in

Kraliçe: Karanlık Bir Alice Harikalar Diyarında Kitabı

Anita Grace Howard’ın karanlık fantastik türündeki romanı “Kraliçe,” Pegasus Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı.

Charles Lutwidge Dodgson, yani nam-ı diyar Lewis Carroll, Alice Harikalar Diyarında’yı yazdığında şüphesiz ki bu kadar popüler olacağını tahmin etmemişti. İlk kez 1865 yılında yayınlanan eser aradan geçen süre içerisinde sayısız filme, diziye ve kitaba konu olmuş ve maceralarına bizi de konuk etmişti. Şimdi ise Alice’in torunu olan Alyssa Gardner büyük-büyük-büyük babaannesinden aldığı mirası devam ettirecek gibi görünüyor.

Yurt dışında fantezi kurgu türünde hatırı sayılır bir üne sahip olan Anita Grace Howard’ın 2013 yılında yayınladığı ve Alice’in torunun torununu torunu Alyssa’nın başından geçen karanlık olayları konu aldığı “Splintered” adlı genç-yetişkin türündeki romanı Pegasus Yayınları tarafından “Kraliçe” ismi ile dilimize kazandırıldı. Kitap aynı zamanda bir üçleme ola serinin ilk cildi. Bunun yanı sıra iki tane de yan kitabı bulunuyor.

Kitabın tanıtım yazısı ise şu şekilde:

Gerçek Harikalar Diyarı’na Hoş Geldiniz

Harikalar Diyarı’nda kimse göründüğü gibi değildir… Alyssa bile.

Alyssa Gardner bitkilerin ve böceklerin düşüncelerini duymaktadır. Bu yeteneğini herkesten saklasa da kaderinin farkındadır; annesi gibi hastaneye kapatılma ihtimali vardır. Büyük-büyük-büyük-büyükannesi Alice Liddell garip rüyalarını Lewis Carroll’a anlatıp Alice Harikalar Diyarında’nın ilham kaynağı olduğundan bu yana ailesinde buna benzer akıl hastalıkları baş göstermiştir.

Annesinin durumu kötüleşince Alyssa inanamadıklarının aslında korkunç bir gerçekliğe dayandığını öğrenir: Gerçek Harikalar Diyarı, Lewis Carroll’ın anlattığından daha karanlık ve tehlikeli bir yerdir. Üstelik Alyssa oraya gidip bazı testlerden geçmelidir: Alice’in gözyaşı okyanusunu kurutmak, çay partisinde uyuyanları uyandırmak ve korkunç Cangaver’i sakinleştirmek gibi. Bu maceraya gerçek dünyada âşık olduğu Jeb’i de katar fakat zamanla, güvendiği Jeb ile Harikalar Diyarı’ndaki büyüleyici ve tekinsiz rehberi Morpheus arasında kalacaktır.

“Ürpertici, detaylı ve romantizm dolu.”
– School Library Journal 

“Zengin bir okuma deneyimi sunuyor…”
– Kirkus Reviews 

“Heyecan dolu, yenilikçi ve okuru sık sık şaşırtıyor…”
– The Boston Globe

“Fantastik bir çocuk öyküsünün karmaşık ve ustaca dönüştürülmüş versiyonunda birbiriyle çatışan romantik duygular, aklın sınırlarını zorlayan sahneler ve orijinalinden çok daha fazla şiddet var.”
– Booklist

“Başkahraman Alyssa gerçekten özgün ve Howard’ın görsel hayal gücü müthiş. Öykünün tüyler ürperten bir yanı var ve büyüleyici üslubu ile sahneleri delilik ve yaratıcılığın sınırlarında dolaşıyor.”
-Publishers Weekly

“Alyssa uzun zamandır karşıma çıkan en eşsiz başkahraman. Bu kitap romantik ve büyüleyici olduğu kadar karanlık ve esrarengiz.”
– USA Today

“Karanlık fantezileri ve Carroll’ın Alice yorumlarını (özellikle de Tim Burton’ınkini) sevenler bu hayal gücü kuvvetli ve ilgi uyandıran kitabı çok sevecek.”
– Bulletin of the Center for Children’s Books

“Okurları tavşan deliğine sürükleyeceği kesin.”
– Publishers Weekly

Onur Kınacı Birler’in çevirmenliğini, Çiçek Eriş’in ise editörlüğünü üstlendiği ve şimdilik ön siparişte olan kitabın dağıtım tarihiyse 6 Kasım olarak belirlenmiş. Keyifli okumalar dileriz…

Ferdi Güçtekin

31 yaşındayım. Bankacıyım, Nişantaşı Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Mezunuyum. Evliyim ve yakında "Babalık" unvanım da gelmek üzere. Çocukluğumdan beri edebiyat, sinema ve oyun üçgeninde yaşayan bir adamım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kemik Saatler: Zamansızlığın İçinde Ruhun Ölümsüzlüğüne Hakim Olmak

Kaan Demirdöven’den Yeni Kitap: Göbeklitepe’nin Yas Bulutları