Jiyeong her seferinde başka biri oldu. Bazen halen hayatta olan biri, bazen çoktan ölmüş biri. Tek ortak noktaları hepsinin de Jiyeong’un tanıdığı kadınlar olmasıydı. Ne şaka yapıyordu ne de insanları kandırıyordu. Gerçekten, baştan ayağa, kusursuz bir şekilde, o kişi oluyordu.”

Güney Koreli yazar Cho Nam-joo’nun yayımlandığı haftadan itibaren Güney Kore’de kültürel bir fenomen halini alan ve kısa sürede pek çok dile çevrilerek dünyanın dört bir yanından milyonlarca okura ulaşan kitabı, uluslararası çok satan Kim Jiyeong, Doğum: 1982, Betül Tınkılıç’ın Korece aslından çevirisiyle…

Kim Jiyeong oğlan olsun istenirken kız doğandır.
Kim Jiyeong sokakta tacize uğradığı için babasından azar yiyen genç kızdır.
Kim Jiyeong çalışkan bir öğrencidir ama stajyerlik için başka meziyetler de gereklidir.
Kim Jiyeong örnek bir çalışandır ama terfi almak öyle kolay iş değildir.
Kim Jiyeong evlenip iş kariyerine veda etmek zorundadır, nihayetinde artık o da bir anne olacaktır.
Kim Jiyeong tuhaf davranmaya başlamıştır.
Kim Jiyeong depresyondadır.
Kim Jiyeong delidir.
Kim Jiyeong kimdir?

Toplamda 144 sayfadan oluşan Kim Jiyeong, Doğum: 1982 kitabının ilk baskısı toplamda 30 bin adet yapıldı. Eseri Korece aslından dilimize Betül Tınkılıç tercüme etti. Kitabın editörlüğü ise Çağdaş Gümüşoluk’a ait. Eser, Temmuz 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Cho Nam-Joo ve yeni kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dünya Topraklarında - Zeynep Kahraman Füzün | Yazarının Kaleminden

Dünya Topraklarında – Zeynep Kahraman Füzün | Yazarının Kaleminden

2021 Dünya Fantazi Ödülleri Adayları

2021 Dünya Fantazi Ödülleri’nde Adaylar Açıklandı