in

“Lovecraft’ın Külleri”nden Doğan Bir Korku Romanına Hazır mısınız?

Nick Mamatas imzalı bu romanda H. P. Lovecraft’ın memleketi Providence’de düzenlenen edebiyat konferansında gerçekleşen bir cinayetin peşine düşüyoruz.

Howard Phillips Lovecraft‘ın sadece korku ve tuhaf kurgu için değil, bütün edebiyat genelinde ne kadar önemli bir yazar olduğunu söylesem itiraz eden çıkmaz herhalde. Hatta öyle ki korku edebiyatının alt türlerinden birisinin de doğrudan isim babalığını yapıyor kendisi. Lovecraftian dediğimiz bu türün önemli yazarlarından Nick Mamatas, Nemesis Kitap sayesinde en bilinen eserlerinden biriyle Türk okurların karşısına çıktı.

Her ne kadar yayınevi romanın adını Türkçeye “Lovecraft’ın Külleri” olarak çevirmeye karar vermiş olsa da kitabın orijinal başlığı “I am Providence” (Ben Providence). Eğer gerçekten Lovecraft meraklısı biriyseniz bu isim sizde bir şeyler çağrıştırmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki Rhode Island eyaletinin başkenti olan Providence aynı zamanda H. P. Loveraft’ın doğduğu, hayatının büyük bir kısmını geçirdiği ve öldüğü şehir. Ünlü yazarın mezarı da Providence’de yer alıyor ve mezar taşında ne yazıyor dersiniz:

“I AM PROVIDENCE”

Roman H. P. Lovecraft hayranları için Providence’de düzenlenen kurgusal bir edebiyat konferansı olan Summer Tentacular’da geçiyor. Konferansa katılan korku yazarı Colleen Danzig ne ile karşılaşacağından emin değildir, ama Panossian adı ile bilinen yazar oda arkadaşı surat derisi yüzülerek öldürüldüğünde konferans kendisi için başka bir hale bürünür. Konferansta Colleen’den ve birkaç polisten başka kimse cinayetle ilgi göstermemektedir, ancak Colleen olayı aydınlatmak için derinlere inecektir.

Kitabın yazarı Nick Mamatas yukarıda da söylediğim gibi daha çok yazdığı Lovecraftian eserlerle biliniyor. Bunlar dışında Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında) filmine ilham veren Hiroshi Sakurazaka romanı All You Need is Kill’in (Öldür Yeter) manga uyarlamasını da kendisi kaleme almış.

Kitabın tanıtım bülteni şöyle:
Başka bir hafta sonu olsa, bedenim çok daha çabuk bulunurdu. Etrafa yayılan koku bile tek başına bir otel çalışanını harekete geçirirdi fakat Summer Tentacular en yoğun dönemindeydi. Providence’ın tuhaf ve ırkçı pulp-yazarı Howard Phillips Lovecraft’la ilgili edebiyat konferansı galası için gelen katılımcılar, bir araya geldikleri her köşede toplu halde dedikodu yapmaya pek bir meraklıydılar.

Eğer Summer Tentacular konusundaki sözlerim kulağa biraz asabi geliyorsa, şu an bir maktul olduğumu, kongredeki birinin beni öldürmüş bulunduğunu belirtmek isterim. Ne olduğunu göremedim ama hissetmedim diyemem; ölümümün gerçekleşmesinden önceki birkaç ümitsiz saniye boyunca hissettiğim şey… şey, aslında henüz bir yere gitmedim, hâlâ buradayım; fakat öncesinde olduğum şekilde değil.

Ölüm böyle bir şey mi? Vücudun bir yerlerinde yüzen bilincin, kişinin kulakları çürüyüp yok olana kadar her şeyi duyması, fakat buna karşın görememe, konuşamama veya hareket edememe hali mi? Şu an mezarlıkta gömülü olan her ölü, dünyayı bu şekilde mi deneyimliyor? Beni her kim öldürdüyse, bunu yeteri kadar becerememiş olmalı. İyi de, ölümden sonra buna ne kadar süre boyunca katlanıyoruz? Bedenim soğuduğunda beynim de duracak mı, yoksa ben tüm sinir uçlarım çürüyene kadar sonunun ne olacağını bilmediğim bu durumda şuurumla birlikte bekleyecek miyim? Son cümlemdeki ben, boş bir evrene mi, yoksa başarısızlığa mı gönderme yapmakta?

Cinayetime kapı açan olayları yeniden yapılandırmam akademik bir alıştırma benim için. Ne adalet, ne de intikam arıyorum. Sonuç olarak öldüğümüzde ne olduğunu biliyorum. Çok geçmeden sorumlular da buraya gelecek; sen de geleceksin. Bekliyorum.

Begümnaz Yürekli‘nin Türkçeye kazandırdığı Lovecraft’ın Külleri‘ni kitapçılardan ve internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Oyla!

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şamanizm, Simya ve Game of Thrones 3: Brandon Stark

Star Wars Sineması Okumaları Çıktı!