in

Lucia: Ülkü Tamer’in Kitaplara Girmemiş Şiirleri Bir Araya Geldi

Lucia ile Ülkü Tamer’in kitaplarına girmemiş şiirleri bir araya geliyor. İkinci Yeni’nin usta kaleminin gözden kaçan eserleri okurla buluşuyor.

Lucia - Ülkü Tamer

Edebiyatımızın en önemli isimlerinden Ülkü Tamer’in kitaplarına girmemiş şiirleri “Lucia” adlı eserde bir araya getirildi. Kitap Karakum Yayınevi etiketiyle okurla buluşuyor.

Çoğunlukla İkinci Yeni adlı şiir akımında kaleme aldığı şiirlerle tanınan Ülkü Tamer, 2018 yılında aramızdan ayrılmıştı. Şairliğinin yanı sıra oyunlar ve senaryolar yazan, çeviriler yapan sanatçı Alleben Öyküleri ile 1991 Yunus Nadi Öykü Armağanı’na layık görülmeyi de bilmişti.

Lucia ile Ülkü Tamer’in şiir külliyatı büyük oranda tamamlanmış oluyor. Şairin 1959’dan günümüze yazdığı şiirlerin toplamı Yapı Kredi Yayınları tarafından “Yanardağın Üstündeki Kuş” adlı kitapta bir araya getirilmişti.

Şimdi ise şairin 1950’li yıllarından 70’lerine doğru bir yolculuğa çıkılacak. Uzun seneler boyunca dergi sayfalarında saklı kalan bu eserlerin yanı sıra Lucia’da Tamer’in 1958 ve 1968 yılları arasındaki kimi çeviri şiirleri de yer alıyor.

Lucia – Ülkü Tamer | Arka Kapak Yazısı

Sevdiğimiz şiirler yazılmamış olanlar,
Islıkla çaldığımız şarkılar dinlemediklerimiz:
Kuğularla büyürken gecelere soluğun…

2. Yeni’nin nahif sesi Ülkü Tamer’in kitaplarına girmemiş şiirleri ilk kez elinizdeki kitapta bir araya geliyor ve okurla buluşuyor. Lucia’da şairin 1954-1975 arasında çeşitli dergilerde yayımladığı kendi şiirleri ve 1958-1968 arasında farklı şairlerden Türkçeye çevirdiği şiirler yer alıyor. Bu şiirler, Ülkü Tamer’in şiirinin köklerine inmenin yanı sıra şiir dünyasına dair pek çok ayrıntıyı da içinde saklıyor.

İnsanda ölmeli insan ölürse, diyen Ülkü Tamer, keşfedilmeyi bekleyen şiirleriyle okurunu yeniden selamlıyor…
Lucia - Ülkü Tamer

Toplamda 152 sayfadan oluşan Lucia’yı yayıma Dr. Emine Selcen Bekmezci hazırladı. Eserin editör koltuğunda ise Tayfun Haykır oturuyor. Kitabın kapak tasarımı ise Mehmet S. Fidancı’ya ait.

Bugüne dek pek çok şairin kitaplarına girmeyen, dergilerde, mektuplarda kalmış şiirleri gün yüzüne çıkmış ve oldukça dikkat çekmişti. Ülkü Tamer imzalı bu şiirler de yazarın lirikal dünyasını daha yakından tanımak isteyen okurlar için dikkat çekici bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.

Peki sizin favori Ülkü Tamer şiiriniz hangisi? Lucia’nın keşfi sizleri de heyecanlandırıyor mu? Yeni kitaba ve Tamer’in şiir anlayışına dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* George Orwell Telifi Düşen Yazarlar Arasına Katılıyor

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Changeling Yeniden

The Changeling Yeniden Uyarlanıyor: Korku Klasiği Geri Dönecek

Forrest Fenn hazinesi

Forrest Fenn’in İpuçlarını Şiire Sakladığı Hazine Bulundu: Değeri 1 Milyon Dolardan Fazla