in

John Wyndham’dan Toplumsal Cinsiyet Rollerini Sorgulayan Bir Bilimkurgu: “Likenlerin Sırrı”

İngiliz yazar John Wyndham tarafından kaleme alınan bilimkurgu romanı “Likenlerin Sırrı” Türkçede. Eser, Delidolu Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Likenlerin Sırrı - John Wyndham

John Wyndham imzalı Likenlerin Sırrı romanı Türkçede. Eser, Delidolu Yayınları ve Niran Elçi tarafından Türkçeye kazandırılıyor.

İngiliz yazar John Wyndham’ın Türkçedeki yolculuğu sürüyor. Klasik bilimkurgunun öncüleri arasında yer alan Wyndham, 1903 ve 1969 yılları arasında yaşadı. İlk eserlerini 1930’larda yayımlamaya başlayan yazar kıyamet sonrası kurgusunda da önemli işlere imza attı.

Çalışmaları Amazing Stories, Fantasy Magazine ve Wonder Stories gibi türün öncü dergileri arasında yayımlandı. Roman, novella ve öyküler kaleme aldı.

Türkçede daha önce Kraken Uyanıyor, Midwich’in Guguk Kuşları, Chocky, Traffidlerin Günü ve Krizalitler eserleri yayımlandı. Yazar özellikle Krizalitler ve Triffidlerin Günü romanları ile geniş okur kitlelerine ulaştı.

Orijinal adı Trouble with Lichen olan ve ilk defa 1960’da yayımlanan Likenlerin Sırrı, basit bir likenden yola çıkarak inanılmaz bir buluşa imza atan bilim insanlarının maceralarını konu alıyor.

Likenlerin Sırrı – John Wyndham | Arka Kapak Tanıtımı

Likenlerin Sırrı - John Wyndham

Bazen bir ömür yetmez insana…
Klasik bilimkurgunun öncülerinden John Wyndham’ın yeni bir dünya düzeni müjdelediği Likenlerin Sırrı adlı romanı, çığır açıcı bir projenin pimini çekiyor ve insanlık kadar eski bir hayali muktedir kılıyor.

Kaderi yeniden tayin etmeye yarayacak bilgeliğin ardında yatan sırları açığa çıkaran kitap, iki ya da üç katına ulaşacak bir yaşam süresini kadın-erkek ilişkileri nezdinde etraflıca irdeliyor.

Heyecan verici kurgusunun satır aralarında 60’lı yıllar için son derece tuhaf, hatta alışılmadık derecede cesur sayılabilecek bir meseleyi, feminizmi odağına alan yazar; toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tektipleşen anlayışı ve hastalıklı zihniyeti de ustalıkla yansıtıyor.

“Birey İnsanı, Kurum İnsanı ile bir ölüm kalım mücadelesine girecek ve bu durumdan ciddi bir şizofreni doğacak…”

Biri kariyerinin başında öteki doruğunda olan Diana ve Francis’in yolları tesadüfen kesişir. Dünyayı değiştirecek bir çalışmaya doğru usulca yelken açan iki idealist biliminsanı, birlikte, ayrı ayrı ama yan yana, basit bir likenden yola çıkarak inanılmaz bir buluşa imza atarlar. Zamanla her şey azıcık tuhaf ve hatta belki biraz da arapsaçına dönecek gibi görünse de çok daha uygar bir yaşam kapıdadır. Kadınların dünyası, çiçeklerle dolu uzun bir yaza yüz çevirmeyi başarmıştır nihayet. Fakat seneler sürecek yepyeni bir yaşam vaadi olanca cazibesiyle göz kırparken, kadın hakları ve kadınların yüzyıllara yayılmış ötekileştirilme geçmişi de yürek burkan bir gerçeklikle önlerinde serilmektedir…

Uzun bir ömrün artılarını ve eksilerini kamusal düzen, iş dünyası, aile kurumu, sosyal çevre gibi farklı dinamikleri gözeterek masaya yatıran Likenlerin Sırrı, nihayetinde okurları her daim düşünmekten ve düşlemekten keyif alacakları bir soru ile baş başa bırakıyor: “Yaşayacak iki ya da üç ömrünüz olsa, bunu hangi koşullarda nasıl geçirmek isterdiniz?”

Toplamda 232 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi Niran Elçi üstleniyor. Kitap Mart 2022 tarihinden itibaren raflardaki yerini almaya başladı.

John Wyndham eserleri ve yazarın Türkçeye kazandırılan son kitabı Likenlerin Sırrı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Simpsons Dizisinde Bir İlk: İşitme Engelli Karakter Yer Aldı

Simpsonlar’ın 33 Yıllık Tarihinde İlk Defa İşitme Engelli Bir Karakter Yer Aldı

2022 Uluslararası Booker Ödülü Kısa Listesi

2022 Uluslararası Booker Ödülü’nde Kısa Liste Açıklandı