in

Later: Stephen King Yeni Romanı ile Geliyor

Stephen King yeni romanı Later ile geliyor. Edebiyatın usta ismi her yıla en az bir yeni kitap yetiştirmeyi sürdürüyor.

Later - Stephen King Yeni Kitap
- Reklam -
- Reklam -

Yaşayan en üretken yazarlara dair bir liste yapılsa kuşkusuz ilk sıranın en güçlü adaylarından birisi olacak olan Stephen King, yeni romanı “Later“ı duyurdu. Eser, şu anda Amazon üzerinden ön siparişe de çıktı. Yurt dışında raflara geliş tarihi ise Mart 2021 olarak açıklandı.

Başta korku edebiyatı olmak üzere pek çok türde öykü, roman ve senaryolar kaleme alan Stephen King, çağımızın en önemli yazarları arasında yer alıyor. King’in eserlerinden uyarlanan filmler ve dizilerin sayısını tutmak bir hayli güç. Çünkü liste her geçen gün genişliyor. Kimi zaman, eser daha raflara çıkmadan önce hikâyenin uyarlama hakları satın alınmış oluyor.

Bizler Türkçede Stephen King’in eserlerini ağırlıklı olarak Altın Kitaplar, İnkılap Kitabevi ve onun alt markası olan Sayfa6 Yayınları etiketleri ile okuyoruz. Altın Kitaplar, yazarın bir yandan eski kitaplarına yeni baskılar hazırlıyor. Bir yandan da yeni kitapları yakalamaya çalışıyor. En güncel baskı ise Yabancı (The Outsider) ile gerçekleşti.

- Reklam -

2018 yılında yayımlanan The Outsider sonrasında King sırasıyla Elevation (roman, 2018), The Institute (roman, 2019) ve If It Bleeds (öykü, 2020) kitaplarını yayımladı. Hatta 2018’de bir de Flight or Fright adlı öykü derlemesinin editörlüğünü üstlendi.

Hal böyle olunca, yazarı Türkçede yakalamak bir hayli zor oluyor. Later ise bu yarışı iyice kızıştıracak olan eser oldu. Yazarın yeni suç romanı Mart 2021 yılında orijinal dilinde yayımda olacak.

Stephen King İmzalı Later Romanı Ne Hakkında?

Later, olağan dışı yetenekleri olan Jamie Conklin adlı çocuğun, bekar annesine ve onun polis dedektifi sevgilisine yardım edişini konu alıyor.

King’in eseri alışıldığın aksine bu defa Hard Case Crime adlı yayınevinin etiketiyle yayımlanıyor. Bu eser, yazarın The Colorado Kid (Colorado Kid) ve Joyland (Eğlence Parkı)’dan sonra bu yayınevinden çıkan üçüncü kitabı olma özelliğini de taşıyor. Bu noktada, eserin dilimize Altın Kitaplar imzası ile değil de İnkılap ya da Sayfa6 imzası ile kazandırılması olasılığı da ortaya çıkıyor.

Later - Stephen King Yeni Kitap

Stephen King kitaba dair, “Hard Case’in formatını seviyorum. Bu hikâye, dünyamızın ötesini gören bir çocuğun, suç ve belirsizlik unsurlarını birleştirmek için mükemmel bir uyum yakalamasını sağlıyor,” açıklamasını yapıyor.

- Reklam -

Hard Case Crime editörü Charles Ardai ise Later’ın büyümek ve şeytanlarla yüzleşmek hakkında güzel bir hikâye olduğunu ifade edip ekliyor:
“Korkutucu, yumuşak, yürek parçalayıcı, saf bir hikâye ve bunu okurlara sunmak için çok heyecanlıyız.”
Mücadeleci bir annenin oğlu Jamie Conklin, sıradan bir çocukluk istiyor. Ancak o, sıradan bir çocuk değil. Annesi, her ne kadar oğlunun bunu gizli tutmasını istese de Jamie başka kimsenin göremediğini görebiliyor, öğrenemediğini öğrenebiliyor. Fakat elbette bu yeteneğini kullanmasının da bir maliyeti var.

Eserin Türkçe çıkış tarihi ve yayıncısı şu an için bilinmiyor.

Peki siz yeni bir Stephen King romanı için heyecanlı mısınız? Later kitabının konusu ilginizi çekti mi? Yazara ve esere dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Stephen King: “Yazmak, Korkudan Uzaklaşmak İçin İyi Bir Yol”

Kaynak: EW

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Senden nefret ediyorum, Stephen King.

 2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Ben bir kelime yazamıyorum :roll_eyes: King yemek yer gibi kolay bir şekilde kitap yazıyor :sweat_smile:

 3. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Ben de o yüzden nefret ediyorum.

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Biz de en erken 2023’de okuruz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

7 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Last of Us HBO Dizi

The Last of Us Dizisi Oyunun Öyküsünü Genişletecek

Michael Jackson X-Men

Michael Jackson, X-Men Serisinde Profesör X Rolünü Oynayabilirdi