in

Margaret Atwood Editörlüğünde Decameron Çağdaş Bir Uyarlamaya Kavuşuyor

Margaret Atwood editörlüğünde Decameron yeniden yazılacak. 100 hikâyeden oluşacak kitap, Koronavirüs günlerinde geçecek.

Margaret Atwood
- Reklam -
- Reklam -

Dünyanın ilk hikâye örneği olarak kabul edilen Giovanni Boccaccio’nun 1351 tarihli Decameron kitabı çağdaş bir uyarlamaya kavuşuyor. Margaret Atwood editörlüğünde hazırlanacak eser, Koronavirüs günlerinde geçecek. Eserde, orijinalinde olduğu gibi 100 hikâye yer alacak. Öykülerin her birisi farklı yazarlarca kaleme alınacak.

Giovanni Boccaccio’nun edebiyat tarihine kazınan eseri Decameron, Kara Ölüm’ü anlatıyordu. Şimdiyse Margaret Atwood, bu fikirden yola çıkarak yeni bir kitap hazırlıyor. Eserin adı ise Fourteen Days: An Unauthorised Gathering olarak açıklandı.

Giovanni Boccaccio’nun kitabında bir grup gezgin Kara Ölüm’den kaçmak için Fransa’nın dışında bir villaya sığınıyor ve burada birbirlerine hikâyeler anlatıyor. Fourteen Days: An Unauthorised Gathering adını taşıyacak eser de Koronavirüs pandemisi sırasında anlatılacak 100 hikâyeden oluşacak.

- Reklam -

Decameron, Koronavirüs Günlerinde Margaret Atwood Önderliğinde Hikâyenin Yeni Kapısı Olacak

Eserde ABD’li yazar John Grisham’dan Outlander’ın yazarı Diana Gabaldon’a pek çok yazar, Decameron’u günümüz şartlarında yeniden anlatmak için yazı masasının başına geçecek.

Damızlık Kızın Öyküsünün yazarı Margaret Atwood’un editörlüğünde yayıma hazırlanacak Fourteen Days: An Unauthorised Gathering kitabında yer alacağı açıklanan yazarlardan bazıları ise şu şekilde: Tess Gerritsen, Emma Donoghue, Celeste Ng, Dave Eggers ve Angie Cruz.

Pandemi sırasında diğer yazarlara destek olmak amacıyla başlatılan proje için Douglas Preston şu sözleri kullandı:

“Decameron’u gençken okuduğumda fikrin özünü buldum. Ben bir hikâye koleksiyoncusuyum ve ilk düşüncem tüm bu hikâyeleri bir pandemi sırasında bir grup insanın Maine kıyısındaki bir mülke çekildiği ‘Decameron’ gibi bir çerçevede anlatmaktı.”

Sonrasında Preston bu öyküyü anlatmaya çalıştığını ancak sonucun tutarsız olduğunu, dolayısıyla bu fikirden vazgeçtiğini ifade etti.

Margaret Atwood, Decameron koronavirüs

Sonrasında ortaya gerçekten çıkan Covid-19 salgınını işaret eden Preston, süreci şu şekilde açıkladı:

- Reklam -

“Yazarlar Birliği Başkanı ve yazarlar topluluğu bir antoloji yapmayı düşünüyordu. Ancak antolojiler sıkıcı olabilir. ‘Decameron’ fikrinin günümüze getirebileceğini düşündüm.”

Preston ardından Margaret Atwood’un bu kitap için editörlüğünü kabul ettiğini ve “romantik romancılardan Shakespeare uzmanlarına, şairlerden gizem yazarlarına, çocuk yazarlardan gazetecilere, fantastik ve bilimkurgu yazarlarına kadar her türden yazar grubunu katkıda bulunmak için davet ettiğini” açıkladı.

Çağdaş Decameron 2022 Yılında Yayımlanacak

Eser, Covid-19 pandemisi nedeniyle zengin insanların New York’u terk ettiği bir alternatifte başlıyor. Şehirde kalan insanlardan bir grubun yaşadıkları binaların çatılarına çıkıp kendi hikâyelerini anlatmasıyla olaylar gelişiyor. Preston, kitapta anlatılan öyküleri çirkin, dokunaklı, korkunç, trajik ve ürkütücü kelimeleriyle tanımlıyor.

Fourteen Days: An Unauthorised Gathering hakkında dikkat çekici bir diğer konu ise okurların son sayfaya kadar hangi yazarın hangi hikâyeyi yazdığını bilmeyecek olması.

Fourteen Days: An Unauthorised Gathering, 2022 yılının ilkbaharında raflardaki yerini alacak. Kitabı Türkçe olarak okuma fırsatımızın olup olmayacağı ise şimdilik belli değil.

Peki siz böyle bir çalışmanın yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Fikir ilginizi çekti mi? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaşayan En büyük Türk şairi hilmi yavuz

Milliyet Kitap: “Yaşayan En Büyük Türk Şairi Hilmi Yavuz”

Hawkeye Echo

Hawkeye Dizisi Karakteri Kendi Solo Macerasına Kavuşuyor