in ,

Tolkien’in Eserlerini İnceleyen Mallorn Dergisi Erişime Açılıyor

The Tolkien Society tarafından yayımlanan Mallorn dergisi dijital erişime açılıyor. Yayın, J.R.R. Tolkien eserlerine odaklanıyor.

Mallorn Dergisi tolkien eserleri

J.R.R Tolkien’in hayatı ve eserleri üzerinde çalışmalar yapan İngiltere merkezli kuruluş Tolkien Topluluğu (The Tolkien Society), 1970’ten beri yıllık olarak yayımlanan Mallorn dergisi arşivini üyeleri için internet üzerinden erişime açtı.

J.R.R Tolkien 1960’tan beri çalışmalarıyla insanlara ilham veriyor ve birçok hayranı çatısı altında topluyor. Bu hayran gruplarından birisi ise The Tolkien Society.

Tolkien Topluluğu 1969’da yazar Vera Chapman tarafından İngiltere’de kuruldu. Tolkien’in yaşamı ve çalışmalarına adanmış akademik organizasyonların da yapıldığı bir hayran grubu olma özelliğini taşıyan kuruluşun çalışmalarını, Tolkien de teşvik etmiş ve bir süreliğine onur başkanlığını da yapmıştı.

Kuruluşun Tolkien ile ilk temasa geçişini Vera Chapman gerçekleştirdi. Topluluk ilk kurulduğu vakitler Chapman, Tolkien’i kuruluşa davet etmiştir. 3 Ocak 1972’de yazarın 80. doğum günü vesilesiyle Tolkien’e bir telgraf ve hediye yollayan kuruluş Tolkien’den geri teşekkür mesajı almıştı. Ertesi yıl Chapman, Tolkien ile bir organizasyonda tanıştı ve kuruluşun onur başkanlığını teklif etti. Tolkien’in ölümünden sonra bu makan yazarın oğlu Christopher Tolkien’e teklif edildi. Fakat oğlu, yazarın ebedi başkan olarak kalmasını önerdi.

Kurum İngiltere merkezli olsa da, kendi bölgelerinde organizasyonlar yapan, dünyanın her yerinden birçok üyeye sahip.

Mallorn Dergisi J.R.R. Tolkien’in Eserleri Hakkında Önemli Çalışmalar Yayınlıyor

Kuruluş 1970’ten beri yılda bir defa yayımlanan ve üyelere gönderilen, Tolkien hakkında akademik yazıların, filmler ve kitaplar hakkında haberlerin olduğu Mallorn dergisini çıkartıyor. Kuruluş dergi arşivini çevrim içi erişime açmış olsa da, materyallere şimdilik sadece üyeler için ulaşılabiliyor.

Kuruluşun bir diğer yayını ise Amon Hen bülteni. İçinde duyuruların ve incelemelerin olduğu bülten 1972’den beri yılda 6 defa yayımlanıyor.

Mallorn Dergisi tolkien eserleri

Tolkien’in Orta Dünya’sı ve yaşamı, akademisyenlerin hakkında konferanslar yapıp sayfalarca yazı yazdığı alanlar olarak insanlara ilham vermeye devam ediyor. Mallorn bu alanda, Realism in fantasy: The Lord of the Rings, The Lovecraft Circle and the Inklings: The ‘Mythopoeic Gift’ of H.P. Lovecraft, The Harrowing of Hell Motif in Tolkien’s Legendarium ve The Holy Fellowship: Holiness in The Lord of the Rings gibi akademik yazıların yayımlandığı bir dergi olma özelliği taşıyor. Derginin genel erişime açılıp açılmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Dergiye buradan göz atabilirsiniz.

Peki siz Mallorn’u okuma fırsatı buldunuz mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Tor

Ayşenur Ütnü

97'de saldırıya uğradım. Nev'i şahsına münhasır olmayı az bir puanla kaçırdım. Anidlik biraz başıma dert. Alemden aleme giden, görünen ve görünmeyen yollara meftunluk mevcut.

N.K. Jemisin - MasterClass Dersleri

Ödüllü Bilimkurgu Yazarı N.K. Jemisin, MasterClass’ta Yazarlık Dersleri Verecek

Behzat Ç. Neden Bitti? Erdal Beşikçioğlu Açıklıyor

Behzat Ç. Neden Bitti? Erdal Beşikçioğlu Açıklıyor