in

Kum Tefrikaları: Ömür İklim Demir’den Kuytularda Dolaşan Huzursuz Bir İlk Roman

Muhtelif Evhamlar Kitabı’nın yazarı Ömür İklim Demir’den bir ilk roman. Kum Tefrikaları, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflarda.

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir

Bugüne dek öyküleriyle tanıdığımız Ömür İklim Demir, ilk romanı Kum Tefrikaları ile okurun karşısına çıkıyor. Demir’in yeni eseri, Yapı Kredi Yayınları etiketini taşıyor.

1980 yılında Adana’da dünyaya gelen Ömür İklim Demir, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İlk öyküsü 2010 yılında Varlık dergisinde yayımlandı. Öykülerini bir araya getiren Muhtelif Evhamlar Kitabı ise 2015 yılında Yapı Kredi Yayınları imzasıyla raflara çıktı. Yazar, bu eseriyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü’nü kucakladı. 2015’te, Bunun Adına Kürek Derler adını taşıyan öyküsüyle GİO Ödülleri’nde Yılın En İyi Öyküsü’nü kazandı.

Yazarın sevilen öykü kitabı şimdiye dek 13 baskı yaptı. Ömür İklim Demir cephesinde ise sıra ilk romana geldi. Kum Tefrikaları adını taşıyan eser geçen günlerde raflardaki yerini aldı.

Kum Tefrikaları – Ömür İklim Demir | Arka Kapak Yazısı

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir

Kum Tefrikaları, kuytunun, saplanıp kalmanın, kendine gömülmenin, uzaklara düşmenin, öteki bile olamamanın, boşluğun, hevesin, meşgalenin, Doktor Mithat’ın, Murat Hoca’nın, Yurdanur Hala’nın, Şevket Kemal Bey’in, ölülerin, kelimelerin, telgraf tıkırtısının, tozun, rüzgârın, bulutların, bütün o yılların ve de üstümüzden esip geçen diğer şeylerin hikâyesi… Rüzgâr hiç durmadan esiyor sayfaların arasında, her şey bir görünüp bir kayboluyor ya da bir kaybolup bir görünüyor. Yutuyor kenarları, köşeleri, arabaları, evleri kum; yutuyor günleri, takvimleri, atları, uçakları ve de hepsinden mürekkep hayalleri… Bozkıra bakan izbe balkonlar, Boğaz’a açılıyor bir vakit; ölümler umuda, umutlar çaresizliğe benziyor yavaş yavaş. Her kavram değişip dönüşürken, Türkiye’nin son yüz yılında dolanıyor Ömür İklim Demir, kat kat açılan bir romanla çıkıyor karşımıza.

“Panjurların gölgesi yüzümde parlayıp söndüğünde, bıyığımla oynuyordum; ardından boğuk bir gök gürültüsü geldi. Sigaramın külünü silktim. Beş saniye önce kor gibi yanan kül, yüz yıllık diğer külün içinde kaybolup gitti. Geçmiş tarafından yutulmak böyle bir şey olmalıydı.”
Bir iyi dilek, bir ilk roman… Kum Tefrikaları.

Toplamda 432 sayfadan oluşan Kum Tefrikaları’nın editörlüğünü Murat Yalçın, düzeltisini Filiz Özkan üstleniyor. Kitap geçen günlerde raflardaki yerini aldı.

Eserden tadımlık bir bölüm okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Kitap ve yazar hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Space Force 3. Sezon iptal

Space Force 2. Sezon Onayı Aldı: Netflix Dizisi Devam Ediyor

-satranc-ve-dramanin-dansi

The Queen’s Gambit İncelemesi: Satranç ve Dramanın Dansı