in

Dede Korkut Hikâyeleri’ne Çağdaş Yorumlar: “Korkut Ata Ne Söyledi?” Genişletilmiş Baskısıyla Raflarda

Dede Korkut Hikâyeleri’ne çağdaş yorumlar getiren öykü antolojisi “Korkut Ata Ne Söyledi?” genişletilmiş baskısıyla okurun karşısına çıkıyor.

Korkut Ata Ne Söyledi?

Korkut Ata Ne Söyledi? kitabı genişletilmiş baskısıyla yeniden raflarda. Ketebe Yayınları etiketini taşıyan eser, Aykut Ertuğrul ve Güray Süngü editörlüğünde hazırlandı.

Türk edebiyatın tarihinin en köklü anlatılarından Dede Korkut Hikâyeleri çağdaş yazarların öykülerinde yeniden dile geliyor. Daha önce 12 yazarla İz Yayıncılık tarafından 2016 yılında yayımlanan kitap, şimdi 12 yeni yazarın daha katılımıyla 24 öykülük bir yeni baskıya kavuşuyor.

24 yazarın Dede Korkut Hikâyeleri’nde yer bulan 12 hikâyeyi yeniden yorumladığı eser, özünü korurken klasik anlatının ötesine geçmeyi hedefliyor.

Post Öykü dergisinin yayın yönetmenliğini üstlenen Aykut Ertuğrul, daha önce Acâibü’l Mahlûkât ile Seyyahlar ve Kâşifler Kitabı adlı seçkileri de yayıma hazırlamıştı. Ertuğrul, kitaba dair şu soruları soruyor:

“Dede Korkut Hikâyeleri’ne bir şekilde yeniden yaklaşmak bugünden o güne bir köprü atmak mümkün mü? Yeni bir yorum mümkün mü? Yeni bir yazım mümkün mü? Mümkünse nasıl? Neyi değiştirip neye sadık kalarak olmalı bu. Önemli olan hikâyenin meselesinin güncellenmesi midir? Formun güncellenmesi mi? (Biçim mi öz mü vs.) Ya da hiçbir şeyi bozmadan hikâyeleri esas haliyle yeniden çevrime sokarak hikâyenin bizi dönüştürmesini mi ummalıyız? Bu hikâyeleri söyleten ruhla hâlâ bir akrabalık bağımız var mıdır? Varsa ve yoksa bu durum öyküye nasıl yansımalıdır?”

Esere öyküleriyle katkı sunan yazarlar şu şekilde: Akif Hasan Kaya, Arda Arel, Aykut Ertuğrul, Demet Şahin, Elif Genç, Emin Gürdamur, Emre Ergin, Gülşen Funda, Güray Süngü, Güven Adıgüzel, Güzide Ertürk, Handan Acar Yıldız, İsmail Özen, Kadir Daniş, M. Fatih Kutlubay, Mahmut Sami Yıldız, Mukadder Gemici, Murat k. Murat, Mustafa Aplay, Mustafa Çiftci, Naime Erkovan, Osman Cihangir, Şeyda Arslan ve Tuna Yukay.

Korkut Ata Ne Söyledi? – Kolektif | Arka Kapak Tanıtımı

Korkut Ata Ne Söyledi?

Sır Derya kıyısında atlarını dinlendiren, yalçın kara dağların bağrında yurt tutan, kardeşini yitirince uğrun uğrun aramaya çıkan, havadaki kuşu yerdeki mahlukatı kovalayan, aslan yüreğiyle yeryüzünde dolaşan, hiç yorulmadan harp eden, ad kazanan, yiğitlik gösteren, göz yaşı döken, şiir söyleyen; kara elbiseli altmış kafirle bir başına vuruşan, on iki gözü gözleyen, on iki suyu izleyen, on iki hikâyeyi dillendiren Oğuzlar’ın duyulsun diye zaman rüzgarına bıraktığı hikayelerdir bunlar!

Aykut Ertuğrul ve Güray Süngü’nün editörlüğünde Korkut Ata’nın hikâyelerinin on iki öykücü tarafından yazıldığını biliyoruz. Bu sefer çağrıya kayıtsız kalamayan on iki kişi daha kadim ateşin başında toplanmak ve Korkut Ata’nın hâlâ ışıldayan hikayelerini yurt tutmak için yola çıkıyor. Böylece toplam yirmi dört kişi, yirmi dört öyküyle Korkut Ata’nın kelimelerini, sesini ve kimi zaman da sözlerini muhafaza ederek, hikâyeler aracılığıyla kendini, varlığını, zamanını ve yaşam serüvenini arayan insanları başka başka yollara çağırıyor.

Toplamda 324 sayfadan oluşan eser Şubat 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

2019’da kayıp bir nüshası bulunan Dede Korkut Hikâyeleri’ne, 13. boy olan Salur Kazan’ın Ejderhayı Öldürmesi de katılmış ve bu alandaki çalışmalar yoğunluk kazanmıştı.

Dede Korkut anlatılarının yeniden yorumlandığı Korkut Ata Ne Söyledi? kitabına dair sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

friends çin sansür

Çin’de Fight Club’ın Ardından Friends de Sansürlendi: Eşcinsellik Temalı Sahneler Yapımdan Çıkartıldı

Salih Bolat vefat

Salih Bolat Hayatını Kaybetti: Çağdaş Türk Şiirinin Önde Gelen Şairine Veda