in

100 Yıldır Tozlu Raflarda Bekleyen Polisiye Roman “Kırmızı Köşk’ün Esrarı” Latin Harflerine Aktarıldı

Pertev Şevket’in yaklaşık 100 yıldır tozlu raflarda bekleyen polisiye romanı “Kırmızı Köşk’ün Esrarı”, ilk defa Latin harflerine aktarıldı.

Kırmızı Köşk’ün Esrarı - Pertev Şevket

Pertev Şevket imzası ile yaklaşık 100 yıl önce yayımlanan Kırmızı Köşk’ün Esrarı romanı Latin harflerine aktarıldı. Eser, Karakarga Yayınları tarafından yayımlandı.

Türk edebiyatında polisiyenin izleri Osmanlı’ya dek uzanıyor. Özellikle II. Abdülhamid’in polisiye sevgisi sık sık anılan bir konu. Batı etkisinde gelişen Türk romanının ilk örnekleri arasında polisiye edebiyat da bu sayede zaman zaman kendisine yer bulabiliyor. İşte onlardan birisi daha, yaklaşık 100 yıl sonra sadeleştirilmiş ve günümüz Türkçesine aktarılmış hâliyle okurların karşısına çıkıyor.

Karakarga Yayınları Kayıp Kitaplar Kütüphanesi’nin sekizinci üyesi, Kırmızı Köşk’ün Esrarı adlı polisiye roman oldu. Daha önce İlk Türkçe gotik roman olarak anılan Canvermezler Tekkesi, edebiyatımızın ilk macera romanı Sergüzeşt-i Kalyopi, yine polisiye türünde yazılmış Makineli Kafanın Hikâyesi gibi eserleri günümüze taşıyan dizi yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, harf devriminden hemen önce yazıldığı düşünülen Kırmızı Köşk’ün Esrarı’nı kaleme alan Pertev Şevket’in, ayrıca Yankesiciler Kraliçesi adlı bir eseri daha bulunuyor. Yazarın bu imzasının, takma isim olup olmadığı ise hâlâ belirsizliğini koruyor.

Kırmızı Köşk’ün Esrarı romanı, bir köşkte işlenen cinayetin araştırılma sürecini konu alıyor. Savcı yardımcısı Hüseyin Macit Bey ve polis müdür yardımcısı Muhsin İzzet Bey’in macerasını takip eden roman, polisiye edebiyatın ikonik kahramanı Sherlock Holmes’e de ev sahipliği yapıyor.

Eseri Latin harflerine aktaran ve sadeleştiren isim ise Sait Faik Öykü Ödülü sahibi yazar ve çevirmen Mahir Ünsal Eriş.

Kırmızı Köşk’ün Esrarı – Pertev Şevket | Arka Kapak Tanıtımı

Kırmızı Köşk’ün Esrarı - Pertev Şevket

“Akıllara hayret verecek derecede harikulade vakalar, dünyada misali görülmemiş inceliklerle dolu, şeytani zekâların bütün kuvvetleriyle birbirleriyle çarpıştığı cinayetlere sahne milli romandır.”

Anadolu yakasında bir köşk! Güzel, asil ve gizemli: Kırmızı Köşk!

İzmirli bir tüccarın eline geçmesiyle birbirini takip eden bir sürü olay patlak veriyor. Cinayetler, hırsızlıklar, işi cinlere, perilere kadar götüren gizemli hadiseler… Bütün bunları aydınlığa kavuşturmak üzere vakayı üzerine alan Müddeiumumi Muavini Hüseyin Macit kendini bambaşka hikâyelerin içinde bulur. Olay giderek karmaşık bir hal alırken hikâyeye tanıdık bir sima dahil olur: Sherlock Holmes!

KIRMIZI KÖŞK’ÜN ESRARI, Harf Devrimi’nden hemen önce, belki de Arap harfleriyle yayımlanmış en son polisiye romanlardan biri. Oldukça katmanlı ve heyecan verici hikâyesinin yanı sıra karakter çeşitliliği ve dilinin güzelliğiyle de yaklaşık 100 yıl sonra, Mahir Ünsal Eriş’in çevirisiyle, yeniden okurunu bekliyor.

Toplamda 360 sayfadan oluşan romanı Latin harflerine aktarıp günümüz Türkçesine uygun şekilde sadeleştiren Mahir Ünsal Eriş. Eserin editörlüğü ise Merve Köken’e ait. Kitap Aralık 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Kayıp Kitaplar Kütüphanesi dizisinde yer alan diğer eserlere dair daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Köşk’ün Esrarı ve Pertev Şevket hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Bu yayınevi gerçekten çok iyi iş çıkarıyormuş, bu haberle birlikte ilk kez görüyorum böyle bir güzel uygulama yaptıklarını. Tebrikler, bol okunmalar ve kazançlar diliyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Attack on Titan Final Season Part 2

Attack on Titan’ın 4. ve Final Sezonunun Kalan Bölümlerinin Fragmanı Yayınlandı

The Witcher: Blood Origin Fragmanı

The Witcher: Blood Origin Fragmanı: Her Şeyin Başladığı Yere Dönme Zamanı