in

Büyülü ve Saklı Bir Rus Klasiği “Lady Macbeth” Raflarda!

Dedalus Kitap, Nikolay Leskov’un kıymetli eserlerini dilimize kazandırmaya devam ediyor! Sırada Mtsenskli Lady Macbeth var. 

Eski Zaman Delileri ile Nikolai Leskov‘a kapılarımızı açan Dedalus‘un sıradaki kitabı Lady Macbeth oldu. Rusça aslından -bir önceki Leskov kitabında olduğu gibi- Uğur Büke‘nin dilimize kazandırdığı eser, geçtiğimiz günlerde dağıtıma çıktı.

William Shakespeare‘in ölümsüz karakteri Lady Macbeth, tam 360 yıl sonra Rus topraklarında yeniden yaşam bulurken kitabın bize ulaşması da, nereden baksanız 150 yılı buluyor. İlk olarak Fyodor Dostoyevski‘nin çıkarttığı Epoch adlı dergide kendisine yer bulan bu uzun öykü, zamanında ses getirmemiş olsa da, ettiği güçlü kadın karakter Katerina Lvovna ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Puşkin, Dostoyevski ve Tolstoy gibi ustaların arasında muazzam bir detay olarak duran Nikolai Leskov‘un daha nice kitabını raflarımızda görmek istiyoruz.

Herhangi bir türe, tanıma ilgi duymayan özgün kurmaca yapısıyla karşımıza çıkan Lady Macbeth‘in tanıtım bültenine hep birlikte göz atalım:

Leskov bu klasik eserinde Rusya’da kırsal bir bölgede yaşayan Katerina Lvovna’nın çeşitli şekillere bürünen ihtirasını, farklı açılardan bizlere sunuyor. Eve hapsedilen, adeta bir eşya muamelesi gören, toprak sahibi zengin Izmailova ailesinin gelini Katerina Lvovna kocasından göremediği sevgiyi, aşkı serseri addedilebilecek, alelade bir genç olan Sergei’de buluyor ve bu daha önce hiç tatmadığı duyguları korumak için karşısına çıkan her engele göğüs geriyor.

Shakespeare’in muhteris karakteri Lady Macbeth’in, Rusya’da 360 sene sonra yeniden işlendiği Katerina Lvovna, arzuları uğruna her şeyi göze alan bir kadının hikayesini sunuyor bizlere. Eser boyunca kandırıldığını, en sonunda yüzüstü bırakılacağını sezsek de Lvovna bütün samimiyeti ve saflığı ile o bir kere tadını aldığı şehvetin peşinde gidiyor. Bu şehvet kimi zaman aşka ve tutkuya kimi zaman da cinayet ve kine evriliyor; bu gerilim içerisinde biz okurlar da 150 sene öncesinden bize seslenen bu klasiğe ve tabii Leskov’a hayran olmaktan kendimizi alamıyoruz.

“Leskov, kökleri en derin biçimde… halkın içinde olan, bütün yabancı etkilerinden uzak kalan yazardır.”
– Maksim Gorki

“Leskov, ekonomik ilerlemenin yetersizliğine işaret eden ilk yazardır… Dostoyevski’nin bu kadar çok okunması gariptir… Buna karşılık, Leskov’un okunmamasını bir türlü anlayamıyorum. Leskov, hakikate sadık bir yazar”
– Tolstoy

“Bu hikâyeler, gerçeküstü, sürükleyici, yabani ve komik.”
– Margeret Atwood

“Leskov olmadan Bulgakov olmazdı, Çehov da, dahası Garcia Marquez de, Julio Cortazar da olmazdı. Leskov kelimenin tam anlamıyla bir hikâye anlatıcısı: O dünyayı resmediyor, yaratıyor. Tüm ihtişamı, dehşeti ve büyüsüyle…”
– Alberto Manguel

“Fabl kadar güçlü, hayat gibi çılgın hikâyeler.”
– Alice Munro

Ülkemizde hak ettiği değeri bir türlü bulamayan Leskov‘un yeni macerası için oldukça heyecanlıyız!

Oyla!

Onur Selamet

1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Polisiyeleri’yle Gizemli Cinayetleri Bizzat Çözün

Seçkide Doksan Sekizinci Ay