in

Kör Suikastçı Yeniden Raflarda

Margaret Atwood’un ödüllü tarihi romanı “Kör Suikastçı,” uzun bir aradan sonra tekrar bizlerle.

Kör Suikastçı Margaret Atwood

Daha dün Damızlık Kızın Öyküsü’ne yıllar sonra tekrar kavuşmamızı kutlarken Doğan Kitap cephesinden müjdeli bir haber daha geldi. Margaret Atwood’un baskısı senelerdir bulunmayan bir diğer ödüllü ve meşhur romanı Kör Suikastçı da bu ay içerisinde yeniden Türk okurlarla buluşuyor!

“Roman içinde roman” barındırmasıyla ünlü olan ve 2000’de Man Booker Ödülü’ne, 2001’de de Hammett Ödülü’ne layık görülen kitap, hem tarihi kurgunun hem de bilimkurgunun en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor. Bir yandan günümüzde artık yaşlı bir kadın olan Iris Chase’in geçmişini hatırlayıp kız kardeşi Laura’yla yaşadıklarını anlatışına şahit oluyor, diğer yandan da kitabın içinde yer alan Kör Suikastçı adlı bir bilimkurgu romanını okuyoruz.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

İntihar, aşk, ölüm, ihanet sarmalında bir ailenin çöküş destanı

“Aşk bir suçtur, ama olmaması daha büyük bir suçtur.”

İki dünya savaşı arasında, babaları düğme fabrikası sahibi olan ve büyüme yıllarını annesiz geçiren iki kız kardeş… Iris, krizin bedelini ailesi adına ödeyip zengin Richard Griffen’le evlenecek, Laura ise arkasında acılı bir sırrı ve kör bir suikastçı tarafından ele geçirilen şehrin hikâyesini anlattığı distopik romanı Kör Suikastçı’yı bırakarak  intihar edecektir.

Paranın, refahın ve sonsuz sanılan aile mutluluğunun çattığı çatılar, yüzyılı sarsan savaşların ve iki kız kardeşin tavan arasına sakladığı sosyalist eylemcinin rüzgârıyla yerle bir olmuş, yıkıntılardan geriye iki kadının parçalanmış, gerçekleşmemiş, sırlarla dolu hayatları kalmıştır.

Atwood’un roman içinde roman tekniğiyle anlattığı Booker Ödüllü aile öyküsü, insan trajedisinin bugün ve gelecekteki yüzünü yansıtan eşsiz bir yapıt.

En son 2001 yılında Oğlak Kitap aracılığıyla Türk okurlarla buluşan roman bir süredir baskısı bulunmayanlar arasındaydı. Şimdi, yıllar sonra yine Canan Sılay çevirisiyle çıkıyor karşımıza. Bu fırsatı bu kez kaçırmamak ve bu önemli esere hak ettiği ilgiyi göstermek dileğiyle…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitmeyen Yazıt Serisi #1: Bin Yıl Savaşları - Alter Güneş

İlhamını Türk Destanlarından Alan Yeni Bir Fantastik Seri: Bitmeyen Yazıt

Radyo Tiyatrosu “Kayıp Meşe” Yayın Hayatına Başladı! [Mini Röportajlı]