in

Kraken Uyanıyor: John Wyndham’dan Bir Yok Oluş Tasviri

Bilimkurgu edebiyatının önemli yazarlarından John Wyndham’ın Kraken Uyanıyor adlı eseri Türkçe olarak raflarda.

Kraken Uyanıyor - John Wyndham

Birleşik Krallık doğumlu bilimkurgu yazarı John Wyndham’ın Kraken Uyanıyor adlı eseri Türkçeye kazandırıldı. Delidolu Yayınları, Wyndham külliyatını dilimiz ile buluşturmaya devam ediyor.

Daha önce Krizalitler, Triffidlerin Günü, Chocky ve Midwich’in Guguk Kuşları kitaplarını Türkçede okuma fırsatı bulduğumuz John Wyndham; şimdi de Kraken Uyanıyor ile karşımıza çıkıyor.

Tam adı John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris olan ve genellikle bilimkurgu türünde kaleme aldığı eserlerle tanınan yazar 1903 ve 1969 yılları arasında yaşadı. Kısa hikâye ve romanlar ile okurla buluşan yazar Kraken Uyanıyor’da dünyanın iki farklı türe yetmeyeceği üzerinde duruyor.

Orijinal adı The Kraken Wakes olan ve ilk olarak 1953 yılında yayımlanan roman iki gazetecinin gözünden bir “yok oluş” macerasını anlatıyor.

Kraken Uyanıyor – John Wyndham | Arka Kapak Tanıtımı

Kraken Uyanıyor - John Wyndham
Tehlikeyi hiçe sayıp körü körüne felakete yürümek…

Bilimkurgu türünün en edebi kalemlerinden John Wyndham, Kraken Uyanıyor’da kusursuz bir ’’yokoluş’’ tasviri çiziyor ve insanlığın karşı karşıya kaldığı, direnmesi gayrimümkün bir istilanın getirdiklerini iki gazetecinin gözünden, tarafsız bir dille anlatıyor.

Olağanüstü bir hayatta kalma çabasına tanıklık ettiren bu roman, yarattığı korku, bilinmezlik ve tehlikeyi görmezden gelme atmosferiyle ta yetmiş yıl öncesinden, günümüzün siyasal kültür ortamı ve liderlik anlayışı ile ilgili ürpertici öngörülerde bulunuyor.

Kraken Uyanıyor, karanlık sulardan yükselmekte olan bir tehdidin, insanlığın sonunu getirmeye hazırlanan ölümcül bir saldırıya dönüşme sürecini aşama aşama, bütün ayrıntılarıyla aktarıyor. Burnunun dibine kadar gelen tehlikeyi görmezden gelen insanlığın, son kertede yaşadığı çaresizliği kusursuzca hissettiriyor.

Yaşam okyanuslarda doğdu. Su, canlıların her zaman vazgeçilmez hayat kaynağı oldu. Fakat günün birinde denizlerin ve okyanusların insanlığın en büyük düşmanı olacağını kimse hayal bile edemedi. Derin denizlerin tabanına yerleşen kimliği belirsiz varlıklar, önce usul usul, sonra açık açık saldırıya geçti; insanlık, iş işten geçene kadar savaşın farkına bile varamadı. Artık yapılacak tek şey, hayatta kalmaya çalışmaktı…

Adını ünlü şair Alfred Tennyson’un bir şiirinden alan Kraken Uyanıyor, kibrine ve özgüvenine yenik düşen insanlığın felakete yürüyüşünü ve çaresizce ’’yokuluş’’unu şiirsel bir üslupla resmediyor.

Niran Elçi’nin yetkin çevirisiyle Türkiyeli okurların karşısına ilk kez çıkan bu distopik eser, kaleme alındığı zamanın çok ötesindeki hikâyesi ve kusursuz anlatımıyla alışılagelmiş istila romanlarından çok daha fazlasını vadediyor.

“Ama deniyorlar Phyl, biliyorsun…”

“Deniyorlar mı gerçekten? Bence daha ziyade, bir şeyleri dengeliyorlar sürekli. Siyasi düzenin sürmesi için, ne kadar insanın kaybını kabul edebiliriz? Halk, siyasi düzen için tehlike oluşturmaya başlamadan önce ne kadar can kaybına tahammül eder? Sıkıyönetim ilan etmek akıllıca mı, değil mi? Akıllıcaysa, hangi aşamada ilan edilmeli? Vesaire, vesaire… Ama hayır… Yeter ki tehlikeyi itiraf edip işe girişmesinler…”

“Yaratıcı, ürkütücü, ustalıkla anlatılmış bir eser…” – Guardian

Yazarın diğer kitaplarının tercümesinde olduğu gibi yine Niran Elçi tarafından dilimize çevrilen eser toplamda 280 sayfadan oluşuyor. Kitap Ağustos 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz daha önce John Wyndham ile tanışma fırsatı bulmuş muydunuz? Yazarın kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Brave New World 1. Sezon Oyuncu Söyleşileri

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Güzele benziyor. Muhtemelen epizodik belleğe kaydedildi. Kitabevinde karşılaşırsak tanırım. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Trek: Discovery CBS All Access

Star Trek: Discovery, CBS’i Kurtarmaya Geliyor

His Dark Materials 2. Sezon Yeni Fragman

His Dark Materials 2. Sezon Yeni Fragmanı: Keskin Bıçak Geliyor