in

Gaetano Mosca’nın “Mafya Nedir?” Sorusunu Yanıtladığı Ünlü Konuşması Türkçede

Gaetano Mosca’nın “Mafya Nedir?” sorusuna yanıt verdiği ünlü konuşması, Metropolis Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Mafya Nedir? - Gaetano Mosca

Gaetano Mosca imzalı Mafya Nedir? 19. Yüzyıl Sonu İtalya’sından Sosyolojik Bir Analiz eseri Türkçeye kazandırılıyor. Eser, Metropolis Yayınları imzası ile raflardaki yerini alıyor.

Türkçede daha önce Siyasi Doktrinler Tarihi & Eski Çağ’dan Zamanımıza Kadar ve Siyaset Biliminin Temelleri eserlerini okuma fırsatı bulduğumuz Profesör Doktor Gaetano Mosca, bir sosyolog ve aynı zamanda bir bürokrat. 1858 yılında İtalya’nın Palermo kentinde dünyaya gelen Mosca, siyaset bilimci, sosyolog, gazeteci ve bürokrat olarak görev aldı. Elitizm teorisinin gelişmesine katkıda bulundu. İtalya’da hukuk öğrenimi gördü ve akademisyenlik yaptı. Bir dönem milletvekili olarak mecliste görev aldı. Faşizmin yükselişe geçmesiyle emekli oldu. 1941 yılında hayatını kaybetti.

Orijinal adı Che Cosa e la Mafia? olan eser ilk olarak 2003 yılında kitap olarak yayımlandı. Eserin kaynağı ise Gaetano Mosca’nın Sicilya mafyası tarafından öldürülen Palermo Belediye Başkanı Emanuel Notarbartolo’nun anısına yaptığı konuşmaya dayanıyor.

Mafya Nedir? – Gaetano Mosca | Arka Kapak Tanıtımı

Mafya Nedir? - Gaetano Mosca

İtalyan toplum bilimci ve bürokrat Gaetano Mosca’nın, 1893 yılında Sicilya mafyası tarafından öldürülen Palermo Belediye Başkanı Emanuel Notarbartolo’nun anısına verdiği “Mafya Nedir?” başlıklı konferans, mafya konusunda başlıca kaynaklardan biri sayılıyor. Memleketi Sicilya’da mafya örgütlerinin gelişmesine imkân veren toplumsal ve siyasi koşullardan yola çıkan Mosca, benzer koşulların hüküm sürdüğü her toplum için geçerli olabilecek bir analiz yapıyor. İşte bu konferansın metni –Türkiye’den bir akademisyenin sunuşuyla birlikte– ilk kez Türkçede.

Mosca, 19. yüzyıl İtalya’sında zayıflamış devlet yapısının doğurduğu otorite boşluğunu etkili bir biçimde dolduran mafya örgütlerinin yol açacağı sonucu şöyle betimliyordu: “Güçlünün zayıf üzerinde kurduğu baskı ve sıkı örgütlenmiş küçük azınlıkların, örgütsüz bireylerden oluşan büyük çoğunluk aleyhine uyguladığı despotik yönetim.” Mosca’nın öngörüsü ne yazık ki bugün için de geçerli.

Gaetano Mosca’nın bu kitapta ortaya koyduğu derli toplu mafya analizi, sadece bu olgunun kökenlerine ışık tutmakla kalmayıp mafya örgütlerinin faaliyetleri bakımından bir zamanların İtalya’sı ile günümüz Türkiye’sini karşılaştırma imkânı da veriyor. Yüzyıl öncesinden verdiği bilgelik dolu mesajı ise halen güncel: “Uyum içinde hareket etme becerisine sahip örgütlü bir azınlık tarafından korkutulup sindirilen ve boyunduruk altında alınan örgütsüz çoğunluğa mensup bireyler adli makamların kanatları altına sığınmaya cesaret edemedikleri müddetçe istismara daima açık olacaklardır.” Yüzyıl sonra bugün insanlar daha cesur, adli makamların yurttaşlara kol kanat germeye cesaret edip edemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Toplamda 80 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Onur Öztürk üstleniyor. Mafya Nedir? kitabı Ağustos 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Gaetano Mosca’nın kalemi ve eseri hakkındaki yorumlarınızı, benzer temada olan kitap önerilerinizi ve daha fazlasını Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Sonny Chiba ölüm kill bill hattori hanzo

Kill Bill’in Hattori Hanzo’su Covid-19’a Yenik Düştü

Venom 2: Let There Be Carnage J.K. Simmons J. Jonah Jameson

Venom 2 Filminde J.K. Simmons’lı J. Jonah Jameson Karakteri de Yer Alacak