in

Tolstoy Öyküleri “Sahte Para Kuponu” İlk Defa Türkçede

Rus edebiyatının büyük ismi Lev Nikolayeviç Tolstoy imzalı “Sahte Para Kuponu”, yazarın Türkçede daha önce yayımlanmamış öykülerini bir araya getiriyor.

Lev Nikolayeviç Tolstoy - Sahte Para Kuponu

Rus edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alan Lev Nikolayeviç Tolstoy, Türkçede daha önce yer bulmamış “Sahte Para Kuponu” ile karşımıza çıkıyor. İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanan eser, yazarın öykülerini ve torunları için kaleme aldığı bir masalı içeriyor.

Anna Karenina, İnsan Neyle Yaşar?, Savaş ve Barış, İvan İlyiç’in Ölümü, Sanat Nedir ve İtiraflarım gibi edebiyat tarihine kazınmış eserlerin altında imzası olan Tolstoy; şimdi Türkçe raflarında daha önce görmediğimiz bir eserle karşımıza çıkıyor.

Yazarın 1828 doğumlu yazarın son dönemlerinde, 1900’lü yıllarda kaleme aldığı Sahte Para Kuponu, Fakir İnsanlar, Düşümde Ne Gördüm…, Çocukluğun Gücü, Yolcuyla Sohbet, Yabancı ve Köylü, Bereketli Topraklar ve Kurt adlı öykülerini içeren “Sahte Para Kuponu”, 1900’lerin Rusyası’nı da gözler önüne seriyor.

Sahte Para Kuponu – Lev Nikolayeviç Tolstoy | Arka Kapak Yazısı

Varol Tümer çevirisi,
Viktor Şklovski’nin önsözü,
Isaiah Berlin’in sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Sahte Para Kuponu, Tolstoy’un öykülerinden ve torunlarına yazdığı bir masaldan oluşuyor.

1900’lerde ihtiyarlık döneminde yazdığı “Sahte Para Kuponu”, “Çocukluğun Gücü”, “Yabancı ve Köylü”, “Bereketli Topraklar” gibi öykülerinde Tolstoy, kötülüğün iyilik sayesinde yok edilebileceği ana tezini işler. Küçük bir suçun tıpkı kartopunun çığa dönüşmesi gibi büyük bir felakete yol açabildiğini kendine has kurgusu ve sade üslubuyla anlatan Tolstoy, bu geç dönem eserlerinde yüzyıl dönümünde Rusya’nın insani, siyasi ve fikri çalkantılarını benzersiz bir sanatçı kavrayışı ve hayat tecrübesiyle anlatır. Sahte Para Kuponu, Tolstoy’un anıtsal romanlarındaki insani meseleleri kısa öykülerle sunan bir başyapıt.

“Tolstoy, daima ayakta kalacak kadar büyük bir edebi anıttır.” – ANDREW NORMAN WILSON
Eserden tadımlık bir ÖN OKUMA okumak isteyenler BURADAKİ bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Lev Nikolayeviç Tolstoy - Sahte Para Kuponu

Sergey Timofeyeviç Aksakov ve Faddey Venediktoviç Bulgarin çevirileri ile daha önce İletişim Yayınları’nda gördüğümüz Varol Tümer tarafından dilimize kazandırılan eser 191 sayfadan oluşuyor.

Nisan 2020 itibarıyla raflardaki yerini alan öykü kitabı, Barış Özkul ve Güneş Akkor ikilisi tarafından yayıma hazırlanıyor.

Peki siz daha önce Tolstoy imzalı öyküler ile tanışmış mıydınız? “Sahte Para Kuponu”ndan beklentileriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Notre Dame de Sion Özel Fransız Lisesi Kitap Okuma Listesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Görebildiğim kadarıyla öykülerin bazıları Alfa Tolstoy Bütün Eserleri cilt 14’de var.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Joker 2

Joker Kamera Arkası Görüntüleri Yayında: Tam 22 Dakika!

Stephen King Firestarter Tepki

Stephen King Uyarlaması Firestarter Hazırlıkları Hız Kazandı