in

Utku Yıldırım Yeni Romanı ile Okuru Kusursuz Bir Mesafe’de Ağırlıyor

Utku Yıldırım yeni romanı Kusursuz Bir Mesafe ile karşımıza çıkıyor. Eser, Dedalus Kitap etiketiyle okurla buluşuyor.

Kusursuz Bir Mesafe - Utku Yıldırım
- Reklam -
- Reklam -

Utku Yıldırım ilk romanı ile okurla buluşuyor. Yazarın Kusursuz Bir Mesafe adını taşıyan eseri Dedalus Kitap etiketiyle yayımlandı.

Daha önce Temmuz 2018 tarihinde Asker Daha Fazla Elliot Smith Dinlemek İstemiyor adlı öykü kitabı ile karşımıza yazar, 1988 yılında dünyaya geldi. Öyküleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Sahtegi adlı müzik grubunda hem çalıyor hem de söylüyor.

Yazarın yeni kitabı da, önceki eserinde olduğu gibi yine Dedalus Kitap imzası ile raflara çıkıyor.

- Reklam -

Yeni kitabında günümüz ilişkilerini masaya yatıran Utku Yıldırım, klasik roman kalıplarının dışına çıkmaktan da çekinmiyor.

Kusursuz Bir Mesafe – Utku Yıldırım | Arka Kapak Tanıtımı

Kusursuz Bir Mesafe - Utku Yıldırım

“Çağırmasana arkadaşlarını Derin, ayrılacağız biz. Pırıl pırıl, yepyeni eşyalarımızla ayrılacağız, daha mobilya kokularından duyduğumuz mutluluk kaybolmamışken ayrılacağız biz Derin, bu insanları niye çağırıyorsun? Bardakları bulaşık makinesinin üst rafına koymadan, banyoda yerler ıslanmasın diye bozuk duşakabini iyice kapamaya çalışmadan ayrılacağız, bu insanların haberi yok bundan.”

Ufuk ile Derin’in arasına çöreklenen sancı önce ilişkilerini, akabinde kendileriyle olan diyaloğu bozmaya başlar. Her yeri arar tararlar; salonu, yatak odasını, hafızalarını, kalplerini… karşılarına çıkan şey Kusursuz Bir Mesafe’den ibarettir.

- Reklam -

Utku Yıldırım bu romanında günümüz ilişkilerini konu ediniyor. İlişkileri çevreleyen pek çok etmeni de irdelemekten çekinmiyor. Klasik roman kalıplarının dışında inşa ettiği evrenini, karakterlerin ruh hallerine göre bozarken karşımıza yarım bırakılmış başlıklar, paragraflar, cümleler, kelimeler çıkıyor; tıpkı ilişkiler gibi.

Herkesin suçlu olduğu bir roman bu; sadece ilişkinin tarafları değil, akıl vereni, umursamazı, aileleri, yoldan geçeni, şarkıları, okuyanı, okumayanıyla herkesin ve her şeyin suçlanabileceği bir roman.

Toplamda 164 sayfadan oluşan kitap Şubat 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Utku Yıldırım’ın öykülerini okuma fırsatı bulmuş muydunuz? Kusursuz Bir Mesafe hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ölüler ve Dizginlenemeyen Güçleri - Karen Osborne | Çeviri Öykü

Ölüler ve Dizginlenemeyen Güçleri – Karen Osborne | Çeviri Öykü

Avatar Studios The Last Airbender

Avatar Studios Kuruldu: Nickelodeon Yepyeni The Last Airbender ve The Legend of Korra Yapımları Üretecek