in ,

Küçük Su Kütleleri – Nina Mingya Powles | Haftanın Kitabı #246

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta, Yeni Zelandalı yazar Nina Mingya Powles’un türler-üstü çalışması “Küçük Su Kütleleri” var.

Küçük Su Kütleleri - Nina Mingya Powles | Haftanın Kitabı #246

Küçük Su Kütleleri | Künye

Yazar: Nina Mingya Powles
Çevirmen: Ülkü Başaran
Editör: Nuray Önoğlu
Düzeltmen: Kardelen Uysal
Genel Yayın Yönetmeni: Kerem Işık
Yayına Hazırlayan: Berfin Bahçekapılı
Sayfa Tasarımı: Ceyda Çakıcı Baş
Yayınevi: Livera Yayınevi
Sayfa Sayısı: 232
Kapak tasarımı: Mandal Ajans
Çıkış Tarhi: Ağustos 2022


Küçük Su Kütleleri – Nina Mingya Powles | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Küçük Su Kütleleri - Nina Mingya Powles

“Bahar nerede başlar? Nerede biter?”

Şair-yazar Nina Mingya Powles’un Türkçeye çevrilen ilk kitabı olan Küçük Su Kütleleri türler-üstü bir metin. İçinden tayfunlar, yağmur fırtınaları, okyanuslar, nehirler ve yüzme havuzları geçen bir büyüme hikâyesi. Sylvia Plath’tan Mitski’ye, Katherine Mansfield’den Maorili şair Tayi Tibble’a uzanarak insanları ayırdığı kadar birleştiren diller arasında dolaşan kurgu tadında bir anı kitabı. Gerçek evimizin neresi olduğuna, hafızaya, kimliğe ve aileye dair bir denemeler toplamı.

Powles’a prestijli Nan Shepherd Ödülü’nü getiren Küçük Su Kütleleri, hepimizi ilgilendiren meseleleri güçlü bir dip akıntısıyla birleştirirken, her biri okurların zihinlerinde uzun süre dolaşacak çok sayıda koluyla edebiyat okyanusunu besleyen bir nehirden farksız.

“14 yaşımda ilk bikinim: siyah üzerine beyaz, mavi ve pembe puantiyeli üstü boyundan bağlı ve alt parçanın üzerinde Roxy logosu işli. Yanıma bir şişe su, bir havlu, bir paket Oreo ve iPod’umu alıp otoparkın yanındaki havuza iniyorum. Serin ve klorlu su yaz boyu bir lütuf adeta. Geçen kış aniden yağan karın ağırlığıyla çöken dalgalı plastik çatının altında, suyun üzerinde sırt üstü süzülüyorum. Tek başıma yavaş kulaçlarla yüzerken cankurtaran telefonunda oyun oynuyor. Sıcak bana dokunamaz: Çünkü yüzen bir kız aslında bir su kütlesidir.”


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Anya Taylor-Joy, Disney Kararı The Witch

Anya Taylor-Joy, Disney Yıldızı Olmaktan Vazgeçip Bağımsız Korku Filminde Başrol Oynamayı Neden Seçtiğini Açıkladı

İşte Böyle Oldu - Natalia Ginzburg

Calvino’nun ‘Yeryüzünde Kalan Son Kadın’ Dediği Natalia Ginzburg’un “İşte Böyle Oldu” Romanı Türkçede