in ,

Lovecraft Country Kitabı Türkçede: HBO Dizisine Kaynaklık Eden Roman Raflarda

Lovecraft Country dizisine ilham olan kitap raflarımızdaki yerini alıyor. Matt Ruff’ın çok konuşulan eseri artık Türkçede.

Lovecraft Country Kitap Matt Ruff HBO

Gerilim, bilimkurgu ve çizgi roman türlerindeki eserleriyle tanınan Amerikalı yazar Matt Ruff’ın kaleme aldığı Lovecraft Country kitabı Türkçede. Eser, dilimize Eksik Parça Yayınları tarafından kazandırıldı.

Bu yıl HBO ve HBO Max ekranlarında dizi formatıyla boy gösteren Lovecraft Country, şimdi adaptasyonuna kaynaklık eden romanıyla raflara geliyor.

Matt Ruff imzalı roman ilk olarak 2016 yılında okurun karşısına çıkmış ve Locus, World Fantasy, Goodreads Choice gibi ödüllerde korku dalında aday gösterilmişti.

Romanın televizyon uyarlamasında ise Jordan Peele, J. J. Abrams ve Misha Green gibi önemli isimleri görmüştük. Get Out ve Us ile korku sinemasında adından söz ettiren Jordan Peele, pek çok ikonik dizinin ardındaki isim olan J. J. Abrams ve Underground’ın yazarı Misha Green isimlerine bir de platform olarak HBO eklenince dizi büyük bir beklenti yaratmıştı. İlk sezonu ile orta kıvamda eleştiriler alan dizinin 2. sezon çalışmaları ise devam ediyor.

Odağına ırkçılık problemini koyan eser, okuru ürpertici bir maceraya davet ediyor.

Lovecraft Country – Matt Ruff | Arka Kapak Tanıtımı

Lovecraft Country - Matt Ruff

Jordan Peele, J. J. Abrams ve Misha Green tarafından diziye uyarlanan HBO yapımı dizi filmin çok satan romanı.

ŞİKAGO, 1954. 22 yaşındaki ordudan ayrılmış olan Atticus Turner, Zenciler İçin Güvenli Seyahat Rehberi’nin yayıncısı amcası George ve çocukluk arkadaşı Letitia ile kayıp babasını bulmak için New England’a doğru yola çıkarlar. Atticus’un atalarından birinin mülklerinin mirasçısı olan Bay Braithwhite’ın malikânesine yaptıkları yolculuk sırasında hem beyaz Amerika’nın dünyevi dehşetiyle hem de muhtemelen George’un okuduğu tuhaf hikâyelerden çıkan kötü ruhlarla ve canavarlarla başa çıkmak zorundadırlar. Bu esnada kendilerini karanlık bir tarikatın ve şok edici bir komplonun ortasında bulurlar. Atticus’un babası, Bay Braithwhite ile oğlu Caleb’in liderliğindeki Kadim Şafak Yoldaşlığı adlı gizli tarikatın düzenlediği bir ayin için hapsedilmiştir. Ritüelin merkezinde ise Atticus’un ta kendisi vardır. Belki de tek kurtuluş umudu, hem kendisinin hem de tüm Turner klanının tohumunun yok edilmesi olacaktır.

Büyü, güç ve umut ile özgürlük arayışını bir araya getiren Lovecraft Country, korkutucu bir hayalet olarak günümüze hâlâ musallat olmaya devam eden ırkçılığın çok yönlü bir portresini çiziyor.

Yazar Matt Ruff Hakkında: 1965’te New York doğumlu gerilim ve bilim kurgu yazarı Matt Ruff’ın yayımlanmış eserleri sırasıyla: Fool on the Hill (1988), Sewer, Gas & Electric: The Public Works Trilogy (1997), Set This House in Order: A Romance of Souls (2003); Bad Monkeys (2007), The Mirage (2012), Lovecraft Country (2016), 88 Names (2020). Üçüncü romanı, Set This House in Order, James Tiptree, Jr. Ödülü, Washington Eyalet Kitap Ödülü ve Pasifik Kuzeybatı Kitapçılar Derneği Ödülü’nü kazandı. Dördüncü romanı Bad Monkeys ile 2008 Alex Ödülünü, PNBA Kitap Ödülü’nü ve Washington Eyalet Kitap Ödülü’nü kazandı ve John Campbell Ödülü finalisti oldu. Altıncı romanı Lovecraft Country, 2017 Endeavour Ödülü’nü kazandı. Goodreads 2016 Choice Locus Ödülü finalisti, Dünya Fantezi Ödülü finalisti ve Washington Eyalet Kitap Ödülü finalisti oldu.

Serdar Yüce’nin Türkçeye kazandırdığı eserin editörlüğü Kürşad Kızıltuğ’a ait. Romanın sayfa sayısı ise 424.

Peki siz Lovecraft Country dizisini izleme fırsatı bulmuş muydunuz? Yapıma kaynaklık eden kitap hakkındaki görüşleriniz neler? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for melih melih dedi ki:

    Diziyi izleme şansım olmadı ama kitabı tesadüf eseri görüp aldım. Yakın zamanda okuyacağım.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Kingdom 3. Sezon Lars von Trier Riget

The Kingdom 3. Sezon Geliyor: Lars von Trier, Kült Diziyi Geri Getiriyor

Firefly Disney+

Firefly Yeniden Çekiliyor: Joss Whedon Dizisi Disney+ ile Geliyor